Reha Erdem Filmi Neandria, Varşova Film Festivali’nde 1 – Neandria 2023 Reha Erdem

Reha Erdem Filmi Neandria, Varşova Film Festivali’nde

16 Eylül 2023

Reha Erdem’in yazıp yönettiği Neandria, dünya prömiyerini Varşova Film Festivali’nde yapıyor. Yapımcılığını Ömer Atay ve Serra Ciliv’in üstlendiği film, Polonya’nın başkenti Varşova’da gerçekleşen ve bu yıl 6-15 Ekim tarihlerinde 39. kez düzenlenecek festivalin uluslararası yarışmasında gösterilecek.

Bir ekolojik olarak sürdürülebilir film yapım girişimi olan Neandria, antik kentin yakınlarındaki yoksul bir köyde annesiyle birlikte yaşayan ve atletizm yarışlarına hazırlanan Suna adlı bir genç kadını odağına alıyor. Köye yeni gelen İmam ile birlikte değişen hayatı da izleyen film, yarışma, avlanma ve kazanma hırsıyla hastalanmış bir dünyada sıkışmış gençlerin, çatlaklarda özgürlüğü ve aşkı arayan isyanlarını anlatıyor. Suna rolünde ilk sinema deneyimiyle Deniz İlhan’ı izleyeceğimiz filmde, Ahmet Rıfat Şungar, Bülent Emin Yarar, İnci Nur Daşdemir, Nihal Yalçın, Izzy, Nur Fettahoğlu, Serkan Keskin, Gizem Katmer, Ayşegül Kopartan ve Tanıl Bora oynuyor. Yönetmen yardımcılığını Deniz Tortum’un yaptığı filmin görüntü yönetmenliğini de Kaç Para Kaç, Korkuyorum Anne, Kosmos gibi birçok Reha Erdem filminde de çalışan Florent Herry üstlendi. Neandria’nın Türkiye gösterim takvimi yakında açıklanacak.

Reha Erdem’in son filmi Neandria, dünya prömiyerini Ekim ayında 39. Varşova Film Festivali’nde yapıyor. Yapımcılığını Ömer Atay ve Serra Ciliv’in, yürütücü yapımcılığını Kaan Mestut’un üstlendiği film, 6-15 Ekim 2023 tarihlerinde 39.su yapılacak festivalin uluslararası yarışmasında gösterilecek.

Ekolojik yapım girişimi

Bir ekolojik olarak sürdürülebilir film yapım girişimi olan Neandria, antik bir kentin yakınlarındaki yoksul bir köyde, annesiyle birlikte yaşayan ve atletizm yarışlarına hazırlanan Suna adlı bir genç kadını odağına alıyor. Köye yeni gelen İmam ile birlikte değişen hayatı da izleyen film, yarışma, avlanma ve kazanma hırsıyla hastalanmış bir dünyada sıkışmış gençlerin, çatlaklarda özgürlüğü ve aşkı arayan isyanlarını anlatıyor.

Çekimleri Çanakkale’nin Kayacık köyünde ve Neandria antik kentinde gerçekleşen film, usta oyuncuları ve yeni keşifleri bir araya getiriyor. İlk oyunculuk deneyiminde Deniz İlhan’ı Suna rolünde izleyeceğimiz filmde, Ahmet Rıfat Şungar, Bülent Emin Yarar, İnci Nur Daşdemir, Nihal Yalçın, Izzy, Nur Fettahoğlu, Serkan Keskin, Gizem Katmer, Ayşegül Kopartan ve Tanıl Bora rol alıyor.

Florent Herry ile 8. film

Reha Erdem’in yazıp yönettiği ve aynı zamanda kurgusunu ve ses tasarımını yaptığı Neandria’nın görüntü yönetmenliğinde Kaç Para Kaç (1999), Korkuyorum Anne (2004), Beş Vakit (2006), Kosmos (2009), Jin (2013), Şarkı Söyleyen Kadınlar (2013) ve Koca Dünya (2016) filmlerinde de çalışan Florent Herry’nin imzası bulunuyor. Filmin seslerini Herve Guyader ve Furkan Atlı, sanat yönetimini Peri Okan, kostüm tasarımını Merve Ertan ve müziklerini Alican Çamcı yaptı.

Bir Atlantik Film yapımı olan Neandria, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle ve TRT 12 Punto’nun ortak yapımında gerçekleşti.

Reha Erdem Filmi Neandria, Varşova Film Festivali’nde 2 – Neandria 2023 poster Reha Erdem

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

Neandria

2023, Türkiye
Yazan ve Yöneten: Reha Erdem
Yapım: Atlantik Film
Yapımcı: Ömer Atay, Serra Ciliv
Yürütücü Yapımcı: Kaan Mestut
Oyuncular: Deniz İlhan, Ahmet Rıfat Şungar, Bülent Emin Yarar, İnci Nur Daşdemir, Nihal Yalçın, Izzy, Nur Fettahoğlu, Serkan Keskin, Gizem Katmer, Ayşegül Kopartan, Tanıl Bora, Cihan Özdeniz, Cem Baza, Emre Melemez, Caner Yılmaz
Görüntü Yönetmeni: Florent Herry
Kurgu: Reha Erdem
Ses Tasarım: Reha Erdem
Müzik: Alican Çamcı
Ses: Herve Guyader, Furkan Atlı
Sanat: Peri Okan
Kostüm: Merve Ertan
Makyaj: Semra Hatay
Reji: Batu Erol, Ladin Esen, İrem Akay
Yapım Ekibi: Çağan Yazılgan, Onur Bardakçıoğlu, Derya Pamuk
Sürdürülebilir Yapım Sorumlusu: Kiraz Erdem
Focus Puller: Özkan Karaköse
Kamera Asistanı: Ahmet Seçkin
DIT: Onur Yılmaz
Gaffer: Muharrem Acar
Best Boy: Uğur Can Dereli
Işık Asistanı: Salih Bölme
Set Amiri: Sedat Yüce
Set Asistanı: Ayhan Uzun, Tolga Çil
Kamera Arkası: Selin Bonfil
Boom Operatörü: Gürkan Çolakoğlu
Cast: Gözde İkinci
Cast Asistanı: Emre Soydaş
Lokal Catering Sorumlusu: Elçin Demiröz Duru
Poster: TBWA
PR: Uğur Yüksel – zu PR

[/box]

Neandria, geçmişin izleri hayli silinmiş antik bir şehrin yıkıntılarının hemen altında, yoksul bir Ege köyünde geçiyor. Köyde hayat, dünyanın gerisinde yaşanandan hiç de farklı değil: Kıskançlık, hırs ve korku, burada da ele geçirmiş insanları. Yarışma, avlanma ve kazanma hırsının hasta ettiği bu insanların arasında bir tek 18 yaşındaki Suna, yaşamaya dair can alıcı soruları sormaya cesaret edecektir. İyi ya da kötü olanı kim bilebilir ki? Ve yolun nasıl yürüneceğini kim bize söyleyebilir?

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Kibir Bizi Bitiriyor 3 – unnamed 1

Kibir Bizi Bitiriyor

Film Arası Dergisi’ne konuşan ünlü oyuncu Nadir Sarıbacak, ‘Kibir bizi
Sinema Yazarlığına Veda Ediyor 4 – makine dairesisari105ed4a2105ed4a3by

Sinema Yazarlığına Veda Ediyor

Değerli sinema yazarı, araştırmacısı ve tarihçisi Ali Murat Güven, yaptığı