Dikkat! Karakterler Aniden Dans Edebilir!

“O zaman dans!!! Renk!!!”

Sinema tarihinin simgeleşmiş sahnelerinden biri de büyük usta Jean-Luc Godard’ın Bande à part’ındaki dans sahnesidir. Daha sonra (Hartley ve Tarantino başta olmak üzere) birçok sinemacıyı doğrudan etkilemiştir. Sinemanın kalıplaşmış kurallarını zorlamaya (çoğu zaman da yıkmaya) bayılan Godard’ın karakterlerini tanıtmak için kullanmayı seçtiği, “Madison” olarak da bilinen sahneyi izlemeye başladığınızda yarıda bırakmanız mümkün değildir.

Simple Men dans sahnesi

Öteki Sinema için yazan: Murat Kızılca

Godard’dan hareketle sinema tarihinin en “umulmadık” anlarında boy gösteren dans sahnelerinden oluşan bir seçki hazırlamaya çalıştım. Doğal olarak müzikalleri ve dans filmlerini listenin dışında tuttum. Yiğit Özgür karikatürlerinden birindeki o çok sevilen repliği tekrarlayalım ve sözü fazla uzatmadan listeye geçelim: “O zaman dans!!! Renk!!!”

3 Yorumlar

 1. blank

  Başlangıcındaki kısa ve öz tango dersiyle pek umulmadık bir anda çıkmaz karşımıza ama Scent of a Woman’daki tango sahnesi de dursun burada:

  https://www.youtube.com/watch?v=F2zTd_YwTvo

 2. blank

  Yakın dönem dizilerinden Orphan Black, ikinci sezon onuncu bölümdeki dört klon kadın, bir eşcinsel erkek ve bir çocuğun dans sahnesi de buraya yakışabilir.
  Bu videolar yapım aşamasını gösteriyor:
  https://www.youtube.com/watch?v=XE2u_N8g6cs
  https://www.youtube.com/watch?v=7VJ8tCzTbz0

 3. blank

  37. İstanbul Film Festivali’nde izleme şansı bulduğum Romanya yapımı Charleston (2017) adlı filmde de (bundan böyle bu listenin bir parçası olmasını sağlayacak) harika bir dans sahnesi var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir