Kristal Flamingo İçin 10 Film Yarışacak 1 – 3 Izmir Film ve Muzik Festivali header

Kristal Flamingo İçin 10 Film Yarışacak

9 Haziran 2023

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İZFAŞ, İZELMAN ve Kültürlerarası Sanat Derneği işbirliği ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü katkılarıyla düzenlediği 3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali, 16 Haziran Cuma günü açılış töreniyle başlayacak.

İlk yılından beri teması sinema-müzik ilişkisi olan festival, filmlerde özgün müzik kullanımını özendirmek amacıyla, sinema müzik ilişkileri üzerinde yoğunlaşıyor, sinema ve müziği buluşturarak kültür endüstrileri içinde önemli bir yeri olan bu iki alanın sorunlarının tartışılmasına zemin yaratmayı ve zaman içinde bu alanlardaki üretimde İzmir’in payını artırmayı hedefliyor.

Festivalin Açılış Töreni Elhamra Sahnesi’nde!

3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nin bu yıl seyircilerine sürpriz yaparak mekânları arasına kattığı tarihi Elhamra Sahnesi’nde düzenlenecek açılış töreninde Altın Palmiye sahibi usta yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın Kasaba, Mayıs Sıkıntısı ve Uzak filmlerinden özenle seçilmiş 11 sahne üzerine bestelenen caz parçalarından oluşan Taşra Üçlemesi Caz Projesi, dünya prömiyerini yapacak. Konserde, projenin bestecisi piyanist Yiğit Özatalay’a, saksofonda Barış Ertürk, davulda Mustafa Kemal Emirel eşlik edecek.

Kristal Flamingo İçin 10 Film Yarışacak 2 – Tasra Uclemesi

İstinye Park Teras, Özgörkey Otomotiv, UNDP, Grand Plaza, Bahçeşehir Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon Bölümü, Fransa, İtalya, Almanya, Macaristan ve İsveç konsoloslukları ve kültür merkezlerinin desteği ile gerçekleşecek Vecdi Sayar direktörlüğündeki festivalin programında 100 uzun metraj, 20 kısa metraj film, film gösterimleri sonrası soru-cevap seansları, konserler, plak dinletisi ve usta isimlerle söyleşiler yer alıyor.

Kristal Flamingo İçin 10 Film Yarışacak

Festival bu yıl 10 filmin yarışacağı ve Kristal Flamingo’ların farklı dallarda sahiplerini bulacağı Ulusal Yarışma heyecanına Uluslararası Yarışma heyecanını da ekliyor. Uluslararası Yarışma seçkisi, müzik ve dans dünyasını ve müzisyenlerin yaşamını konu alan ya da müziğin film içinde ön planda olduğu yapımlardan oluşuyor.

3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali Ulusal Yarışma jüri başkanlığını Zuhal Olcay yaparken, jüri üyeleri Mehmet Açar, Mehmet Can Özer, Murat Kılıç, Vedat Sakman, Vuslat Saraçoğlu ve Zeynep Ünal görev yapacak. Festivalde bu yıl Kristal Flamingo için yarışacak 10 film şöyle:

 • Ayna Ayna (Belmin Söylemez)
 • Bars (Orçun Köksal)
 • Bir Kar Tanesinin Ömrü (Kazım Öz)
 • Iguana Tokyo (Kaan Müjdeci)
 • Kabahat (Ümran Safter)
 • Kar ve Ayı (Selcen Ergun)
 • Karanlık Gece (Özcan Alper)
 • Kendi Yolumda (Ömer Faruk Sorak)
 • Kör Noktada (Ayşe Polat)
 • Suna (Çiğdem Sezgin)

Ayrıca festivalde bu yıl ilk kez uluslararası yarışma heyecanı da yaşanacak. Uluslararası Yarışma jüri başkanlığını Macar yönetmen Krisztina Goda üstleniyor, diğer jüri üyeleri ise Alexandra Enberg, Pelin Batu ve Serdar Kökçeoğlu. Uluslararası Yarışma kapsamında Fransa’dan Arjantin’e, Avustralya’dan Pakistan’a, Hollanda’dan Gürcistan’a dünyanın farklı ülkelerinden 10 film yarışma bulunuyor. Yarışacak filmler şunlar:

 • Carmen (Benjamin Millepied / Avustralya, Fransa)
 • Dans Başlasın (Empieza el Baile, Marina Seresesky / Arjantin, İspanya)
 • Davulcu (Drameri, Kote Kalandadze / Gürcistan)
 • Divertimento (Marie-Castille Mention-Schaar / Fransa)
 • Heart by Tribal Galaxy (Ömer Safa Umar / Türkiye)
 • Joyland (Saim Sadiq / Pakistan, ABD)
 • Kapr Code (Lucie Kralova / Çekya, Slovakya)
 • Habiszti – Çünkü! (Habiszti – Csak ezert Is!, György Dobray / Macaristan)
 • Ren Altını (Rheingold, Fatih Akın / Almanya)
 • Terezin (Gabriele Guidi / İtalya, Çekya, Slovakya)

Festivalde yarışma filmleri dışında Müziğin Yıldızları, Dünya Festivallerinden, Müziğin İzinde, Hayatın Ritmi, Renkli Rüyalar, Yarışma Dışı Özel Gösterimler bölümlerinde merakla beklenen yapımlar sinemaseverlerle buluşacak. Geçen yıl düzenlenen Müzik Konulu Kısa Film Proje Yarışması’nın finalisti 10 film ise Kısaca Müzik adlı bölüm kapsamında beyazperdede olacak.

Festivalin bu yıla özel bölümlerinden biri ise İki Arada Bir Derede olacak. Göç ve göçmen sorunlarını ele alan filmlerden oluşan bölümde Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği işbirliği ile bir de söyleşi gerçekleşecek.

Anılarına bölümünde ise kaybettiğimiz usta isimler filmleri ile anılacak. Geçtiğimiz yıl festivalin Ulusal Yarışma Jüri başkanlığını yapan değerli yönetmen Erden Kıral; 1 Mayıs Marşı ve önemli filmlere yaptığı müziklerle tanınan besteci Sarper Özsan; plakları, oynadığı filmler ve film gibi hayat öyküsüyle bilinen, İzmirli sanatçı Dario Moreno; önceki yıl hayatını kaybeden büyük besteci Vangelis ve daha birkaç ay önce hayata veda eden Japon besteci Ryuichi Sakamoto festivalde filmlerinin gösterimleriyle anılacak.

Ustaya Saygı bölümünde ise dünya sinemasının ustalarından Luchino Visconti’nin üç başyapıtı sinemaseverlerle buluşacak.

Usta Sinemacılara Onur Ödülleri Verilecek!

3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nin her yıl sinemamıza emek veren usta isimlere verdiği Onur Ödülleri bu yıl sayısız filmde ve tiyatro oyununda hayranlık uyandıran performanslara imza atan, sesiyle dinleyicileri büyüleyen çok yönlü sanatçı Zuhal Olcay’a, çok küçük yaşlarda başladığı müziğe hayatını adayan, unutulmaz filmlerin müziklerinde imzası bulunan usta müzisyen Erkan Oğur’a, Fransız sinemasının önde gelen bestecilerinden Gregoire Hetzel’e ve Macar sinemasının Oscar ödüllü büyük ustası Istvan Szabo’ya verilecek.

Kristal Flamingo İçin 10 Film Yarışacak 7 – Zuhal Olcay

Festivalde Zuhal Olcay, Erkan Oğur, Gregoire Hetzel ve Istvan Szabo’ya ait unutulmaz filmler izleyiciyle buluşurken, Zuhal Olcay, Ahmed Adnan Saygun Merkezi’nde gerçekleşecek konser ile de sahnede olacak, unutulmaz şarkılarını seslendirecek.

Her yıl verilen Kültürlerarası Sanat Başarı Ödülü ise İranlı yönetmen Bahman Ghobadi’ye verilecek. Ghobadi, Dört Duvar / The Four Walls ve Kimsenin İran Kedilerinden Haberi Yok / No One Knows About Persian Cats filmlerinin gösterileceği festivalde özel bir söyleşiyle sinemaseverlerle buluşacak.

Dizi Müzikleri Ödülleri 3. Yılında!

3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali, televizyonda ve dijital platformlardaki üretimin niteliğine katkıda bulunmak amacıyla ilk yılında başlattığı Dizi Müzikleri Ödülleri’ni bu yıl da vermeye devam ediyor. Ulusal kanallarda ve dijital platformlarda yayınlanan dizilerin müzik ve şarkılarını, bu yıl da televizyon yazarları ve müzisyenlerden oluşan değerli jüri üyeleri değerlendirecek, bu alandaki Kristal Flamingo ödüllerine karar verecek.

Festivalden Yeni Ödüller!

Festivalin Ulusal Yarışma bölümünde bu yıl Film Yönetmenleri Derneği (FİLM YÖN) ve Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) ödülleri verilecek. Festivalin bu yıla özel bir diğer ödülü ise İzmir Kent Konseyi Ödülü olacak. Nilay Kökkılınç başkanlığındaki Kent Konseyi jürisinde, İzmir Kent Konseyi yönetiminde yer alan ve sinema eğitimi almış üyelerle, Gençlik ve Kadın Meclisleri’nden birer temsilci yer alıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi festival kapsamında, araştırmacı yazar Ali Can Sekmeç tarafından hazırlanan Türk Sinemasında Ses ve Müzik adlı kitabı da okuyucularla buluşturacak. Afiş ve katalog tasarımı Nazlı Ongan’a, ödül tasarımı Sema Okan Topaç’a ait festivalin jenerik filmi tasarımı Doğa Arıkan tarafından yapıldı.

Festival Şehrin Dört Bir Yanına Yayılacak!

Tüm gösterimlerin ücretsiz olduğu festival mekânları; İstinyePark Teras Renk Sinemaları, Elhamra Sahnesi, Karaca Sineması, İzmir Fransız Kültür Merkezi, İzmir Sanat ve açık hava film gösterimlerinin yapılacağı Göztepe vapur iskelesindeki Kadifekale Gemisi. Festivalin ödül töreni, 21 Haziran akşamı İstinyePark Teras Renk Sinemaları 4 nolu salonda yapılacak; ödül kazanacak filmler 22 Haziran’da izleyicilerle buluşacak.

Kristal Flamingo İçin 10 Film Yarışacak 8 – 3 Izmir Film ve Muzik Festivali afis

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

3. İzmir Film ve Müzik Festivali Emek Ödülleri 9 – 3 Izmir Film ve Muzik Festivali Emek Odulleri

3. İzmir Film ve Müzik Festivali Emek Ödülleri

16 Haziran’da gerçekleşecek açılış töreniyle birlikte 3. İzmir Uluslararası Film
11. Pembe Hayat KuirFest 30 Eylül'de Başlıyor 10 – Flee 2021 2

11. Pembe Hayat KuirFest 30 Eylül’de Başlıyor

10 yılını ses getiren program ve etkinliklerle geride bırakan Pembe