Quiz: Dick Maas Yeniden İş Başında 1 – Quiz 2012

Quiz: Dick Maas Yeniden İş Başında

1 Şubat 2012

Quiz: Dick Maas Yeniden İş Başında 2 – quiz posterQuiz, 1983 tarihli De Lift’ten beri inatla sevdiğimiz Dick Maas tarafından yazılıp yönetilmiş olan Hollanda yapımı bir film.

“Ünlü bir yarışma programının sunucusu lokantada yemek yerken masasına garip bir adam oturur. Adam sunucunun karısını ve kızını kaçırdığını iddia eder ve aralarında ölümcül bir oyun başlar. Ancak bu sefer meşhur sunucumuz yarışmacı koltuğundadır.”

1951 doğumlu Hollandalı yönetmen kariyerinin başında televizyon için filmler çekti. İlk önemli çıkışını 1983 tarihli De Lift (The Lift) ile yaptı. Kendi kendine hareket etmeye başlayıp etrafına dehşet saçan bir asansörün başrolde olduğu bu film Maas’ın ismini Avrupa ve Amerika korku sineması piyasasında duyurdu. Sonrasında Flodder isminde bir komedi seriyaline imza atan Maas, bunların arasına daha önce Öteki Sinema’da incelediğimiz Amsterdamned’i (1988) sıkıştırdı. ‘Remake’ canavarı ABD’nin pençesinden kurtulamayan Maas, çıkış yaptığı De Lift‘in (1983) yeniden çevrimi Down’ı (The Shaft, 2001) Amerikalı oyuncularla İngilizce olarak tekrar çekti. Kadrosunda Naomi Watts, Michael Ironside, Dan Hedaya, Ron Perlman gibi isimleri barındırmasına rağmen film başarısız olunca ülkesine döndü. Bir süre sessizliğe bürünse de Moordwijven (Killer Babes, 2007) isimli komediyle sinemaya geri dönüş yapan Maas 2010’da ise Sint’i çekti. Garip bir Noel Baba hikayesini anlattığı Sint, başlangıçta takipçilerine De Lift ve Amsterdamned dönemlerini anımsatsa bile bir süre sonra sıradan olmaktan kurtulamayan bir ‘slasher’a dönüşüyordu. Yine de Sint bir sonraki işini merak ettirmeyi başaracak kadar ses getirdi.

Quiz: Dick Maas Yeniden İş Başında 3 – dick maas 4

Dick Maas bu sefer çok fazla ara vermedi ve yeni filmi Quiz ile tekrar aramızda. Fragmandan anlaşıldığı kadarı ile kara komediyle kucak kucağa ilerleyen bir gerilim filmi izleyeceğiz.

Başrollerde Barry Atsma, Hanna Verboom, Kim van Kooten ve Pierre Bokma var.

Quiz 22 Mart 2012’de vizyona girecek.

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Brick Mansions 4 – Yasak Bölge 2

Brick Mansions

Brick Mansions / Yasak Bölge, 16 Mayıs Cuma günü gösterime
Black Panther'den Yeni Fragman Yayınlandı 5 – Black Panther banner

Black Panther’den Yeni Fragman Yayınlandı

16 Şubat 2018 tarihinde gösterime girecek yeni Marvel uyarlaması Black