Come Out and Play: Yeni Bir Remake Faciası mı? 1 – Come Out and Play 2

Come Out and Play: Yeni Bir Remake Faciası mı?

6 Şubat 2013

Come Out and Play 4Narciso Ibáñez Serrador’un yönetmenliğini yaptığı, 1976 tarihli kült korku filmlerinden “¿Quién puede matar a un niño?” ya da uluslararası piyasadaki en bilindik ismi ile “Who Can Kill a Child?” eşi benzerine kolayca rastlayamayacağınız türden, mücevher değerinde bir film. Come Out and Play adı altında ‘remake’inin yapılacağını duyduğumda ister istemez içim sızladı. Kalbimizdeki yeri apayrı olan bu nadide film, neden yeniden çevrim çöplüğüne kurban edilir ki?

Hem bu seferki ‘remake’in kaynağı, kötü örneklerine alışık olduğumuz Hollywood da değil, şaşıracaksınız ama Meksika. Yönetmen de ilginç biri. Kendine Makinov ismini koyan Beyaz Rusya doğumlu yönetmen, katıldığı festivallerde kırmızı bir maske takarak seyircinin karşısına çıkıyor ve sesinin tonunu değiştirerek konuşuyor. Bu sayede kendine anonim bir kimlik kazandırma çabasında ama bütün bu sirk gösterisinin amacını anlamak çok mümkün değil. Dikkat çekeceğini düşündüğü şovuyla filminin reklamını yapmak istiyor gibi görünüyor, eyvallah ama sahiplendiği iş de tam manası ile onun değil ki. Bir ‘remake’ için böylesi bir şova girişmesi çok ama çok anlamsız bir çaba.

Toronto, Austin, Sitges ve Fantastic Fest gibi birçok önemli festivale iştirak eden Come Out and Play, halen festival turuna devam ediyor. İnternetten takip edebildiğim kadarı ile filme oldukça farklı uçlarda eleştiriler getirilmiş. Kimisi çok beğenirken, kimisi yerden yere vurmuş. Görseller ve fragmana göz attıktan sonra “Who Can Kill a Child?”ın ucuz bir kopyası gibi duran bir filmden başka bir şey göremedim ben.

“Beth (Vinessa Shaw) ve Francis (Ebon Moss-Bachrach) yeni evlenmiş bir çifttir. Tatile çıkan ikili sessiz sakin bir adaya gelir. Beth hamiledir. Bebek doğmadan önce son bir kez baş başa tatil yapma amacındaki çift, adaya geldiklerinde birkaç çocuk dışında kimseyle karşılaşmazlar. Sanki bütün yetişkinler bir anda ortadan kaybolmuştur. Bu durumu yakın zamanda gerçekleşen festivalin hemen ertesinde olmalarına bağlayan genç çiftin, adada çok daha kötücül olayların döndüğünü anlaması uzun sürmez.”

Come Out and Play 3

Come Out and Play 2

Come Out and Play 1

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Pek Yakında Sinemalarda: Alem-i Cin

Özgür Bakar'ın yönetmenliğini üstlendiği Alem-i Cin, 23 Şubat’ta gösterime girecek.

Replicas

Replicas, Jeremy Power Regimbal tarafından yönetilmiş olan Kanada yapımı bir