Ekrem Bora Ölümsüzleşti 1 – Sehr i Ask Eskisehir 7

Ekrem Bora Ölümsüzleşti

2 Nisan 2012

Bir Yeşilçamlı daha anılarımızda yaşamaya, pelikülde nefes almaya devam edecek. Diğerleri gibi, Ekrem Bora da ölmedi, sinemanın büyüsü ona ölümsüzlük verdi. O yüzden hakkında çıkan “Ekrem Bora öldü” gibi haberlere lütfen riayet etmeyiniz. Olsa olsa, 1 Nisan şakasıdır. Yeşilçamlılar ölmez, ölümsüzleşir…

Ekrem Bora Ölümsüzleşti 2 – Sehr i Ask Eskisehir 7

Gerçek adı Ekrem Şerif Uçak olan ünlü oyuncu, 1934 yılında Ankara’da doğdu. Ortaokuldan mezun olduktan sonra Sultanahmet Devlet Basımevi Kursu’nu bitirerek,!mürettip ve mücellit diploması aldı. Bir süre bu meslekte çalıştı. İlkokuldan sonra, Sultanahmet Devlet Basımevi Kursu’nu bitirerek mürettip ve mücellit diploması alan Bora, 1953 yılında Yıldız Dergisi’nin açtığı sinema artist yarışmasında birinci oldu. Birinci olmasına rağmen film çeviremeden askere gitti.

Bora, 1955 yılında askerlik dönüşü ilk filmi olan “Alın Yazısı”nı çevirdi. İki yıl aradan sonra tekrar sinemaya dönen Bora, çok sayıda sinema filminde rol aldı. Ekrem Bora, 1955 yılında askerlik dönüşü ilk filmi olan “Alın Yazısı”nı çevirdi. İki yıl aradan sonra tekrar sinemaya dönen Bora, çok sayıda sinema filminde rol aldı. İlerleyen yaşına rağmen dizi filmlerde oynamayı sürdürdü. Bora’nın aldığı en ödüller arasında 1966 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü” ile 1991 yılında 28. Antalya Film Şenliği’nde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülü yer alıyor. Yeşilçam’ın usta oyuncusu Ekrem Bora, akciğer ödemi nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 01 Nisan 2012 tarihinde hayatını kaybetti.

Şimdi, güzel bir Ekrem Bora filmi koyalım, izleyelim. Onu yaşatmanın yegane yolu budur…

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

This will close in 20 seconds

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Renfield Filminin Yeni Fragmanı Yayınlandı 3 – Renfield 2023 21

Renfield Filminin Yeni Fragmanı Yayınlandı

Nicolas Cage ve Nicholas Hoult'un başrollerini paylaştığı, Chris McKay'in yönettiği

Jackie Chan Expendables Kadrosuna Katıldı

The Expendables (Cehennem Melekleri) serisinin bir sonraki filminde “önemli” olduğu