Pek Yakında: The Crucifixion / Korku Kayıtları 1 – The Crucifixion Korku Kayıtları 2

Pek Yakında: The Crucifixion / Korku Kayıtları

4 Ekim 2017

Gösterim Tarihi: 06 Ekim 2017

Pek Yakında: The Crucifixion / Korku Kayıtları 2 – The Crucifixion Korku Kayıtları 9

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

Yönetmen: Xavier Gens
Senaryo: Chad Hayes, Carey Hayes
Oyuncular: Sophie Cookson, Corneliu Ulici, Brittany Ashworth, Matthew Zajac, Radu Banzaru, Javier Botet, Ivan Gonzalez, Emil Mandanac, Radu Andrei Micu [/box]

ÖZET

Gerçek olaylara dayanan filmde; bir rahip, üzerinde şeytan çıkarma eylemini gerçekleştirdiği bir rahibeyi öldürdüğü gerekçesiyle hapis cezasına mahkum edilir. Araştırmacı gazeteci Nicole, bu kişinin aslında zihinsel olarak hasta birisini öldürüp öldürmediğini veya bu iddiaların yanlış olup olmadığını ve onun sadece şeytani bir varlıkla yaptığı savaşı kaybedip kaybetmediğini belirlemeye çabalar.

YAPIM HAKKINDA

Pek Yakında: The Crucifixion / Korku Kayıtları 3 – The Crucifixion Korku Kayıtları 1Frontier(s) (2007) ve The Divide (2011) gibi filmlerle tanınan Fransız yönetmen Xavier Gens’in yönettiği film, 2005 yılı Ocak ayında meydana gelen olaylara dayanılarak hayata geçirilmiş. Tanacu Şeytan Çıkarma Ayini; Romanya’daki Rumen Ortodoks Kilisesi Manastırında zihinsel hastalığı olan Irina Cornici’nin, diğer dört rahibenin yardımıyla rahip Daniel Petre Corogeanu tarafından şeytan çıkarma ayini sırasında öldürüldüğü bir davaydı. Dava, Rumen medyasında yaygın bir şekilde yer bulmuş ve uzun süren davanın ardından bir şizofreni hastasını öldürdüğü için beşi de cinayetten ötürü suçlu bulunmuştur. Hayes kardeşlerin tesadüfen rastladığı dava hemen dikkatlerini çekti çünkü buradan özünde bilim ile din arasındaki çatışmayı barındıran bir hikaye çıkarmak mümkündü.

Xavier Gens film hakkında şunları söylüyor: “Akira Kurosawa’nın Rashomon’undaki flashbackleri ve olayların gerçekliğinin nasıl çarpıtıldığını hatırlayın. Bu unsurların bir kısmını burada da kullanmak istedim. Olayların pragmatik, bilimsel ve psikolojik yorumuna ve olayların dini ve teolojik yorumuna sahipsiniz. Bu yüzden, karakterin doğrudan kameraya doğru konuşmasını istedim. Herkes söylenenlere inanıyor, ancak yalnızca Nicole ve izleyici kuşkucu durumda. Neyin gerçek olup olmadığına karar vermek zorundalar.”

Filmin çekimleri Romanya’da gerçekleşti. Bu konuda Gens şunları söylüyor: “Romanya’da film çekmek bambaşka bir tecrübeydi. Romanya, film çekmek için ideal bir merkez haline geldi. Tamamen Rumenlerden oluşan bir ekibimiz oldu. Amerikalı yapımcılar, İngiliz oyuncular, İspanyol görüntü yönetmeni, Türk drone ekibi ve başlarında ben, Fransız bir yönetmen vardı. Bunun Babil Kulesine yakın olduğunu söyleyebilirim! Sette tüm farklı diller konuşuldu.”

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Ön Bakış: Star Wars VIII: The Last Jedi 10 – Star Wars VIII The Last Jedi 01

Ön Bakış: Star Wars VIII: The Last Jedi

Kaan Zanbakcı'dan, Star Wars VIII: The Last Jedi filminin fragmanına
Black Rock Fragman 11 – Black Rock 2012

Black Rock Fragman

Mark Duplass'ın senaryosunu yazdığı ve başroldeki Katie Aselton'ın yönettiği Black