Borç 30 Kasım’da Gösterime Giriyor 1 – Borç 04

Borç 30 Kasım’da Gösterime Giriyor

9 Ekim 2018

37. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film ödülünü kazanan Vuslat Saraçoğlu imzalı Borç filmi, 30 Kasım’da Başka Sinema dağıtımıyla vizyona giriyor. Daha önce Müslüm Baba’nın Borç 30 Kasım’da Gösterime Giriyor 2 – Borç poster 01Evlatları belgeselini çeken ve Murat Düzgünoğlu imzalı Neden Tarkovski Olamıyorum filminde rol alan Saraçoğlu, senaryosunu da yazdığı yeni filmi Borç’ta genel anlamıyla “iyilik” kavramı üzerine sorular soruyor.

Serdar Orçin, İpek Türktan Kaynak, Rüçhan Çalışkur, Ozan Çelik, Beyti Engin, Feridun Koç, Öykü Sevinç ve Ülkü Aybala Sunat’ın rol aldığı filmin görüntü yönetmenliğini Meryem Yavuz, sanat yönetmenliğini Osman Özcan üstlenirken kurgusunda ise Naim Kanat imzası bulunuyor.

Karısı Mukaddes ve kızı Simge ile birlikte Eskişehir’de yaşayan Tufan’ın yan dairede yalnız yaşayan ve rahatsızlanan komşuları Huriye’ye uzattıkları yardım eli sonrasında yaşananları konu edinen film, yaşam alanları ve onların kullanımları üzerine de yoğunlaşıyor. Erkeğin yarattığı sorumluluk duygusunun kadının yaşam alanında ete kemiğe bürünmesi, filmde karakterler üzerinden ayrı ayrı fedakârlık kavramının sorgulanmasına neden oluyor.

Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından “İlk Filmini Gerçekleştirecek Yönetmen” kategorisinde destek alan Borç filminin yurt içi ve yurt dışı festival yolculuğu devam ediyor.

KONU: Karısı Mukaddes ve kızı Simge ile birlikte Eskişehir’de yaşayan Tufan, küçük bir matbaada çalışır. Bir gece yan dairede yalnız yaşayan komşuları Huriye aniden fenalaşır. Doktor, Huriye’nin bir süreliğine bakılması gerektiğini söyler. Fakat ona bakabilecek kimse yoktur. Tufan Huriye’yi ortada bırakmayı göze alamaz ve iyileşene kadar ona evinde bakmaya karar verir. Yaşadığı kimi korku ve kaygıların sonucunda Tufan’ın “iyilik” hali önemli sınavlardan geçer.

Borç 30 Kasım’da Gösterime Giriyor 3 – Borç 3

Borç 30 Kasım’da Gösterime Giriyor 4 – Borç 4

Borç 30 Kasım’da Gösterime Giriyor 5 – Borç 2

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Pera Film’den Yaza Özel Bir Program: Kumsalda 6 – Kumsalda Pauline at the Beach

Pera Film’den Yaza Özel Bir Program: Kumsalda

Pera Müzesi, yaz sezonunu Kumsalda film programı ile karşılıyor. Program
Akbank Evde Kısa Film Yarışması'nda Sonuçlar Açıklandı 7 – Akbank Evde Kısa Film Yarışması

Akbank Evde Kısa Film Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı

Akbank Sanat tarafından 4 Mayıs-4 Haziran 2020 tarihleri arasında düzenlenen,