Neill Blomkamp’ın Yeni Bilim Kurgusu: Elysium

Elysium: Yeni Cennet

Elysium intl Teaser poster e100 milyon dolara yakın bütçesiyle bu senenin en merak edilen bilim kurgularından birinin Elysium olduğu ortada. İlk uzun metrajlı filmi District 9 (2009) ile isminden fazlasıyla söz ettiren Neill Blomkamp, gelecekte geçen Elysium’u yazıp yönetti.

“Yıl 2154, insanlar iki sınıfa ayrılıyorlar: bir grup çok varlıklı olup Elysium adı verilen bir uzay istasyonunda yaşıyor, geriye kalanlar ise çok kalabalık bir nüfus olarak çökmüş, yıkılmış dünyada yaşam savaşı veriyor. Dünyada yaşayan insanlar umutsuzca gezegenin suç ve yoksulluk ortamından kaçmaya çalışıyorlar ve birçoklarının uzay istasyonundaki medikal imkanlara ihtiyaçları var. Ancak, uzay istasyonundakiler dünyadan göçü yasaklayan yasalar doğrultusunda yurttaşlarının “lüks” yaşantısını koruyabilmek için her şeyi yapmaya hazırlar. Bu iki dünya arasında eşitiği sağlayabilecek tek kişi ise uzay istasyonuna gitmekten başka çaresi olmayan sıradan bir adam olan Max (Matt Damon). İstemeyerek de olsa Max çok tehlikeli bir görev üstlenerek uzay istasyonunun Sekreteri Delacourt’un (Jodie Foster) güçlerine karşı gelmek zorunda. Ancak başarılı olduğu takdirde sadece kendi hayatını değil, Dünya’da yaşayan milyonların hayatını da kurtarabilir…”

Yazan ve  Yöneten: Neill Blomkamp

Oyuncular: Matt Damon, Jodie Foster, Sharlto Copley, Alice Braga, Diego Luna, William Fichtner, Wagner Moura

Elysium 01

Yazar hakkında: Murat Kızılca

blank
1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir