Horror Stories / Korku Hikayeleri 17 Mayıs'ta Vizyonda 1 – Korku Hikayeleri 01

Horror Stories / Korku Hikayeleri 17 Mayıs’ta Vizyonda

13 Nisan 2013

Bazı hikayeler vardır, anlatılmaması gerekir!

Horror Stories posterBeş Güney Koreli yönetmenin elinden çıkma dört adet kısa hikayeden oluşan, bir nevi korku antolojisi diyebileceğimiz 2012 yılı yapımı Horror Stories (Korku Hikayeleri), ülkemizde 17 Mayıs’ta gösterime girecek.

“Liseli bir genç kız, damlayan su sesine eşlik eden bir bıçak bileme sesi duyduğu yabancı bir yerde eli kolu bağlı olarak uyanır. Dehşetin pençesinde, etrafına bakınır ve hiç tanımadığı genç bir adam tarafından kaçırılmış olduğunu görür.

Adam yavaşça ona yaklaşırken, genç kızın yaşadığı korku giderek artar. Genç kız, zaman kazanabilmek için adamın isteğini yerine getirir ve ona korku hikayeleri anlatmaya başlar.”

Korku Hikayeleri’ni oluşturan bölümlerin isimleri sırasıyla şöyle; The Sun and the Moon, Terror Plane, Kong-jwi and Pat-jwi ve Ambulance.

BİRİNCİ HİKAYE: The Sun and the Moon

Küçük kız ile erkek kardeşini konu alan şehir efsanesi: [KAPIYA BAKMA]

Korku Hikayeleri 01

Yönetmen: JUNG Bum-Shik.

Oyuncular: KIM Hyeon-Soo, NOH Kang-Min.

“İki küçük erkek çocuğu ve kız kardeşleri, gece evde yalnızdır. Kapı çalınır, kapıyı anneleri eve gelmeden asla yabancılara açmamaları gerekmektedir…”

İKİNCİ HİKAYE: Terror Plane

Yükseklerdeki Gerilim : [SONSUZ UÇUŞ]

Korku Hikayeleri 03

Yönetmen: LIM Dae-Woong.

Oyuncular: ZIN Tai-Hyun, CHOI Yoon-Young.

“30,000 feet yükseklikteki bir uçağın içinde kaçacak ya da atlayabileceğiniz bir yeriniz yoktur. Peki ya böylesi bir ortamda bir seri katille tek başınıza kalsaydınız?”

ÜÇÜNCÜ HİKAYE: Kong-jwi and Pat-jwi

İki kız kardeşin bilinmeyen hikayesi: [GİZLİ FORMÜL]

Korku Hikayeleri 04

Yönetmen: HONG Ji-Young.

Oyuncular: JUNG Eun-Chae, NAM Bo-Ra, BAE Soo-Bin.

“İyi kalpli kız ile kötülük timsali üvey kızkardeşinin gün yüzü görmemiş hikayesi; 2012 yılında iki üvey kızkardeş arasındaki kıskançlık ve şehvetin arkasında yatan gerçek ve gizli unsurları gözler önüne seren acımasız bir peri masalı…”

DÖRDÜNCÜ HİKAYE: Ambulance

Ölümsüzlerin korku hikayesi: [ÖLÜM BÖLGESİNDEKİ AMBULANS] 

Korku Hikayeleri 05

Yönetmen: KIM Gok ve KIM Sun.

Oyuncular: KIM Ji-Young, KIM Ye-Won, CHO Han-Cheul.

“Ölümcül Zombi virüsünden kaçmakta olan bir ambulansın içindeki beş hayatta kalandan, kimler virüsü taşımaktadır?”

YÖNETMENLER

JUNG Bum-Shik

JUNG Bum-shik, Kore film endüstrisine 1941 yılında Kyungsung, Kore’de yaşanan sıradışı bir hikayenin konu edildiği 2007 yapımı Epitaph ile güçlü bir giriş yaptı. Epitaph’ın yazarı ve yönetmeni olarak hem eleştirmenlerden hem de izleyiciden tam not aldı. JUNG sıradan korku filmlerinde izleyicinin korkuyu hissetmesi için kullanılan ses ya da görsel efektleri kullanmaz. İzleyiciler filmlerindeki atmosfer ve olayların sebep olduğu hayalinde canlandırma sonucu aşırı korkuyu hissetmektedir ve bu teknik Kore’de “Duygusal Korku” olarak adlandırılan yeni bir tür yaratmıştır.

Söz konusu bu özel yeteneğini, bir önceki filmi Epitaph’tan sonra “Kapıya Bakma” adlı bölümde de görebilirsiniz. Film en güvenli yer olarak addedilen evde, küçük erkek kardeşle ablasının yaşadıkları korkunç anları konu alıyor. İzleyiciler abla ve erkek kardeşine doğru yaklaşmakta olan ayak seslerini duyduklarında, bir yandan kardeşlere karşı bir sempati duymaya başlarken, diğer yandan da kapının dışındaki kişinin varlığından kaygılanacaklar.

* Filmografi

– Epitaph (2007/Yazar, Yönetmen)

LIM Dae-Woong

Başrollerini SONG Seung-heon, LEE Beom-soo ve KWON Sang-woo’nun paylaştığı “Make It Big” adlı filmdeki yardımcı yönetmenliğinden sonra, yönetmenliğe ilk adımını bir öğretmen ile öğrencileri arasındaki intikamı konu alan “To Sir, With Love” isimli slasher ile attı. Film, konu edilen her bir karakterin öyküsü için kullanılan farklı kamera açıları ile çok olumlu eleştiriler alırken vurucu imgeleri ve sıradışı konusuyla da izleyicilerin beğenisini kazandı.

LIM, bir önceki filminde karakterler üzerine yoğunlaşırken, Sonsuz Uçuş’da uçağın iç bölümüne odaklanıyor. Film, kimsenin kaçamayacağı bir uçakta başlayan bir gerilimin hikayesi ve klostrofobik tarzıyla izleyicide oldukça yüksek bir gerilim yaratıyor.

* Filmografi

– To Sir, with Love (2006/Yönetmen)

– Make it Big (2002/Yardımcı Yönetmen)

HONG Ji-Young

Uyarladığı “Antique” adlı filmde kullandığı muhteşem dille, özellikle bayan izleyicilerin büyük beğenisini kazanan yönetmen HONG Ji-Young, “The Naked Kitchen” adlı filmin de senaryosunu yazmış ve yönetmiştir. “The Naked Kitchen” filminde kullanmış olduğu detaylı, yumuşak ve güçlü anlatımıyla kadınlara özgü detaycı duygusallığı başarıyla sergilemiştir. Söz konusu bu film ile Kore’de az sayıdaki gelecek vaat eden kadın yönetmen arasındaki yerini almıştır.

Son filminin üzerinden üç yıl geçtikten sonra karşımıza Külkedisi’nin Kore versiyonu olan “Gizli Formül” ile çıktı. Bu kısa filmde iki kızkardeşin bir erkek için besledikleri günahkar arzuları yüzünden birbirlerine karşı verdikleri ürkütücü mücadele anlatılıyor. Kendine özgü detaycı stili ile her bir karakterin tutku ve dürtülerini izleyiciye güçlü anlatımıyla yansıtarak, izleyiciyi büyük bir başarıyla gerilimin bir parçası olmaya itiyor. Güçlü imgeler kullanmaktan ve her bir karakterin tutku ve dürtülerini açıkça sergilemekten asla taviz vermiyor.

* Filmografi

– The Naked Kitchen (2009/Yazar, Yönetmen)

– Antique (2008/Adaptasyon)

KIM Gok ve KIM Sun

İkiz kardeşler KIM Gok ve KIM Sun 1978 yılında doğdu. Kore film endüstrisinde sıradışı konularıyla öne çıkan kısa ve uzun metrajlı filmleriyle kendilerine güçlü bir yer edinmeyi başarmışlardır. 2008 yılında Seul Bağımsız Film Festivali’nde büyük ödülü kazanan Exhausted, vurucu anlatımıyla insanlığın yok oluşu üzerine odaklanmaktadır.  Söz konusu film, ayrıca New York Syracuse Uluslararası Film Festivali’nde üç Crown ödülü almıştır. 2011 yılında gösterime giren en başarılı korku filmleri arasında sayılan, kızlardan oluşan bir grubu konu alan korku filmi “White” ile başarılarına bir yenisini eklemişlerdir.

Sıradışı ve bütünsel anlatımlarıyla ünlü ikiz kardeşler, Korku Hikaye’lerinin Ölüm Bölgesindeki Ambulans adlı bölümde zombi virüsünden kurtulan beş kişiyi konu ediyorlar.

* Filmografi

– White (2011/Yazar, Yönetmen)

– Anti Gas Skin (2010/Yönetmen)

– Exhausted (2008/Yapımcı, Yönetmen, Kurgu)

– Self-Referential Traverse (2008/Kısa Film/Yönetmen, Kurgu)

– Suicidal Variation (2007/Kısa Film/Yönetmen)

– Bomb! Bomb! Bomb! (2006/Kısa Film/Yönetmen)

– If You Were Me (2006/Yönetmen)

MIN Kyu-Dong

Yönetmen MIN, 1999 yılında yardımcı yönetmenliğini KIM Tae-yong ile yaptığı Momento Mori filmi ile yönetmenlik yeteneğini gözler önüne sermiştir. Korku filmlerine yeni yaklaşımı ve bu filmdeki detaylı psikolojik anlatımıyla 36. Paeksang Sanat Ödüllerinde En İyi Çıkış Yapan Yönetmen ödülünü kazandı. Akabinde 2.800.000 izleyici sayısına ulaşan All for Love adlı filmi yönetmiştir. Son dönemde ise 4.500.000 izleyiciye ulaşan All About My Wife adlı filme imzasını atmış, yönetmenliğinin yanı sıra gişe başarısını da ispatlamıştır.

13 yıl önce yönetmiş olduğu Momento Mori’den sonra tekrar bir korku filmi yönetmenliği yapan yönetmen MIN, filmimizde alternatif bir bakış açısı sunuyor. Liseli bir genç kızın tanımadığı aptal genç bir adam tarafından kaçırıldığı ve ölümle kalım arasında mücadele verdiği bu filmde, hayatta kalabilmek için kendisini kaçıran adama en ürkütücü korku hikayelerini anlatır.

* Filmografi

– All About My Wife (2012/Yazar, Yönetmen)

– The Last Blossom (2011/Yazar, Yönetmen)

– Five Senses (2009/Yazar, Yönetmen)

– Antique (2008/Yazar, Yönetmen)

– All For Love (2005/Yazar, Yönetmen)

– Memento Mori (1999/Yazar, Yönetmen)

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

1 Comment

  1. bence bu senenin en ilginç korku filmi bu film olacak…gişede de beklenmedik bir sürpriz yapacak diye düşünüyorum…zira alışılmışın dışında bir konusu var…bakalım merakla bekliyorum…

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

The Road: Filipinler'den İlginç Bir Korku 2 – The Road 2

The Road: Filipinler’den İlginç Bir Korku

Yam Laranas imzalı The Road, Filipinler yapımı bir film. Yönetmenden
Transformers: The Last Knight Ön İnceleme 3 – Transformers The Last Knight banner

Transformers: The Last Knight Ön İnceleme

Oyuncaktan çizgi filme, çizgi romana ve Hollywood’un çok kazandıran serisine