Korku Filmlerinde Bir Makyaj Ustası: Alev Ünal

Korku filmlerini seven herkes, bu filmlerde kullanılan özel efektlere, animatroniklere, canavarları-iblisleri hayata geçiren Prostetik makyajlara düşkündür. Ben de öyleyim. Bilirim ki Rick Baker, Tom Savini, John Chambers gibi isimlerin müthiş çabası olmasa o filmleri bu kadar sevmeyecektik.

Bizde makyaj deyince yıllarca Corci’nin ismi anıldı durdu. Açıkçası artık youtube’da bile videolarını izleyip evde kolayca yapabileceğiniz, bilek kesme, yaralı yüz yapma numaralarını onun bazı atölyelerinde izledim ama artık yılda 22 korku filminin çekildiği bir sinema sektörüne sahibiz ve makyaj işinde de Corci’nin isminden fazlası var.

Benim hala en iyi makyajlara sahip yerli korku filmi olduğuna inandığım Alev Ünal da bu isimlerden. İsmail Sönmez’in Kervan filmini setinde karşılaştığım ve korku filmleri üzerine sıkı bir sohbet gerçekleştirdiğimiz Alev’den çalışmalarına dair fotoğraflar rica etmiştim. Onlar geleli çok oldu ama ben yoğunluktan paylaşmayı ihmal ettim. Şimdi Alev’in makyaj dünyasına dalıyoruz ve o korkunç suratlar nasıl ortaya çıkıyor diye bakıyoruz.

IMG_7445

IMG_7433

IMG_7616

IMG_7584

IMG_7462

IMG_7210

IMG_7668

IMG_7849

IMG_8018

IMG_8172

IMG_7928

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bak bunu da seversin...

Doğa Can Anafarta: ‘Biz canavarlarla değil cinlerle korkutuluyoruz’

Filmografisinde Mihrez: cin Padişahı da bulunan genç yönetmen Doğa Can Anafarta ile filmi ve Türk korku sinemasını konuştuk. İyi okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir