Pek Yakında: The Crucifixion / Korku Kayıtları

Gösterim Tarihi: 06 Ekim 2017

Yönetmen: Xavier Gens
Senaryo: Chad Hayes, Carey Hayes
Oyuncular: Sophie Cookson, Corneliu Ulici, Brittany Ashworth, Matthew Zajac, Radu Banzaru, Javier Botet, Ivan Gonzalez, Emil Mandanac, Radu Andrei Micu

ÖZET

Gerçek olaylara dayanan filmde; bir rahip, üzerinde şeytan çıkarma eylemini gerçekleştirdiği bir rahibeyi öldürdüğü gerekçesiyle hapis cezasına mahkum edilir. Araştırmacı gazeteci Nicole, bu kişinin aslında zihinsel olarak hasta birisini öldürüp öldürmediğini veya bu iddiaların yanlış olup olmadığını ve onun sadece şeytani bir varlıkla yaptığı savaşı kaybedip kaybetmediğini belirlemeye çabalar.

YAPIM HAKKINDA

Frontier(s) (2007) ve The Divide (2011) gibi filmlerle tanınan Fransız yönetmen Xavier Gens’in yönettiği film, 2005 yılı Ocak ayında meydana gelen olaylara dayanılarak hayata geçirilmiş. Tanacu Şeytan Çıkarma Ayini; Romanya’daki Rumen Ortodoks Kilisesi Manastırında zihinsel hastalığı olan Irina Cornici’nin, diğer dört rahibenin yardımıyla rahip Daniel Petre Corogeanu tarafından şeytan çıkarma ayini sırasında öldürüldüğü bir davaydı. Dava, Rumen medyasında yaygın bir şekilde yer bulmuş ve uzun süren davanın ardından bir şizofreni hastasını öldürdüğü için beşi de cinayetten ötürü suçlu bulunmuştur. Hayes kardeşlerin tesadüfen rastladığı dava hemen dikkatlerini çekti çünkü buradan özünde bilim ile din arasındaki çatışmayı barındıran bir hikaye çıkarmak mümkündü.

Xavier Gens film hakkında şunları söylüyor: “Akira Kurosawa’nın Rashomon’undaki flashbackleri ve olayların gerçekliğinin nasıl çarpıtıldığını hatırlayın. Bu unsurların bir kısmını burada da kullanmak istedim. Olayların pragmatik, bilimsel ve psikolojik yorumuna ve olayların dini ve teolojik yorumuna sahipsiniz. Bu yüzden, karakterin doğrudan kameraya doğru konuşmasını istedim. Herkes söylenenlere inanıyor, ancak yalnızca Nicole ve izleyici kuşkucu durumda. Neyin gerçek olup olmadığına karar vermek zorundalar.”

Filmin çekimleri Romanya’da gerçekleşti. Bu konuda Gens şunları söylüyor: “Romanya’da film çekmek bambaşka bir tecrübeydi. Romanya, film çekmek için ideal bir merkez haline geldi. Tamamen Rumenlerden oluşan bir ekibimiz oldu. Amerikalı yapımcılar, İngiliz oyuncular, İspanyol görüntü yönetmeni, Türk drone ekibi ve başlarında ben, Fransız bir yönetmen vardı. Bunun Babil Kulesine yakın olduğunu söyleyebilirim! Sette tüm farklı diller konuşuldu.”

Yazar hakkında: Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bak bunu da seversin...

Dibe Doğru Yolculuk: Xavier Gens Sineması

The Crucifixion / Korku Kayıtları sonrası dibe doğru yol alıyormuş gibi görünen Xavier Gens filmografisini gözden geçirdik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir