İlk Senaryo’da Finale Kalan 10 Proje Belli Oldu 1 – 4 DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması 1

İlk Senaryo’da Finale Kalan 10 Proje Belli Oldu

27 Ocak 2020

DenizBank’ın, Türsak Vakfı iş birliğinde hayata geçirdiği 4. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması’nın birinci ayağı olan ‘İlk Senaryo’ bölümünde finale bir adım daha yaklaşıldı. Türkiye’den 371 projenin başvurduğu, teknik eleme ve düzeltme için verilen ek sürenin sonunda 212 projenin yarışmaya hak kazandığı ilk senaryo bölümünde ön jüri tarafından belirlenen 10 proje açıklandı.

DenizBank, kültür ve sanatın her dalını toplum için erişilebilir kılma vizyonu kapsamında, yetenekli senaristlerin kendilerini ifade etmelerine katkı sunmak üzere Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) ile DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması’nın dördüncüsüne imza atıyor.

İlk Senaryo’da Finale Kalan 10 Proje Belli Oldu 2 – 4 DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması 2

Yazarlara, genç senaristlere ve sinemaseverlere açık, kapsamlı bir platform sunan yarışmanın ilk senaryo bölümünde ön jüri hazırlıklarını tamamlayarak finale kalacak 10 çalışmayı belirledi. 371 projenin başvurduğu, teknik eleme ve düzeltme için verilen ek sürenin sonunda, 212 projenin yarışmaya hak kazandığı değerlendirme sonucunda finale bir adım daha yaklaşıldı.

Türkiye’den yoğun katılımın gerçekleştiği yarışmada finale kalan isimler ve çalışmaları şu şekilde oluştu;

 • İsmail Kitir – Af
 • Yurdakul Şahin – Denizdeki Hayalet
 • Zeynep Yasemin Subaşı – Devâ
 • Mehmet Fatih Özülker – Havalimanı
 • Burak Kum – Hayalperest ve İstanbul
 • Çiğdem Dağlı – Hayatımın Teklifi
 • Hürer Ebeoğlu – Kafes
 • Deniz Bayraktaroğlu Masal ya da Kahraman
 • Ahmet İşler – Ressamın Öyküsü
 • Ali Bank – Tarumar

Finale kalan 10 senaryo, sektörün önde gelen isimlerinden oluşan ana jüri tarafından ikinci bir değerlendirmeye alınacak ve seçilecek ilk üç senaryo ödül töreni gecesinde açıklanacak. Ezel Akay’ın başkanlığını yaptığı ana jüri Tuba Büyüküstün, Suzan Güverte, Levent Kazak ve Perihan Yücel’den oluşuyor.

Dereceye girecek eserlerden birincisi 25.000 TL, ikincisi 15.000 TL ve üçüncüsü ise 10.000 TL ve sektörden ünlü isimlerden alacakları yapım ve fon başvuru rehberliği hizmeti ile ödüllendirilecekler.

Yarışmaya ilişkin detaylı bilgilere etkinliğin internet sitesi olan ilksenaryo.tursak.org.tr adresinden ulaşılabilir.

Türsak Hakkında

1991 yılında sinema, televizyon, güzel sanatlar, basın, iş ve politika dünyasından tanınmış 215 üyenin katılımıyla kurulan Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı TÜRSAK; 28. yılını doldurmuş olan özerk bir vakıftır.

Bugüne kadar onlarca değerli yönetmen, yüzlerce sinema öğrencisi ve sektör çalışanı yetiştiren TÜRSAK Vakfı, sektörel endüstriye kaliteli elemanlar kazandırdı. Diğer taraftan sayısız uluslararası festival, film haftası, yarışma, panel, seminer, sempozyum ve atölye gerçekleştiren, yaptığı yayınlar ve yapımlarla sinema sektörüne ve sektörün bilgi birikimine katkıda bulunan vakıf; aynı zamanda 2005-2008 yılları arasında, Türkiye’nin uluslararası tanıtımı adına en kaliteli, en büyük projelerinden biri olan Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin organizasyonunu gerçekleştirdi ve festivale şu anki uluslararası kimliğini kazandırdı; festivale kazandırdığı film marketle festivali sinemacıların buluştuğu bir merkez haline getirdi. Kurulduğu günden bugüne kadar ilkeleri ve prensipleri doğrultusunda hareket eden, yegâne amacı halka hizmet etmek olan TÜRSAK Vakfı; gerçekleştirdiği organizasyonlarla kitlelerin bilinçlenmesini sağlayan ve aynı zamanda ülke ekonomisine katkıda bulunan bir vakıftır. TÜRSAK Vakfı, Aralık 2018’den itibaren Elif Dağdeviren başkanlığındaki yeni yönetim kurulu tarafından yönetilmektedir.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

1 Comment

 1. Bu tarz etkinlerin artması gerek senaryo türkiye de sinemanın en büyük sorunu klişe klasik işler hap yap para kap zihniyetinden kurtulmak gerek bize yenilikçi yaratıcı yazarlar gerek bu tarz her etkinliğe destek olmak gerek.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

"Oski" Hüseyin Zan Hayatını Kaybetti 3 – huseyin zan2

“Oski” Hüseyin Zan Hayatını Kaybetti

1931 yılında Antakya’da doğan Hüseyin Zan, çok az sayıda “iyi
Abluka'ya Venedik'ten Jüri Özel Ödülü 4 – Emin Alper 2

Abluka’ya Venedik’ten Jüri Özel Ödülü

Emin Alper‘in yeni filmi Abluka dünya galasını yaptığı 72. Venedik