Dikkat! Karakterler Aniden Dans Edebilir! 1 – Simple Men dans sahnesi

Dikkat! Karakterler Aniden Dans Edebilir!

9 Ekim 2015

“O zaman dans!!! Renk!!!”

Sinema tarihinin simgeleşmiş sahnelerinden biri de büyük usta Jean-Luc Godard’ın Bande à part’ındaki dans sahnesidir. Daha sonra (Hartley ve Tarantino başta olmak üzere) birçok sinemacıyı doğrudan etkilemiştir. Sinemanın kalıplaşmış kurallarını zorlamaya (çoğu zaman da yıkmaya) bayılan Godard’ın karakterlerini tanıtmak için kullanmayı seçtiği, “Madison” olarak da bilinen sahneyi izlemeye başladığınızda yarıda bırakmanız mümkün değildir.

Simple Men dans sahnesi

Öteki Sinema için yazan: Murat Kızılca

Godard’dan hareketle sinema tarihinin en “umulmadık” anlarında boy gösteren dans sahnelerinden oluşan bir seçki hazırlamaya çalıştım. Doğal olarak müzikalleri ve dans filmlerini listenin dışında tuttum. Yiğit Özgür karikatürlerinden birindeki o çok sevilen repliği tekrarlayalım ve sözü fazla uzatmadan listeye geçelim: “O zaman dans!!! Renk!!!”

10-Once Bitten (1985)

Gençliğini ve güzelliğini korumak için bakir(e) kanına ihtiyaç duyan vampir kontesin 80’ler Los Angeles’ında pek şansı yok gibidir. Ama sevgilisi Robin tarafından devamlı oyalanan sadık (ve bakir) Mark’a kancayı takan kontes, samanlıkta iğne bulmuş kadar sevinir. Mark’ı kontese kaptırmak istemeyen Robin, cici kızlıktan fettan kadınlığa filmin meşhur dans sahnesiyle geçiş yapar. Ayrıca Jim Carrey’nin ayak seslerini duymaya başladığımız ilk sahnelerden biridir.

Listedeki diğer dansları izlemek için lütfen aşağıdaki sayfa numaralarına tıklayınız.

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

3 Comments

  1. 37. İstanbul Film Festivali’nde izleme şansı bulduğum Romanya yapımı Charleston (2017) adlı filmde de (bundan böyle bu listenin bir parçası olmasını sağlayacak) harika bir dans sahnesi var.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

2012′nin En Çok Okunan ‘Öteki’ Yazıları! 2 – The Fall 2006

2012′nin En Çok Okunan ‘Öteki’ Yazıları!

2012′nin En Çok Okunan ‘Öteki’ Yazıları! Öteki Sinema yazarlarının, 2012
Aslı Dururken Bu Film İzlenmez 3 – 26776903435 175bf8b462 z

Aslı Dururken Bu Film İzlenmez

Kült film İşkence Odası’nı yeniden uyarlayan ve berbat bir iş