Ekrem Bora Ölümsüzleşti 1 – Sehr i Ask Eskisehir 7

Ekrem Bora Ölümsüzleşti

2 Nisan 2012

Bir Yeşilçamlı daha anılarımızda yaşamaya, pelikülde nefes almaya devam edecek. Diğerleri gibi, Ekrem Bora da ölmedi, sinemanın büyüsü ona ölümsüzlük verdi. O yüzden hakkında çıkan “Ekrem Bora öldü” gibi haberlere lütfen riayet etmeyiniz. Olsa olsa, 1 Nisan şakasıdır. Yeşilçamlılar ölmez, ölümsüzleşir…

Ekrem Bora Ölümsüzleşti 2 – Sehr i Ask Eskisehir 7

Gerçek adı Ekrem Şerif Uçak olan ünlü oyuncu, 1934 yılında Ankara’da doğdu. Ortaokuldan mezun olduktan sonra Sultanahmet Devlet Basımevi Kursu’nu bitirerek,!mürettip ve mücellit diploması aldı. Bir süre bu meslekte çalıştı. İlkokuldan sonra, Sultanahmet Devlet Basımevi Kursu’nu bitirerek mürettip ve mücellit diploması alan Bora, 1953 yılında Yıldız Dergisi’nin açtığı sinema artist yarışmasında birinci oldu. Birinci olmasına rağmen film çeviremeden askere gitti.

Bora, 1955 yılında askerlik dönüşü ilk filmi olan “Alın Yazısı”nı çevirdi. İki yıl aradan sonra tekrar sinemaya dönen Bora, çok sayıda sinema filminde rol aldı. Ekrem Bora, 1955 yılında askerlik dönüşü ilk filmi olan “Alın Yazısı”nı çevirdi. İki yıl aradan sonra tekrar sinemaya dönen Bora, çok sayıda sinema filminde rol aldı. İlerleyen yaşına rağmen dizi filmlerde oynamayı sürdürdü. Bora’nın aldığı en ödüller arasında 1966 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü” ile 1991 yılında 28. Antalya Film Şenliği’nde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülü yer alıyor. Yeşilçam’ın usta oyuncusu Ekrem Bora, akciğer ödemi nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 01 Nisan 2012 tarihinde hayatını kaybetti.

Şimdi, güzel bir Ekrem Bora filmi koyalım, izleyelim. Onu yaşatmanın yegane yolu budur…

blank

Murat Tolga Şen

6 Kasım 1973 doğumlu ve tipik bir Akrep burcu olan Murat Tolga Şen, 2005 yılında Öteki Sinema'yı kurarak yayın yönetmenliğini üstlenmiştir.

OFCS (Online Film Critics Society) üyesidir. 2010 yılından bu yana Beyazperde sitesinde yazarlık yapmaktadır. 2012-2023 yılları arasında Medyaradar sitesinde TV sektörüne dair eleştiriler kaleme aldı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti.

2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. 2014-2023 yılları arasında Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yaptı. Bir Notanın Hikayesi adlı belgeselin senaryo yazarıdır ve Agatha'da Cinayet adlı tiyatro oyununu yazmıştır.

Ayrıca, Bir İz - Madımak belgeselinin danışmanlığını üstlenmiştir. Yazılarına Beyazperde ve Öteki Sinema'da devam etmektedir. Veteran bir yelkenci olan Murat Tolga Şen, 2021'den bu yana ressam Yalçın Gökçebağ'ın sanat menajerliğini yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

DenizBank İlk Senaryo Yarışması İçin Başvurular Başladı 3 – 5 DenizBank Ilk Senaryo Ilk Film Yarismasi basvuru

DenizBank İlk Senaryo Yarışması İçin Başvurular Başladı

DenizBank ve TÜRSAK iş birliğinde hayata geçirilen İlk Senaryo İlk
Sinema Tarihindeki İlk İstanbul Görüntülerine Ulaşıldı 4 – tnf67f0eaff67f0eb0by

Sinema Tarihindeki İlk İstanbul Görüntülerine Ulaşıldı

Sinema tarihimiz açısından eşsiz değere sahip film kaydı gün ışığına