Okan Üniversitesi Öğrenci Filmleri Kısa Film Yarışması 1 – Okan Üniversitesi

Okan Üniversitesi Öğrenci Filmleri Kısa Film Yarışması

7 Mart 2017

Okan Üniversitesi Öğrenci Filmleri Kısa Film Yarışması 2 – Okan Üniversitesi Öğrenci Filmleri Kısa Film Yarışması afişOkan Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Sinema-TV Bölümü tarafından bugüne değin başarıyla yürütülen Öğrenci Filmleri Kısa Film Yarışması, bu yıl artık gelenekselleşmiş olarak 7. kez gerçekleştiriliyor. Bu yarışmaya üniversitelerin açık öğretim, ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora/sanatta yeterlik programlarında okumakta olan öğrencilerin kurmaca ve belgesel türünde gerçekleştirilmiş kısa filmleri katılabiliyor. Yarışmamız, bu yönüyle de, Türkiye’de az sayıda üniversite tarafından düzenlenen bir yarışma olma özelliğini koruyor.

Yarışmamızın temel amaçlarını; Türkiye’de kısa filmin gelişmesine katkı sağlamak, ülkemiz üniversitelerinde çekilen kısa filmlerin düzeyinin yükselmesine yardımcı olmak, kısa film üreticileri için bir iletişim ve buluşma alanı yaratmak ve üniversite öğrencileri arasında sinemayla ilgilenenleri teşvik etmek oluşturuyor.

Yarışmamızda bugüne kadar Tayfun Pirselimoğlu, Vecdi Sayar, Uğur İçbak, Feza Çaldıran, Prof.Dr. Hüsamettin Koçan, Defne Halman, Prof.Dr. Bülent Vardar, Burçak Evren, Ümit Ünal, Nebil Özgentürk, Natali Yeres, Derviş Zaim gibi birçok önemli isim jüri üyeliği yapmıştır.

Bügüne dek fakülte bünyesinde yapılan yarışmamız son iki yıldır Pera Müzesi işbirliği ile Beyoğlu Pera Müzesi’ne taşınmıştır.  Geçtiğimiz altı yılda 24 ödül verilmiş ve ödül alan farklı okullardan öğrenciler ağırlanmıştır. Yarışmamızda iki farklı kategoride beş ödül verilmektedir ve bu yılki ödüllerin miktarları şu şekildedir:

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

 • Kurmaca Dalı:
  Birincilik Ödülü: 2.000 TL
  Jüri Özel Ödülü: 1.500 TL
 • Belgesel Dalı:
  Birincilik Ödülü: 2.000 TL
  Jüri Özel Ödülü: 1.500 TL
 • Hüsamettin Koçan Baksı Müzesi Özel Ödülü: 1.500 TL [/box]

Belgesel ve Kurmaca alanında olmak üzere iki ayrı kategoride yapılması planlanan  7. Okan Üniversitesi Öğrenci Filmleri Kısa Film Yarışması’nın son başvuru tarihi 5 Nisan 2017’dir. Yarışmaya başvuran filmler, ön jürinin seçiminden sonra yönetmen, sinema yazarı, oyuncu ve akademisyenlerden oluşan asıl jüri tarafından değerlendirilecektir.

Kurmaca dalı jüri üyeleri;

Oyuncu Nazan Kesal, görüntü yönetmeni Meryem Yavuz, sanat yönetmeni M. Ziya Ülkenciler, sinema yazarı Kaya Özkaracalar ve yönetmen Mustafa Kara.

Belgesel dalı jüri üyeleri;

Akademisyen ve belgeselci Yrd. Doç Dr. Bahar Kılıç Adilçe, belgesel yönetmenleri Cem Kaya ve Hasan Basri Özdemir ile akademisyen Yrd. Doç. Dr. Sühendan Kumcu.

Başvurular online olarak www.okan.edu.tr/kısafilm adresinden yapılacaktır.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Çarlardan Yıldızlara Fantastik Rus Sineması 3 – 447903 science fiction planeta bur screenshot

Çarlardan Yıldızlara Fantastik Rus Sineması

Pera Film, Rus sinemasının fantastik bilimkurgu geleneğinin nadir filmlerini içeren
Ghostface / Hayalet Maskeli Neden Bu Kadar Korkunç? 4 – Ghostface Hayalet Maskeli Scream 2022

Ghostface / Hayalet Maskeli Neden Bu Kadar Korkunç?

Scream filminden özel video: Scream filmleriyle özdeşleşen Ghostface / Hayalet