Ne Kadar Huylansak da Nailbiter Merak Uyandırıyor 1 – Nailbiter kapak

Ne Kadar Huylansak da Nailbiter Merak Uyandırıyor

23 Mart 2013

Nailbiter kapak2013 yılı ABD yapımı Nailbiter filminin yönetmenliğini bol miktarda çektiği korku kısaları ile tanınan Patrick Rea yapıyor.

“Arabayla seyahat etmekte olan Maguire ailesi, yaklaşmakta olan hortumu fark eder ve ölümcül fırtınadan korunabilmek için sığınacak bir yer aramaya başlar. Terkedilmiş bir evin sığınağına girmeyi başaran aile fırtına geçene kadar burada kalır. Fırtına sonrası dışarı çıkmak istediklerinde, birinin ya da bir şeyin onları bırakmaya hiç niyeti olmadığını anlarlar. Aile, canlı olarak sığınaktan çıkmak için zorlu bir mücadeleye girişir.”

Patrick Rea daha çok korku türü dahilinde bolca kısa film çeken ve üretimlerinin birçoğunu internet ortamında paylaşan bir sinemacı. Gerçi ben pek hayranı sayılmam. Tiyatro piyesi havasında geçen kısaları, inandırıcı olmaktan uzak yapısıyla ana yemek öncesi alınan yapay aperatifler gibi bir hissiyat yaratıyor bünyede. Hakkını verelim, kimi hikâyeleri içinde nüktedan ayrıntılar barındırıyor ama bu ufak dokunuşlar, ‘tamam, bu olmuş’ demek için yeterli gelmiyor ne yazık ki.

Fragmandan gördüğümüz kadarıyla, bir felaket filmi gibi başlayan Nailbiter, hortum tehlikesi geçtikten sonra terkedilmiş bir sığınakta kapalı kalan bir ailenin hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Yani hortum sadece aileyi kapana kısıldıkları sığınağa sokmak için ufak bir ayrıntı olarak kullanılmış. Nailbiter, bu ufak ayrıntı dışında, kapalı kaldıkları mekânda ne ya da kim olduğunu bilmedikleri ev sahibi(!) tarafından ölümüne rahatsız edilen karakterlerin hikâyesini anlatan onlarca benzerinden çok da farklı bir yerde durmuyor sanki. Yine de hiç merak uyandırmıyor dersek yalan olur.

Vizyon şansı bulamayan Nailbiter, 28 Mayıs günü DVD ve VOD (video on demand) kanalları ile piyasada olacak.

Not: Rea’nın kısalarına http://vimeo.com/senoreality adresinden ulaşabilirsiniz.

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

The Girl in the Spider's Web / Örümcek Ağındaki Kız 2 – The Girl in the Spiders Web Örümcek Ağındaki Kız

The Girl in the Spider’s Web / Örümcek Ağındaki Kız

Yazar Stieg Larsson’ın ünlü Milenyum kitap serisinde yarattığı karakterlere dayanan
A Quiet Place / Sessiz Bir Yer Son Fragman 3 – A Quiet Place Sessiz Bir Yer 1

A Quiet Place / Sessiz Bir Yer Son Fragman

13 Nisan 2018’de gösterime girecek, John Krasinski'nin yönettiği A Quiet