Ender's Game / Uzay Oyunları Yapım Notları 1 – 10692349066 3b606d0579 c

Ender’s Game / Uzay Oyunları Yapım Notları

9 Kasım 2013

Ender’s Game / Uzay Oyunları… Yakın bir gelecekte, düşmanca bir uzaylı ırkı olan Formic’ler Dünya’ya saldırmıştır. Efsanevi Uluslararası Filo Komutanı Mazer Rackham’ın (Ben Kingsley) kahramanlıkları olmasaydı, herşey yok olmuş olabilirdi. Bir sonraki saldırıya karşılık hazırlık yapan muteber Albay Hyrum Graff (Harrison Ford) ve Uluslararası Ordu, geleceğin Mazer’ını bulabilmek için yalnızca en iyi olan genç ve taze beyinleri eğitmektedir.

2013_enders_game-wide

Ender Wiggin (Asa Butterfield) isimli utangaç fakat bir o kadar da stratejik yetenek sahibi olan çocuk, bu seçkin askerler arasına alınır. Savaş Okulu’na vardıklarında, Ender giderek artan zorlu eğitimleri ve simülasyonları ustalıkla ve hızlıca geçerek diğerlerinden ayrılır ve saygılarını kazanır. Ender kısa zamada Graff tarafından ordunun yeni umudu olarak ilan edilir ve bu da Komutanlık Okulu’na yükselmesine sebep olur. Burada bir kez daha Mazer Rackham’ın eğitiminden geçer ve Dünya’nın geleceğini belirleyip, insan ırkını korumak için askerlerini komuta etmeyi ve destansı bir savaşa girer.

Film, ORSON SCOTT CARD’ın çok satanlar listesinde başı çeken ödüllü romanı ENDER’S GAME’den uyarlama. Kitap serisi Türkiye’de Altıkırkbeş Yayınları tarafından yayınlandı. Bu efsanevi maceranın başrollerinde Asa Butterfield, Hailee Steinfeld, Ben Kingsley, Viola Davis, Abigail Breslin ve Harrison Ford gibi ödüllü ve usta oyuncularla genç yıldızlar yer alıyor.

YAPIM HAKKINDA

10692349066_3b606d0579_c

Orson Scott Card’ın övülen fütürist romanı Ender’s Game 1985 de ilk defa çıktı ve kısa zamanda klasikler arasına girdi. Hugo ve Nebula ödüllerini kazanmasının yanı sıra dünya genelinde milyonlarca hayrana sahip oldu. Şaşırtıcı derecede orijinal olduğu kadar dokunaklı ve ilham veren bu hikaye Enders Game’ in ileri teknolojiyi gören bakışı ve insan sezgilerini ele alışı onu 30 yıl boyunca her yaştan insanın favorisi yapıyor. Ender’s Game 28 dile çevrildi. United States Marine Corps Proffesional Reading Program listesine dahil edilmesinin yanı sıra AmericanLibrary Assosication’ın çocuklar için en iyi 100 kitap listesine girdi.

Chartoff Production’ın baskanı yapımcı Lynn Hendee, Card’ın kitabını geliştirmek için 10 seneden fazla zaman harcadı. Hendee bu kitaba 15 sene kadar önce dahil oldugunu söylüyor ve ekliyor ‘Bob Chartoff okumam için rica etti. Bilim kurgulara pek merakım yoktu, ama bu kitabı elimden bırakamadım. O andan itibaren film hakkında bir çok fikir oluştu. Linda Mcdonough ve Gigi Pritzker’la tanışınca ise her şey işte o zaman başladı. Oddlot Entertainment’ın CEO’su Pritzker için her sey yeğeninin elinden kapmasıyla başlıyor.

‘Kitaptan ilham veren yalnızca 14 yaşında bir gencin, yetişkin biriyle süren konuşması değil. İyi bir filmi oluşturmak için tüm elementlere sahip. Her yaştan insanın boğuştuğu evrensel konuları bağlıyor. Bu ise eşsiz, heyecanlı ve merak uyandıran bir ortam oluşturuyor.’ diyor. Gigi kitabı Oddlot Entertainment’ın başkan yardımcısı Linda Mcdonough’a ve diğer yapımcı takımına gösteriyor. Mcdonough’ı etkileyen yetenekli bir çocuğun zorlu bir eğitime alınması hakkında bir hikaye oluşu. Bu liderlik ve empati hakkında önemli tartışmalara ilham veren, merak uyandıran bir hikaye. Aslında gençler için izole edilmenin nasıl bir his olduğunu tanımlıyor. Bu şekilde hissetseydik dünya çok korkunç bir yer olurdu. Hendee pritzkerın romana olan saygısından çok etkilendi ve hemen birlikte işe başladılar. Pritzker ve Mcdonough yoğunluk ve mesafeye rağmen bütün takımı bir araya toplamayı başardılar. ‘Her zaman düşündüğümüz gibi; bir kitabı filme uyarlamak, bir çok sayıda insanın aynı küreği çekerek çalışması demek.

Gerçekten bir takım halinde birliktelik istiyor. Alex Kurtzman ve Roberto Orci’den el atması istenildi. Onlar projeye bir sıcaklık verdi.’ diyor ve ekliyor Hendee. ‘Film endüstrisinde bilinir, eğer onlar sevdiyse, gerçekten iyidir.’ Orci 12 yaşındayken bu kitabı okuduğunu ve hep filminin yapılmasını istediğini anlatıyor. ‘Bence yeterince insan bu kitabı okudu ve Hollywood’da şüphesiz bir başarıya ulaştı. Gelişen film teknolojisiyle kombinleyince Ender’s Game beyazperdede.’ Orci Kurtzman’la birlikte kitabın uzun süredir hayranı olduğunu şu şekilde açıklıyor:’ bu kitap Kurtzman ve ben henüz çocukken hayal gücümüzü ele geçirdi ve o zamandan beride bizi bırakmadı. Enders game ilgi çekici ve son derece eğlenceli bi kitap. Her ne kadar bunu çok yapmak istesekte bu işi alacağımız hiç aklımıza gelmemişti.’

Yapımcılar Dijital alan ile anlaşma gibi olağandışı bir adım attılar ve takım büyümeye devam etti. Dijital alan’in eski CEO’su ve filmin yapımcısı Ed Ulbrich diyor ki: ‘bu, şirket için 20 yıl ilerisini gerçekleştirdi. ‘ Dijital alan ilk 1993’te James Cameron’la oluştuğunda bir dijital stüdyo inşa edilme fikri vardı. Kendi kendine yeten ve yeni tarzda film fikirleri vardı. Bu filme de böyle yaklaştık. Yazma süreci devam ederken bu fikre dahil olduk. Görsel etki hikayenin etkisi kadar önemli. Senaryo yazılırken dijital alan çoktan ortamı yaratmıştı. Bu dijital alan için bile fazla iddalı bir film. Herkesin aynı görsel ortamda olması en başından performansı kolaylaştırdı. Sadece görsel efekt kullanmak filmi etkilemez.’

Yapımcılar Enders Game’in yönetmeni Gavin Hood’u seçmeden önce kitabı sinemaya uyarlamak için yazarlarla bir sene boyunca röportaj yaptı. Hood’un eşsiz özgeçmişi, Tsotsi’yle birlikte çeşitlilik kazandı. Tsotsi 2005’te Best Foreign Language dalında Oscar kazandı.

Gavin Afrika’da küçük bağımsız bir filmde çalıştı ama filmde büyük stüdyoda özel efektler kullandı. Ayrıca gençken afrikada orduda bulunması filme hiyerarşinin gücünün anlatılmasında kolaylık sağladı. ‘Gavinle tanışmak yeniden yaşanması gereken bir andı’ diyor Mcdonough. Bizimde istediğimiz insanların filmi gördüklerinde bu deneyimi yaşamaları. ‘Gavin en iyiydi, tıpkı Ender gibi.’ diyor Hendee. Birçok yönetmen bu filmle ilgilendi ancak onun tutkusu ve vizyonu asıl ilgi uyandıran bizim için. Ender’s Game kritik ve zamansal sorunları örnekliyor. Liderlik gerçek anlamda nedir? İyi ve kötü arasındaki denge nasıl olmalı ? Ender bütün bu sorularla film boyunca uğraşıyor.

Ender’s Game senaryo yazarı ve yönetmene göre, gerçek bir kahramanın yolculuğunu anlatıyor. Bazı yönlerden çokça Tsotsi’ye benziyor. Ancak bu kitabı filme uyarlamak zor oldu. Kitap daha çok Ender’ın bakış açısından yazılmış. Bizim istediğimizde yazarın karakterin ne düşündüğünü ve ne hissettiğini anlamasıydı. Kitabın başında ender 6 yaşında. Sonunda ise bunu bi aktörle çalışmak çok zor. Yapılması gereken ilk iş süreyi iyi organize edebilmek. Birçok film için yeterli materyallere sahibiz. Biz Ender’in hikayesine odaklanmaya karar verdik.

Hood senaryoyu tamamlayabilmek için 2 yıl boyunca yapımcılarla çalıştı. Bu süre karakterleri daha iyi anlayabilmesi ve hikayeyi istediği atmosferde deneyimlemek için iyi bir süre.

ULUSLARARASI DONANMAYA KATILMAK

10692324986_9b84a80e61_c

‘Ender Wiggin 12 yaşında zeki bir savaşçı. Dünyanın yükünü omuzlarında taşıyor. Kalbi kırılsa da doğru olanı yapmak için uğraşıyor. Hikayenin ana karakteri. Yetişkin bir aktör için bile altından kalkılması zor bir rol. Bu role bi çocuk bulmak yapımcıların gözünü korkuttu.

Kitabın hayranları Ender’da kendilerini buluyorlar.’ diyor Hendee. Bu açıdan Ender hikayede çok önemli. Yapımcılar Asa Butterfield’ı seçmeden önce dünya genelinde araştırma yaptılar. Genç aktör Martin Scorsese’nin filmi Hugo’da oynuyordu. ‘Asa Butterfield’ı Hugo’daki rolüyle fark ettik ve çok hoşumuza gitti.’ diyor Mcdonough. ‘İlk rolü muhteşemdi. Biz de Los Angeles’a onunla görüşmeye gittik. Kesinlikle başka bir opsiyon yoktu. Kimse bu role bu kadar yakın olamaz.’ ‘Asa’yı bulduğumuzda bi ampül yandı sanki.’ diyor Hood. ‘Asa yaşına göre çok olgun, kibar, şefkatli, zeki ve Ender için aradığımız her şeye sahip’.

‘Onun işi insanlık adına bu savaşı kazanmak diyor’ Ford. ‘Hata diye bir seçenek yok.’ Graff savaş için çok genç insanları seçti. Gerçek yaşamda askerler genç ama çocukların savaşa gitmelerini istemek korkunç bişey. Onun merhametsiz bir insan olduğunu düşünmüyorum ama çok daha iyi başarılar kazanmak adına bu merhametini bi kenara itmesi gerekiyor. Bu ise onu çok fazla samimiyete izin vermeyen biri yapıyor. ‘Graff çıkarcı olmak zorunda. Enderda istisnasız öyle. O işi almak için çok kibar davrandı. Ender okula gittiğinde onu dost olarak görüyor. Graff sadece ondan vazgeçmedi, kurnazca ona karşı olan herkese döndü. Bu da geri tepti. Çünkü Enderl’a birlikteyken dürüst değil. Ender’ın muhteşem zekasından yararlanmak istedi.’

Harrison role inanılırlık ve cazibe verdi. Gülmeden espri yapıyor ve asla abartılı oynamıyor. Çocuklara karşı cok sevecendi. Orada onları desteklemek ve hem karakter hem de bi akıl hocası olarak orda bulunduğunu anladı.
Ford Hood’la çalışma fırsatının aynı zamanda başrol oyuncuları Ben Kingsley ve Viola Davis’le beraber fazladan bir getirisi olduğunu düşünüyor. ‘Ben Kingsley çağın en iyi oyuncularından biri. Viola Davis son derece yetenekli bir aktris. Oynadığı bölüme kafa yoran ve hikayeye gerçek duygular katan bir oyuncu. Ve Asa ise çok büyük bir yetenek. Çalışkan ve odaklanan biri. Bu kadar iyi bir ekiple beraber çalıştığım için gurur duyuyorum.

Davis’i Gwen Anderson oynuyor. Savaş Okulu’a giden çocukların psikolojilerinden, mutluluklarından sorumlu. Geleceğin yeni askeri liderini saptamaya çalışmak için özverili olmasına ragmen, Graff’ın himayesindeki savunmasız çocuklara olan duygusal istismari huzurunu kaçırıyor. Özellikle Ender.

Davis’ın rol kararı Binbaşı Anderson karakteri için kilit bir değişim oldu. Binbaşı Anderson kitapta erkek bir öğretmen. Yapımcılar bu değişimin uygun olduğuna katıldılar. Kitap yazıldığından beri 30 yılda iş hayatındaki yeri değişti. Lynn, Anderson’u bir kadın olarak yeniden tasarlayalım diye bir öneri sundu ve bizde bu fikre bayıldık. Bu durum Albay Graff ve Binbaşı Anderson arasına dinamik kattı ve çok daha ilginç oldu.

Davis Doubt ve The Help’deki rolleriyle Akademi Ödülleri’ne aday gösterildi. Bu role düşünceli yaklaştı. “Genç erkekler ve kadınlar her zaman askerinin ana parçası. Ama kahraman olmanın neye mal olduğunu anlamıyorlar. Bu çok daha farklı bir versiyon. Çünkü çocuklar genç. Bu farklılık çocukları ölüm uğruna eğitiyor. Benim karakterim psikolog, bakıcı ve anne. Çocukların savaşçı ve lider olmaları için eğitime yardım ediyorum. Ender gerçek korkusuz ve tutukulu bir lider oluyor. Ama Graff ve Anderson arasındalki farkta, o hala onu bi çocuk olarak görüyor. Ama bunu yürütmek zorunda sonuç kötü olsa da. Hood’un önceki filmi Tsotsi Davis’in favori filmlerinden biriymiş. Hatta Enders Game’e katılmasının bir sebebinin de bu olduğunu söylüyor. ‘Gavin’in yönetmenliğine müthiş bir saygım var. Tsotsi kültürümüzüdeki kaybolan parçaları ele aldı.’

Savaş Okulu’ndaki öğrenciler Mazer Rackham tarafından eğitiliyor. ‘Şimdi ümit edilen Ender’in yeni Mazer Rackham olacak olması. ‘ diyor Orci. Rackham’ı Ben Kingsley oynuyor. Ben ve Asa Hugo da birlikte çok iyi çalıştılar ve şimdi bizim filmimizde onları yeniden bir araya getirmek muhteşem. Hood senaryoyu yazarken Kingsley’i role düşündüğünü söylüyor. ‘Tabi ki onu gerçekten filme alabiliceğimizi bilemezdim ama düşünürken bile heyecanlandım. Kocaman bir enerjiyle dolu ama durgunluğunu koruyor. İnsanlığı kurtarmak için gerçek bir kahraman özelliklerine sahip bir savaşçıya ihtiyacımız var. Çok az aktör bu enerjiyi verebilir. Ben’in yaptığı gibi. Kingsley senaryonun kalitesi ve Hood ve Butterfield ile çalışmanın bir fırsat olduğunu düşündüğünden dolayı imzaladığını söylüyor. ‘Gavin bizimle muhteşem enerjisini ve coşkusunu paylaştı.’

Rackham New Zealand’daki Maori soyundan gelen bir savaşçı ve bunun simgesi olarak yüzünde bir dövme var. Maori sıradışı insanların soyundan oluşan kutsanmış ve eskiçağa ait bir kültüre sahip. ‘Bunun içine girdiğim için ayrıcalıklı hissettim ve bana birçok bilgi ve cesaretlendirme verdiler. Üzerimdeki dövmeler ailerinin tarihine geçmişine göre dizayn edildi.’

Yönetmen Hood, Kingsley dövmeleri istemiycek diye biraz endişelenmiş. ‘Ama Ben role çok iyi yaklaştı. O tiyatrocu bir aktör ve konuşması mükemmel. Karakterin neye ihtiyacı olduğunu biliyor ve onu oynuyor. Her gün dövmeler için 1 saat 10 dakika civarında hazırlandı. Günün sonunda çıkarması da bi o kadar uzun sürdü.’

‘Kitaptaki bazı yerlerin çocuklar tarafından oynanması zorladı’ diyor Orci. ‘Hem onların oldukları yaşta olmasını istiyorsunuz hemde fiilm ne hakkında anlamalarını istiyorsunuz. Ortayı bulmak zor.’
Ender’ın hayatında iki kilit karakter var. Kız kardeşi Valentin ve erkek kardeşi Peter. Valentin doğuştan bir merhamet duygusuna sahip. Bu merhamet onu etkili bir savaşçı olmaktan koruyor. Peterın ise şiddete eğilimi ve birden patlaması zekasını ve empatisini arka plana atıyor. Bu ikilik enderın film boyunca mücadele ettiği şey ama aynı zamanda onu lider yapıcak olan özellik.

‘Enderı’n kardeşleri ile ilişkisi karakterinde çok önemli bi yer alıyor. Hem valentinin düşmanla bağlantı kurma, hatta onları sevme ve anlama yeteneğine sahip, hemde Peter’ın gerektiği zaman yok etme yeteneğine sahip. İşte bu yüzden Graff Ender’ı seçiyor.’ diyor Butterfield. ‘Abigail Breslin Valentin’e samimiyet, şefkat ve zeka verdi. Sanki Abigail rol yapmıyor, sadece kendi oluyor. Bu tabii ki en iyisi. Gerçek duyguyu yansıtabilmek. Asayla olan sahnelerini çok seviyorum. Gerçek anlamda birbirlerine bağlandılar ve bu da filme yansıdı.’

‘Onlar gerçekten arkadaşlar. Valentin Enderi koruyor, Ender da Valentin’i. Eğer birbirlerini bir daha görmeyeceklerse, ayrılmalarının imkanı yok.’ diyor Breslin. Oyuncu Twitter’dan mesajlar almaya başlayana kadar bu kadar hayranı olduğunu bilmiyordu. ‘Umarım gerçekten beğenmişlerdir. Kitabı seven herkes filmide izledi. Korkunç kısımları var,üzgün kısımları var. Kitabı okurken hissettiğiniz bütün duygular, filmin içinde.

Ender’ın okulda sosyal bir yapıya sahip olması Uluslararası Donanma’ın aradığı özellikler kombinasyonuna sahip. Dünyanın her bir yanından öğrenciler battlefield için hazırlanmış oyunlarda ve egzersizlerde yarışıyor. Ama hepside biliyor ki sadece bir tanesi kazanacak. Ender okula geldiğinde onunla arkadaş olmak isteyen birkaç kızdan sadece bir tanesiydi Petra Arkanian. ‘Petra’nın erkeklerle yarışabilicek olmasına bizi inandırması çok önemliydi.’ diyor Mcdonough. ‘Hailee Steinfeid enerjisini rolüne vererek çok iyi bir iş çıkardı.’Hood Steinfeld’in Oscar adaylı Coen Brothers’daki rolünü şöyle tanımlıyor. ‘En çekici,

coşkulu, şen şakrak insan. Bu rolü oynamak için bambaşka bir kişi oldu. Birçok röportajını izledim. Bir dakika ikisi aynı kişi mi ? Mükemmel bir aktris.’

Petra bu karakterin tam tersi diye devam ediyor. Hayat dolu ve zeka küpü. O bir keskin nişancı. Fikirlerini söylemekten korkmuyor. Aynı zamanda sıcacık, kibar ve merhametli. Bence bu filme çeşitlilik katacak.

Steinfeld Enders Game’e film eğlenceli olduğu için katıldığını söylüyor. Senaryoyu okuduktan sonra nasıl çekiliceğini ve nasıl gözükeceğini kafamda canlandırdım. Benim de katılmak istediğim bir macera gibi gözüküyordu. Petra Arkanian fazlasıyla özgür ve güçlü bir karakter ki bunu sevdim.

‘Petra Ender’a yakınlaştı çünkü Ender’da kendisini gördü.’ diyor. ‘Çok yakın bi iletişim kurdular kısa sürede. Ama romantik anlamda değil. Sadece birbirlerini uzun süredir tanıyolarmış gibi hissettiler. Asa ve ben bunu ortaya çıkardık o çok zeki ve yetenekli ve daha fazlası. ‘Steinfeldin profesyonelliği canlılığı onunla beraber çalışan herkesi etkiledi. Petra kıvranan salaklardan değil. Ful enerjiyle dolu ve birazda çapkın.’ diyor Hendee.

Ender okula geldiğinde ilk görüştüğü kişi Bean. Aramis Knight Rendition filminde Hood’la beraber çalıştı. ‘Aramis’le ilk çalışmamızda 7 yaşındaydı. O zaman bile kişilik sahibi, zeki ve ince bi çocuktu.’ diyor Hood.

Knight ilk bilimkurgu deneyimi olduğu için çok hevesliydi. ‘Daha önce hiç böyle bir rol almadım. Çok heyecanlıyım. Benim karakterim sabit fikirli ama esasında iyi biri. Ender ve Bean yakın arkadaş oluyorlar. Birbirleriyle sürekli uğraşıp birbirlerinden bir adım önde olmaya çalışıyorlar.Setin en genç aktörlerinden Knight karakterle çabuk yakınlık kurdu. ‘Başında kendimi ezik hissettim. Ciddi anlamda nasıl uyum sağlıyacağımı bilmiyordum. Kendimi oraya ait hissederek dövüşmem gerekiyordu. Bence Bean’in hissettiğide bu. Çünkü daha 10 yaşında ve onun için zor bir durum. Ekipte çalışmak gerçekten heyecan verici ama Knight’ın üzerinde en etki bırakan kişi Sir Ben. ‘Sir Ben inanılmaz bir aktör. Onunla tanışmak ve ondan birşeyler öğrenmek muhteşemdi. Günün sonunda elimi sıktı ve seninle çalışmak güzeldi dedi.’ Diyor.

Ender’ın bir başka arkadaşı ise Alai (Suraj Parthasarathy). ‘Suraj yaşına göre çok akıllı bir çocuk’ diyor Hood. Kocaman gözleri var. Bu rol için gerçek bir yetenek ve insan doğasını iyi anlayabilmek gerekiyordu ve Suraj bu işi başardı.’Suraj kitap daha duyulmadan okuduğunu söylüyor. ‘Kitabada bayıldım karakterime de.
İnsanlar senaryo kitaba sadık kalmıycak diye endişeleniyorlar ama eğer ikisini karşılaştırırsak benzer diyaloglar göreceksiniz. Ben gerçekten ama gerçekten çok etkilendim’

Genç aktör karakterle benzerliklerinin olduğunu söylüyor. ‘Diğer çocuklara sorarsanız size onun gibi olduğumu söyliyceklerdir. Öğrenmeyi ve okula gitmeyi seviyorum. Ben Ender’ın arkadaşlarından biriyim ve Savaş Okulu’un ilk haftası ona yardım ediyorum. ‘Bernard takımın en rahat ve en güçlü çocuğu.’ diyor Hood. Biraz zorba bir çocuk. Diğer çocukların en büyüğü ve onların gözlerini korkutuyor. Conor Caroll (Bernard) zorba nasıl olunur çok iyi biliyor. 12 yaşında ve rolünde çok iyi.

Ender en tehlikeli rakibi Bonzo Madrid’le ( Moises Arias) karşılaşıyor. Bonzo Madrid Salamender Ordu’nin lideri. ‘Bonzo’yla uğraşılmadı.’ diyor Arias. ‘O herşeyi bilidği gibi yaptı ve eğer onun takımı onu dinlemezse onları ya azarladı ya da canlarını yaktı. En iyi olduğunu biliyor ama ender tarafından tehdit ediliyor. Ender onun her şeyini hızlıca yakalıyor.’

Arias kitabın hayranlarının filme vericeği tepkiyi merak ediyor. Kitaptaki fikirlere ve karakterlere sadık kalındığını düşünüyor.’ Kitap Orson Scott Card tarafından çok güzel yazıldığı kadar filmede Gavin Hood tarafından çok güzel uyarlandı. Kitabın sonunu okuduğumda şok olmuştum. Hayır olamaz diyordum. Büyük bir sürpriz oldu. Bence film de herkesi büyüleyecek.’

ENDER’IN DÜNYASI

10692396286_748739676e_c

Yapımcılar Enders Game için nasıl bir yer aradıklarını bilmiyorlardı. ‘Stüdyodan fazlasına ihtiyacımız vardı’ diyor senaryo yazarı-yönetmen Gavin Hood. ‘Bulabileceğimiz geniş bir stüdyo yoktu, kendi stüdyomuzu inşa etmemiz gerekiyordu. Tesadüfen New Orleans’ta NASA’ nın kullanılmayan kocaman depolarını keşfettik. Depoları stüdyoya çevirdik. İşin garibi tam Enders Game’e uygun oldu.

NASA’dan Michaud Assembly Facility yapım için merkez üssü oldu. Çekimin koca bir meydanda çekilmesini sağladılar ve teknik anlamda destek verdiler. ‘Film roket gemilerinin yapıldığı depolarda çekildi.’ diyor Mcdonough. Çok büyük set eşyaları vardı ve bunları erleştirebilmek için ortamı yeniden inşa ettik. Dünyada sınırlı sayıda böyle bir yer vardır.

Ayrıca fütüristik bir ortam yaratmak için bize yardım edecek birilerine ihtiyacımız vardı. New Orleans Los Angeles’a uçakla 3-4 saat uzaklıkta bir yer. Hollywood seti yaratmak için muhteşem uzaklık. Uzay endüstrisi ve film endüstrisi arasında mükemmel bir kültür değişimi yaşandı. Bütün çocuklar ve ekip bu imkanlardan faydalandı. Fizik ve astrofizik konusunda sorular soruldu. Astronotlarla tanışıp yer çekimsiz bir ortam hakkında fikir sahibi olundu. Bunların hiç biri planlanmamıştı.

New Orleans’taki diğer mekanlar; Tulane Üniversitesi’nin yanında Wiggins’in evi ve Ender’ın kendi okulu. Yapımcılar kendi mekanlarını bulmadan önce bile Hood yapım tasarımcısı Ben Procter ile Enders Game için seçenekler canlandırmıştı. ‘Görsellik filmin olmazsa olmazlarındandır’ diyor Hood. ‘Yatırımcılara göstermek için tanıtım filmi yapmak istedim.

Bilgisayarda yapılması gereken becerikli bir yapım tasarımcısına ihtiyacım vardı. Ben bulmak isteyeceğiniz en yetenekli ve çalışkan insan kitap okuyucuların gözünde spesifik bir yer canlandırdı. Sadece kara bir kutu olmamalı’ diyor Hood.

Yapımcılar dünya genelinde 250 film distiribütorünün çağrıldığı tanıtım filmini gösterime sundular. Kulakları rahatsız eden bir alkış sesiyle karşılaştık. İki gün geçmeden satış ekibi bütçemizi yükseltti. ağımsız filmlerde çalışmak bazen size imkan sağlayabiliyor. Daha yaratıcı fikir sahibi oluyorsunuz. Ben Avatar ve Transformers: Dark of the Moon’da, Sean Haworth ise: Tron: Legacy ve Thor’da sanat yönetmenliği yaptı.

Filmde Dünya, Ender’ın geri dönmek isteyeceği barış dolu sakin bir yer. Ender’ın evi gibi hissedebileceğinden çok, zorlu bir askeri yaşam var. Hood’un Savaş Okulu için dizaynı fütüristik ve faydalı oldu. Çocukların çabuk büyümelerine sebep olacak şiddetli bir ortam. Ben ve Sean’ın dizaynı tipik bir dizayn değil. Savaş Okulu’dayken sanki bir uçak gemisinde gibisiniz. Mükkemmel bir boyut kazandırdılar. Savaş Okulu’dan mezun olduktan sonra Ender Eros’a gönderiliyor. Eski formik kolonilerinin, şimdi ise International Force’un işgal ettiği bir yer. Burada Uluslararası Donanma’in komutanı olmak için son eğitimini alıyor. Tasarımcılar Norad’ın muazzam büyüklükteki yeraltı nükleer sığınağından faydalandı.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Deliksiz Gece Uykularına Veda Etmeye Hazır mısınız? 2 – art 831237831 620x349

Deliksiz Gece Uykularına Veda Etmeye Hazır mısınız?

Yeni dalga korku filmlerinin son halkası olan “KARABASAN”, izleyenlerin psikolojisini
Bazı Görevleri Seçemezsiniz! Mission: Impossible Yansımalar 3 – Mission Impossible Fallout Yansımalar

Bazı Görevleri Seçemezsiniz! Mission: Impossible Yansımalar

Mission Impossible Yansımalar'da Hunt ve IMF ekibi ile bazı aşina