Inbetween Nowhere Desteklerinize Güveniyor!

Proje Hakkında

“Inbetween Nowhere/Arada Hiçbir Yerde”; sınır kentimiz Gaziantep’e kaçan Suriyeli üç genç adamın heyecan dolu öyküsünu anlatıyor.

Film, bölgede sürmekte olan insanlık trajedisine rağmen bu genç adamların ruhlarındaki ümidin ve enerjilerinin çarpıcı zıtlığını öne çıkarmakta. Her üçü de savaşta çok şey yitirmişler. Sadece doğdukları yer yüzünden gençlikleri alınmış ellerinden. Evlerinden, ailelerinden uzakta çırpınmakta; “Arada Hiçbir Yerde…” gidip gelmekteler. Buna rağmen gülmeyi unutmamışlar. Kardeşlikleri gibi güçlüler… Bize ilham verdiler, umuyoruz ki filmi seyrettiğinizde sizlere de!

Inbetween Nowhere 02

Mahmoud, Millad ve Ezzaldeen’e; Gaziantep’teki iki yoğun hafta boyunca bize kalplerini ve hayatlarını açtıkları için minnettarız. Yaşamlarındaki mahrem detayları paylaşacak kadar bize güvenmiş olmaları, onların bu olağan dışı öykülerini en iyi ve en gerçekçi şekilde aktarma sorumluluğunu yüklüyor bize. İki filmci olarak elimizde küçük bir DSLR kamerasıyla ve tutkuyla başladığımız bu proje, şimdi milyonlarca insana ulaşabilme potansiyeline sahip hale geldi. Kişisel kaynaklarımla bu aşamaya gelmiş olmakla beraber; ilave çekimler, çeviri ve montaj işleri için filmin acilen fonlanmasına ihtiyaç duyuyorum.

Filmin konusu çok güncel. Ayrıca karakterlerimiz her an Halep’e geçebilir ve Türkiye sınırları kapattığı için geri dönemeyebilirler, bizim de onlara ulaşamama durumumuz olduğundan filmi hızlı şekilde tamamlama zorunluluğumuz var.

Mahmoud aslında bizim çevirmenimiz olacaktı. Ancak onu tanıyınca kendisi filmin konusu oldu. Defalarca tutuklanmış ve işkence görmüş olduğu halde, ne mizah anlayışını ne de özgür ve demokratik Suriye hayalini yitirmemiş. Millad hala Halep’te yaşıyor ve yılda birkaç kez son derece tehlikeli biçimde sınırı geçiyor. Suriye’de ISIS tarafından tutuklanıp, işkence görmüş. İki erkek kardeşi ÖFO’nda savaşırlarken yakalanmışlar ve o günden bu yana onlardan haber alınamamış. Ezzaldeen Halep’teyken Özgür Suriye Ordu’sunun en genç lideriymiş. Kendisi 19, canından çok sevdiği kardeşi 17 yaşındayken okullarını bırakıp, ÖSO’na katılmışlar. Şu anda ikisi de Gaziantep’te okuyorlar ama davalarından vazgeçmiş değiller.

Riskler ve Güçlükler

Film için bütçemiz ve ekibimiz olmadan, çekmek istediğimiz belgesel için araştırma yapmak amacıyla Gaziantep’e gittik. Tespitlerimizden sonra İstanbul’a dönüp fon bulmak ve diğer gereklilikleri halletmek amacındaydık. Oysa olaylar öylesine hızlı gelişti ki içeriğin çoğunu çok sınırlı imkanlarla ve kişisel özverilerle çektik. Ne yazık ki teknik yetersizlikler yüzünden Antep’e dönüp pek çok sahneyi tekrar çekmemiz gerekecek. Ancak bazı sahneleri tekrar çekmemiz imkansız. Örneğin Millad Halep’e geri döndü.

Inbetween Nowhere 01

Bu yüzden iyi bir bütçeyle iyi bir post prodüksyon çalışması yaparak ses/ışık/görüntü gibi teknik aksaklıkları çözmek zorundayız. Bu projenin bir başka güçlüğü ise filmdeki karakterlerimizin güvenliği. Bazı yan kişilerin aileleri halen Halep’te oldukları için kimliklerini gizli tuttular. Son olarak filmin içeriğinin güncel olması, filmin hızlıca tamamlanmasını gerektiriyor. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra gerçekleşen en büyük mülteci krizine uluslararası düzeyde dikkat çekebilmeyi hedefliyoruz. İşte bu yüzden desteğinize güveniyoruz!

Projeye destek olmak isteyenler için kickstarter adresi:
https://www.kickstarter.com/projects/aslihan/inbetween-nowhere 

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir