Nehir Tuna Filmi Yurt 80. Venedik Film Festivali’nde 1 – Yurt 01 Nehir Tuna

Nehir Tuna Filmi Yurt 80. Venedik Film Festivali’nde

26 Temmuz 2023

Ödüllü kısalarıyla tanıdığımız Nehir Tuna’nın ilk uzun metraj filmi Yurt, dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapacak. Bir TN Yapım filmi olan ve Tanay Abbasoğlu’nun ana yapımcılığında gerçekleşen Yurt, 30 Ağustos-9 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek festivalin resmi yarışması Orizzonti (Ufuklar) bölümünde gösterilecek.

Nehir Tuna’nın yazıp yönettiği film; dini yurtta kalan on dört yaşındaki lise hazırlık öğrencisi Ahmet’in yaşadıklarını konu alıyor. Doğa Karakaş, Can Bartu Aslan, Tansu Biçer, Didem Ellialtı ve Ozan Çelik’in oynadığı filmin görüntü yönetmenliğini Florent Herry, kurgusunu Ayris Alptekin ve müziklerini Avi Medina yaptı.

Henüz proje aşamasındayken büyük ilgi uyandıran ve 2019’da Sundance Screenwriters Lab, 2020’de de Sundance Directors and Screenwriters Lab’e seçilmeyi başaran Yurt, geçen yıl Antalya Film Forum’da Work in Progress Ödülü’nü kazanmış, Hamburg Film Fonu’ndan yapım desteği ve Fransa Ulusal Sinema Merkezi’nden (CNC) post prodüksiyon desteği almıştı. Red Balloon Film (Almanya) ile Cine Sud Promotion’ın (Fransa) ortak yapımcısı olduğu Yurt’un Fransa dağıtımını Dulac Distribution yaparken, dünya satışını da Pyramid International üstlendi. İtalyan yönetmen Jonas Carpignano’nun jüri başkanlığında gerçekleşecek Orizzonti Ödülleri’nde Türkiye’den daha önce Yeşim Ustaoğlu’nun Araf (2012), Reha Erdem’in Koca Dünya (2016) ve Mahmut Fazıl Coşkun’un Anons (2017) adlı filmleri yarışmıştı.

Dedeler En İyisini Bilir (2012), Basur (2015), Ayakkabı (2018) gibi ödüllü kısa filmleriyle tanıdığımız Nehir Tuna’nın ilk uzun filmi Yurt, dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapıyor. Bu yıl 30 Ağustos-9 Eylül 2023 tarihleri arasında 80.si düzenlenecek festivalin Orizzonti (Ufuklar) bölümünde jüri karşısına çıkacak film, dini yurtta kalan on dört yaşındaki lise hazırlık öğrencisi Ahmet’e odaklanıyor.

90’lar Türkiye’sinde büyüme

Yakın zamanda dine yönelen babasının beklentilerini karşılamaya çalışan Ahmet’in okul ve yurt arasındaki sıkışmışlığını ve özgürlüğü için verdiği mücadeleyi konu alan film, 90’lı yılların sonu Türkiye’sinin siyasi kutuplaşma atmosferinde geçen bir büyüme hikâyesi anlatıyor.

Nehir Tuna Filmi Yurt 80. Venedik Film Festivali’nde 2 – Yurt 02 Nehir Tuna

Doğa Karakaş, Can Bartu Aslan, Ozan Çelik, Tansu Biçer ve Didem Ellialtı’nın oynadığı filmin görüntü yönetmenliğini, Florent Herry, kurgusunu Ayris Alptekin, müziklerini de Avi Medina yaptı.

Proje aşamasında büyük ilgi gördü

Ana yapımcılığını Tanay Abbasoğlu’nun üstlendiği ve Dorothe Beinemeier ile Thierry Lenouvel’in ortak yapımcılığında çekilen film, henüz proje aşamasındayken büyük ilgi uyandırmış, 2019’da Sundance Senaristler Laboratuvarı’na giren proje, ertesi yıl Sundance Yönetmenler ve Senaristler Laboratuvarı’na Türkiye’den seçilen ilk proje olmayı başarmıştı.

Film ayrıca Nipkow Programm (Almanya), Villa Kult (Almanya), EAVE Producers Workshop (Lüksemburg), Crossroads Ortak Yapım Forumu (Yunanistan), Mannheim Meeting Place (Almanya), Cinelink (Bosna Hersek), Moon and Stars (ABD), Film Independent Fiscal Sponsorship (ABD), MedFilm WIPS (İtalya) gibi proje geliştirme programlarının yanı sıra Türkiye’de !f İstanbul & Sundance Senaryo Lab’e katılmış, geçen yıl Antalya Film Forum’da Work in Progress Ödülü’nü kazanmıştı.

Sundance’in Stars Collective Grant ile Geliştirme ve Yapım desteklerini kazanan film, Hamburg Film Fonu’ndan yapım desteği ve Fransa Ulusal Sinema Merkezi’nden (CNC) post prodüksiyon desteği aldı. Çekimleri 2022’de tamamlanan ve TN Yapım ana yapımcılığında ve Red Balloon Film (Almanya) ile Cine Sud Promotion’ın (Fransa) ortak yapımcılığında çekilen Yurt’un Fransa dağıtımını Dulac Distribution yaparken, dünya satışını da Pyramid International üstlendi.

İlk uzun filmi ile Venedik’te

Filmlerinde, Türkiye’nin karmaşık güncel sorunlarına sosyal yorum ve özgün görsel estetikle yaklaşarak, büyüme, erkeklik, muhafazakarlık gibi konuları meselesi kılan Nehir Tuna, 2007’de Bakire Ada adlı kısa film ile başladığı yönetmenlik kariyerini, Moondance’ta Calypso Ödülü alan Dedeler En İyisini Bilir (2012), !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde Seyirci Ödülü kazanan Basur (2015) ve Adana Altın Koza Film Festivali’nin Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda En İyi Film seçilen Ayakkabı (2018) adlı kısa filmlerle sürdürdü. Yazıp yönettiği ilk uzun filmi Yurt ile Venedik Film Festivali’nin geleneksel Orizzonti bölümünde yarışmaya hak kazandı.

Jüri başkanı Jonas Carpignano

Bu yıl, A Ciambra (2014), Mediterranea / Akdeniz (2017) ve A Chiara (2021) filmleriyle tanınan İtalyan yönetmen Jonas Carpignano’nun jüri başkanlığında gerçekleşecek Orizzonti Ödülleri’nde Türkiye’den daha önce Yeşim Ustaoğlu’nun Araf (2012), Reha Erdem’in Koca Dünya (2016) ve Mahmut Fazıl Coşkun’un Anons (2017) adlı filmleri yarışmıştı.

Dünya prömiyerini Ağustos ayında 80. Venedik Film Festivali’nin resmi yarışması Orizzonti bölümünde yapacak olan Yurt’un Türkiye gösterim tarihi önümüzdeki aylarda belli olacak.

90’lı yılların sonu Türkiye’sinin siyasi kutuplaşma atmosferinde geçen Yurt, 14 yaşındaki lise hazırlık öğrencisi Ahmet’in yaşadıklarına odaklanıyor. Yakın zamanda kendini İslam’a adamış babasının zoruyla, erkeklerin kaldığı bir dini yurda yerleştirilen Ahmet, alıştığı sıcak aile ortamından koparılmanın çaresizliğini yaşar. Bir yandan babasının beklentilerini karşılamanın ağırlığı altında ezilirken, bir yandan da okul ve yurt arasındaki ikili hayatında izolasyon ve baskılarla karşılaşır. Aidiyet duygusunu hepten yitiren Ahmet’in tek sığınağı ise yurdun tecrübeli öğrencisi Hakan olur ve birlikte kuralları çiğnedikleri bu genç adamın yarattığı heyecan ve özgürlük onu ilk kez kendi seçimlerini yapacağı bir yola sürükler.

Nehir Tuna (Yönetmen, Senarist)

Tekirdağ doğumlu. Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu ve film üstüne ilk yüksek lisansını 2013’te ABD’de Rochester Institute of Technology’de yönetmenlik alanında tamamladı. New York merkezli Nehir Tuna Filmi Yurt 80. Venedik Film Festivali’nde 3 – Nehir Tuna Fotograf MericTunabağımsız film stüdyosu Greencard Pictures’ta çalıştı ve New York Üniversitesi Profesörü Marilyn Horowitz’in kreatif asistanlığını yaptı. 2016’da Columbia Üniversitesi’nde film yüksek lisansına başladı. 2007’de ilk kısa filmi Bakire Ada’yı yönetti. 18 (2010) ve Mary’s Bathroom Camp (2010) adlı kısa filmlerin ardından çektiği Dedeler En İyisini Bilir (2012), Moondance’ta Calypso Ödülü’nü, Williamsburg’da Seyirci Ödülü’nü aldı. 2015’te Basur ile !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde Seyirci Ödülü’nü kazanırken; 2018’de yazıp yönettiği Ayakkabı adlı kısa filmi, Adana Altın Koza Film Festivali’nin Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda En İyi Film seçildi. 2018’de Berlin’de Nipkow Programı’nın sanatçı rezidansına davet edildi. 2019’da ilk uzun metraj projesi Yurt ile 2019’da Sundance Senaristler Laboratuvarı’na (Sundance Screenwriters Lab) ve 2020’de de Sundance Yönetmenler ve Senaristler Laboratuvarı’na (Sundance Directors and Screenwriters Lab) seçilmeyi başardı. Aynı projeyle Selanik Film Festivali’nde Crossroads Co Production Forum, MFI Concept Factory ve Balkan Film Connection’a seçildi ve Antalya Film Festivali’nin Antalya Film Forumu’nda Villa Kult Berlin Artistik Destek Ödülü’nü kazandı. 2023’te tamamladığı Yurt, dünya prömiyerini Ağustos’ta Venedik Film Festivali’nin Orizzonti (Ufuklar) bölümünde yapacak.

Filmografi: Yurt (Dormitory, 2023), Ayakkabı (The Shoes, 2018), Basur (Hemorrhoid, 2015), Arkadaşlar (Friends, 2017), Dedeler En İyisini Bilir (Grandpas Know Best, 2012), Mary’s Bathroom Camp (2010), 18 (2010), Bakire Ada (Virgin Island, 2007)

Tanay Abbasoğlu (Yapımcı)

İzmir doğumlu. Yeditepe Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. 2017 yılında TN Yapım’ı kurdu ve Çalgı Çengi İkimiz adlı filmle yapımcılığa başladı. A. Taner Elhan’ın Sevgili Komşum (2018), Onur Ünlü’nün Topal Şükran’ın Maceraları (2019), Emre Erdoğdu’nun İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film ödüllü Beni Sevenler Listesi (2021) filmlerinin yapımcılığını üstlendi. Ayrıca Zuhal (2021) ve Ela ile Hilmi ve Ali (2022) adlı filmlerin ortak yapımcısı oldu. 2018’de Eflatun TV’yi TN Yapım’ın bünyesine katarak YouTube yapımcılığına da başladı ve çeşitli reality şov, kültür ve sanat programlarının yanı sıra, İçten Sesler Korosu adlı mini dizi üretti. Yapımcısı olduğu BluTV orijinal dizisi Çıplak, iki sezon boyunca devam etti ve dünya platformlarına Türkiye’den satılan ilk televizyon yapımı oldu. Nehir Tuna’nın yazıp yönettiği ve yapımcısı olduğu Yurt adlı film, 2023 Venedik Film Festivali’nin Orizzonti (Ufuklar) bölümünde dünya prömiyerini yapacak.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Antalya Sinema Derneği “En İyi On Kısa Filmi” Arıyor! 4 – Antalya Sinema Derneği

Antalya Sinema Derneği “En İyi On Kısa Filmi” Arıyor!

Antalya Sinema Derneği son on yılda Türkiye'deki önemli festivallerden birincilik
Bela Lugosi Türk Filminde Oynadı! 5 – Lot 396 Bela Lugosi lobby card for Murders in the Rue Morgue.

Bela Lugosi Türk Filminde Oynadı!

Şaka değil gerçek: Macar asıllı Bela Lugosi, Muhsin Ertuğrul'un yönettiği