İstanbul'da Belgesel Buluşması 15-16 Şubat'ta 1 – Minding the Gap

İstanbul’da Belgesel Buluşması 15-16 Şubat’ta

29 Ocak 2019

Istanbul Cinema Network (ICN) – İstanbul Sinema Ağı, bu yıldan itibaren Türkiye’deki belgeselcilerle uluslararası belgesel sinema sektörünün önde gelen temsilcilerini İstanbul’da buluşturmaya hazırlanıyor. Şubat-Mayıs 2019 tarihleri arasında düzenlenecek ilk dört etkinliğin odak ülkesi Amerika Birleşik Devletleri.

İstanbul'da Belgesel Buluşması 15-16 Şubat'ta 2 – Istanbul Cinema NetworkIstanbul Cinema Network (ICN) projesi, Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB) ve Uluslararası Belgesel Sinemacılar Birliği (IDA) ortaklığında, ABD Büyükelçiliği’nin maddi desteği ile gerçekleşen bir girişim. Soho House İstanbul etkinlikler ev sahipliğini, Yeni Film Fonu network partnerliğini, Tünel Kültür ve Sanat Derneği ise etkinlik destekçiliğini üstleniyor.

Istanbul Cinema Network, gerçekleştireceği etkinlikler ile profesyonel olarak belgesel sinema yapan yönetmen ve yapımcılar ile bu yönde kariyer yapmayı planlayan öğrenciler için bir çatı oluşturmayı hedefliyor.

Amerikan Belgesel Sinema Dünyasının Önde Gelen Kurumları İstanbul’da

15-16 Şubat, 12-13 Mart, 17-18 Nisan ve 15-16 Mayıs tarihlerinde ABD’li belgesel profesyonellere odaklanacak ikişer günlük etkinliklere Uluslararası Belgesel Sinemacılar Birliği (IDA), Film Independent, Tribeca Film Institute, Women Makes Movies, Chicken and Egg Pictures, Kindling Group, Impact Partners ve New Day Films katılacak.

Etkinlikler kapsamında her ay konuk edilecek kurumlar tarafından desteklenen belgesel filmlerin gösterimleri, kurum tanıtımları, ABD belgesel sinema dünyası hakkında bilgilendirmeler gerçekleştirilecek. Ayrıca belgesel profesyonelleri, konuk kurumların temsilcileriyle birebir toplantılar yaparak projeleri hakkında görüşme yapma imkanı bulabilecek.

Istanbul Cinema Network’ün İlk Etkinliği 15-16 Şubat’ta Soho House İstanbul’da

Istanbul Cinema Network’ün Şubat ayındaki konukları, Uluslararası Belgesel Sinemacılar Birliği’nin Genel Direktörü Simon Kilmurry ve Film Independent Belgesel Programları ve Mali Sponsorluk Müdürü Lisa Hasko olacak.

Simon Kilmurry, 35 yıldır belgesel sinema alanını geliştirmek ve belgesel sinemacıları desteklemek için mücadele eden, bilinçli, anlayışlı ve dayanışma gösterebilen bir toplum için ifade özgürlüğünü savunan bir kurum olan IDA’yi tanıtacak. Lisa Hasko ise bağımsız sinemayı ve sinemacıları destekleyerek yaratıcılığı, yenilikçiliği, çoğulculuğu ve özgün bakışları çoğaltmayı hedefleyen Film Independent’ı tanıtacak. Türkiye’deki belgesel sinemacıların bu kurumların hangi programları çerçevesinde ne tür imkanlardan faydalanabileceklerini anlatacaklar. Etkinlik, 15 Şubat Cuma günü Soho House İstanbul’da gerçekleşecek.

91. Oscar Adayı Belgeseller İstanbul Cinema Network ile Türkiye’ye Geliyor

91. Oscar Adayı En İyi Uzun Metraj Belgesel Film kategorisinde yarışan Bing Liu’nun yönettiği “Boşluğa Dikkat Etmek” (Minding the Gap, 2018) ve Stephen Maing’in yönettiği “Suç + Ceza” (Crime + Punishment, 2018) belgeselleri, 15-16 Şubat 2019 tarihlerinde Türkiye’de ilk kez Istanbul Cinema Network aracılığı ile seyirciyle buluşacak.

İstanbul'da Belgesel Buluşması 15-16 Şubat'ta 5 – Crime Punishment

“Boşluğa Dikkat Etmek” filminde yönetmen Liu, kaykaycı arkadaşlarının sorunlu geçen çocuklukları ile günümüz erkeklik anlayışının karmaşıklığı arasındaki ilişkileri araştırıyor. “Suç + Ceza” ise yasadışı polis kotalarına ilişkin dönüm noktası olan toplu dava süreci esnasında, New York’ta bir grup siyahi ve Latin muhbir polisin ve tutuklamaları için polise baskı yapılan azınlık gençlerin olağanüstü mücadelelerini anlatıyor.

Istanbul Cinema Network Etkinlikleri Ücretsiz

Istanbul Cinema Network’ün, Soho House İstanbul ev sahipliğinde gerçekleştireceği etkinliklerin tamamı ücretsiz. 15-16 Şubat 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek her bir etkinlik için ayrı ayrı kayıt yaptırmak gerekiyor. Bu etkinliklerin hedef kitlesi profesyonel olarak belgesel sinema yapan yönetmenler, yapımcılar, bu yönde kariyer yapmayı planlayan öğrenciler ve de belgesel sinema ilgilileri.

Etkinlikler ve Kayıt: www.istanbulcinemanetwork.net

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Tilda Swinton ve Dakota Johnson Yeni Suspiria'da ! 6 – suspiria

Tilda Swinton ve Dakota Johnson Yeni Suspiria’da !

Dario Argento’nun kült korku filmi Suspiria’nın yeniden çevrim projesi bir
Inferno / Cehennem'den Yeni Fragman 7 – Inferno Cehennem 4

Inferno / Cehennem’den Yeni Fragman

Bir bölümü İstanbul’da çekilen Inferno / Cehennem’den yeni fragman. Inferno,