Öteki 23 Nisan: Çocukların İzleyebileceği 10 Korku Filmi! 1 – MonsterSquadInvite01

Öteki 23 Nisan: Çocukların İzleyebileceği 10 Korku Filmi!

23 Nisan 2010

Günün konseptine uygun bir liste yapmaya karar verdik ve küçük dostlarımız için izleyebilecekleri korku filmlerini listeledik.

10. House (1986)

Yönetmenliğini Steve Miner’in yaptığı film tipik seksenlerin kendine özgü komedi unsurlarını korku öğeleriyle harmanlıyor. Böyle olunca da izlemesi keyifli bir film ortaya çıkıyor. Zamanında videoda izleme şansını bulduğum film adından da anlaşılacağı üzere tipik bir perili ev filmi.

Öteki 23 Nisan: Çocukların İzleyebileceği 10 Korku Filmi! 2 – house

9.  Something Wicked This Way Comes (1983)

Ray Bradbury’nin romanından uyarlanan film Will Halloway ve Jim Nightshade isimli iki gencin maceralarını konu alıyor. Geldikleri kasabadaki ilginç karnavalı görmeye karar veren gençler heyecan ve dehşet dolu bir maceraya adım atıyorlar.

Öteki 23 Nisan: Çocukların İzleyebileceği 10 Korku Filmi! 3 – some

8. Tower of Terror (1997)

Bütün aile keyifli ve temposu düşmeyen bir gerilim-korku filmi izlemek istiyorsanız Tower of Terror tam size göre. Adını TV serileriyle duyuran yönetmen D.J. MacHale’nin yine TV için yapmış olduğu film MGM stüdyolarının da desteğiyle geniş kitlelere ulaşmayı başardı. Başrolünde sempatik oyuncu Steve Guttenberg’i de görebileceğimiz Tower of Terror keyifli dakikalar vaat ediyor.

Öteki 23 Nisan: Çocukların İzleyebileceği 10 Korku Filmi! 4 – tower

7. Under Wraps (1997)

TV için diziler ve TV filmleri çeken bir yönetmen olan Greg Beeman yönettiği film diğer filmler gibi oldukça eğlenceli ve macera dolu. Bir gurup çocuk ve onlara yardım eden bir mumya arasında geçen dostluğu işleyen film temposuyla da yetişkin izleyiciyi ekrana çekiyor. Amerika da Disney Channel’in bir dönem en çok izlenen yapımları arasında.

Öteki 23 Nisan: Çocukların İzleyebileceği 10 Korku Filmi! 5 – underw

6.  The Watcher in the Woods (1980)

Düşük bütçeli kaliteli yapımlara imza atan John Hough’un Florance Engel Randall’ın romanında uyarladığı bir film The Watcher in the Woods (1980). Arkasına Disney’i de alan yönetmen gerçekten oldukça başarılı bir işe imza atmanın yanı sıra korku çıtasını da diğer filmlere göre oldukça yükseltmiş ve Disney’in en korkunç birkaç filminden biri sıfatını da elde etmiş. Ormanda yaşayan bir ailenin ürpertici hikayesini anlatan film küçük izleyiciler dışında yetişkin izleyiciyi de korkutacak potansiyele sahip.

Öteki 23 Nisan: Çocukların İzleyebileceği 10 Korku Filmi! 6 – wood

5. The Frighteners (1996)

Peter Jackson’ın yönetmenliğini yaptığı film Michael J. Fox gibi tanıdık yüzleri de beyaz perdeye taşıyor. Sevimli mi, ürkütücü mü bir türlü karar veremedim bir dizi hayaletin yer aldığı film bütçesiyle de diğer listedeki diğer filmlere fark atıyor. Ölülere yardım eden bir adamın hikayesinin anlatıldığı film oldukça eğlenceli ve unutulmazlar arasındaki yerini alıyor.

Öteki 23 Nisan: Çocukların İzleyebileceği 10 Korku Filmi! 7 – frigh

4.  Lady in White (1988)

Frank LaLoggia gibi adı sanı pek duyulmamış bir yönetmenin elinden çıkan bir film Lady in White (1988). Frankie, küçük bir kasabada yaşan çocuktur. Ancak hayatı bir Helloween gecesi değişir. Genç bir kızın hayaleti Frankie’yi ziyaret eder ve kendisini öldüren adamı cezalandırmak için ondan yardım ister.

Öteki 23 Nisan: Çocukların İzleyebileceği 10 Korku Filmi! 8 – lady

3. Ghoulies (1985)

Gremlins küçük yaratıklı filmlerin fitilini ateşleyen film olmuştu. Ghoulies’te bu rüzgarı arkasına alan filmlerden biri. Video döneminde en sık kiraladığım filmlerden biri olan filmin ziyafet masasındaki sahnesi hala gözlerimin önünde. Kötü güçlerle iletişime geçmeye çalışan bir adam ve evine bir grup arkadaşını davet eder. Gelen konukları karşılama görevi de küçük yaratıklara kalmış.

Öteki 23 Nisan: Çocukların İzleyebileceği 10 Korku Filmi! 9 – ghoul

2. Gremlins (1984)

Çılgın bilim adamı Rendall Peltzer bir iş gezisi için şehir dışına çıkmıştır. Noel yaklaşmaktadır ve oğlu için ilginç bir hediye almak istemektedir. Billy’e Mogwai adı verilen küçük sevimli bir canlı hediye eder. Fakat bu canlıların bakımı oldukça zor ve dikkat edilmesi gereken kurallara dayanmaktadır. Mogwai’ler gece yarısından sonra asla beslenmemeli, parlak ışıktan uzak tutulmalı ve asla ıslatılmamalıdır. Fakat Billy bu kuralların hiçbirini uygulamaz. Yeni Mogwai’ler ürer hepsi birer canavara dönüşür.

Öteki 23 Nisan: Çocukların İzleyebileceği 10 Korku Filmi! 10 – grem

1.The Monster Squad (1987)

Adından da anlaşılacağı gibi filmimizde Vampirler, Kurt Adamlar, Mumyalar… gibi korku filmlerinde aklımıza gelecek her türlü yaratığa yer verilmiş. Yayınlandığı döneme damgasını vuran filmler arasında yer alan The Monster Squad 80’lerin video dönemindeki çocukların cult filmlerinden birisidir. Bir grup korku sever çocuğun kurdukları Monster Squad isimli kulübün üyeleri ve yukarıda bahsettiğimiz yaratıklara karşı verdiği fantastik mücadeleyi konu alan The Monster Squad listenin en iyi filmi.

Öteki 23 Nisan: Çocukların İzleyebileceği 10 Korku Filmi! 11 – monster

Öteki Sinema için yazan: Tolga Demirtaş

blank

Misafir Koltuğu

Öteki Sinema ekibine henüz katılmamış ya da başka sitelerde yazan dostlarımız her fırsatta harika yazılarla sitemize destek veriyor. Size de okuması ve paylaşması kalıyor...

8 Comments

 1. The Monster Squad’ı geçen hafta yeniden izledim. Diyorum ki, keşke küçüklüğümde izleseymişim. Goonies’i tahtından ederdi. The Frighteners ve Lady In White’ı kendim dışında bir çocuğa izletmezdim. Güzel liste olmuş. Eline sağlık Tolga.

  Ahhh Gremlins… Çocukluğumda benim de bir Gizmo’m olsun isterdim. Biraz büyüyünce, ikincisindeki deli Gremline de engellenemez bir ilgi duymaya başladım. Hala hevesim geçmiş değil. Ama “Birisi” sesimi duysun artık. Işık, veya mucize değil, bir Gremlin istiyorum. Çok mu?

  Bir dakika! Ghoulies var da Critters yok mu?!

 2. inan Anıl liste bittikten sonra aklıma geldi Critters :) Ghoulies ise çok net hatırladığım ender filmlerden biridir.

 3. Young Sherlock Holmes’un bu listede neden yeralmayışına şaşırdım, bir 10 film daha isteriz bu listeye ek olarak!

 4. Tolga, madem Ghoulies’i net hatırlıyorsun, senden bir küçük canavar güzellemesi isteme zamanı geldi gibi… :)

  Young Sherleck Holmes’u izleyip de aklına Harry Potter gelmeyen var mı?

 5. the watcher in the woods’u trt’nin geceyarısı kuşağında izlemiştim ilk. uzun süre unutamadığım, gece rüyalarıma giren, beni uyutmayan bir film olmuştu..

 6. şöyle bir bakıyorum da, ÖtekiSinema’nın muhteşem bir arşivi oldu iyice

 7. bu resimler cok korkutucu ve cok güzeller benim fikrim bu

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

2016′nın En Çok Okunan ‘Öteki’ Yazıları! 12 – a girl walks home alone at night

2016′nın En Çok Okunan ‘Öteki’ Yazıları!

Öteki Sinema yazarlarının, 2016 senesi içerisinde yazdıkları arasından, ‘en çok
2020 Vizyonunun Öne Çıkan Korku Filmleri 13 – The Invisible Man 2020

2020 Vizyonunun Öne Çıkan Korku Filmleri

2020 Vizyonunun Öne Çıkan Korku Filmleri listemizde geçen yıl Türkiye’de