İştahınızı Açacak 20 ‘Lezzetli’ Film

1392048407_6_full

Simply Irresistible (1999)

Ailesinden geride tek kalan lokantayı işletmeye çalışan Amanda yemek pişirme konusunda pek de başarılı değildir. Müşterilerinin sadece geçmişten kalma birkaç kişinin olduğu bu lokanta iş yapmadığı için satılma tehlikesi altına girer. Bu arada Tom ile tanışan Amanda aşık olunca inanılmaz güzel yemekler pişirmeye başlar, hissettiği duygular yemeklerine de yansır.

Chocolat

Chocolat (2000)

Her şeyden uzak, minik bir Fransız kasabası… Genç bir kadın ve kızı kasabaya taşınırlar. Kasabanın tüm sıradanlığına şirk koşan bu iki kadın, oldukça farklı ve sevimli bir çikolata dükkanı açarlar. Bu tip zevklerin tatminkârlığından habersiz olan kasaba ahali, bu küçük dükkanın onlara sunduğu hazlar dünyasıyla bugüne kadar yaşamadığı, yeni bir hayatı keşfeder. Ancak öteki taraftan, kasabanın yaşadığı bu tatmin duygusunun tam karşısında duran kasaba sakinleri de vardır. Gizli bir soğuk savaş başlayacaktır.

mostlymarthapic

Mostly Martha (2001)

Martha, şık bir restoranın hırslı baş aşçısıdır. Hayatında işinden ve yemeklerden başka hiçbir şeye ve hiç kimseye yer yoktur. Ta ki bir gün trafik kazasında hayatını kaybeden kız kardeşinin sekiz yaşındaki kızı kapısında belirene kadar… Martha işindeki başarısından ödün vermeden inatçı yeğenini yetiştirmeye çalışırken, bir “felaket” daha olur. Çalıştığı restorana yeni bir aşçı alınır. Bu aşçı, hayatı seven, özgür ruhlu Mario’dur ve ilk andan itibaren Martha niyetlerinden büyük kuşkular duyar… Ama vakit ilerledikçe Martha, Mario’nun elinde onun sahip olmadığı bir tarif olduğunu görecektir. Hayatı gerçekten yaşamanın tarifi..

atouchofspice4

A Touch of Spice (2003)

Fanis, çocukluğunu İstanbul’da geçirmiş bir Yunanlı gençtir. Hem bir filozof hem de bir akıl hocası olan büyükbabası, ona birçok şey öğretmiştir. Bu öğrettiği şeylerin en önemli olanı ise yemek yapmaktır. Fanis’in en büyük hayali tam olarak bir yetişkin olduktan sonra başarılı bir aşçı olmaktır. 35 yıl boyunca Atina’da yaşadıktan sonra İstanbul’a dönecek ve aşk ile tutkunun şehrine aynı duygularla gidecektir.

Yazar hakkında: Begüm Özdemir

blank
1982 doğumlu yazar ilk sinema deneyimini L’ours (The Bear) filmiyle yaşamış olup Öteki Sinema'da yazmaya 2011 yılında başlamıştır. Sinema yazıları yazmasının yanı sıra dizi ve film çevirileri de yapmaktadır. Ayrıca büyük bir Stephen King ve Queen hayranıdır.

2 Yorumlar

  1. blank
    Utku Kundakcı

    Mutlaka eklenmesi gereken film; Sarayın Tatları (Les saveurs du Palais)

  2. blank

    Soul Kitchen’a ayıp etmişsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.