Pera Film’den Cadılar Bayramı Seçkisi: Ritmik Kâbuslar 1 – 85460bd2b41684769bebe0c692fad971 e1697455812117

Pera Film’den Cadılar Bayramı Seçkisi: Ritmik Kâbuslar

16 Ekim 2023

Pera Film, sonbahar gösterimleri kapsamında Cadılar Bayramı’na özel mini bir seçki hazırladı. Ritmik Kâbuslar adlı program 24-31 Ekim tarihleri arasında Pera Müzesi Oditoryumu’nda izleyiciyle buluşacak.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Film ve Video Programları, kökeni pagan geleneklerine dayanan ve tüm dünyada popüler kültürün parçası haline gelen Cadılar Bayramı’na özel bir programı sinemaseverlerin beğenisine sunuyor. Ritmik Kâbuslar başlıklı seçki, karanlık estetiği, habis müzikleri ve dans sahneleriyle dikkat çeken hikâyelere odaklanıyor. Rüyanın sevilmeyen kardeşi kâbusun başrolde olduğu mini programda, Jim Sharman imzalı kült klasik The Rocky Horror Picture Show ve olağanüstü sahne tasarımlarıyla korku sinemasının kilometre taşlarından olan Suspiria yer alıyor.

1970’ler sinemasından tüyler ürperten hikâyeler

Başrollerinde Tim Curry, Susan Sarandon ve Barry Bostwick’in yer aldığı The Rocky Horror Picture Show, korku ve bilim kurgunun müzikle harmanlandığı, o güne dek eşi benzeri görülmemiş kâbusvari bir müzikal. Ormanda yolunu kaybeden Brad ve Janet adlı iki gencin, yardım için kapısını çaldıkları Dr. Frank-N-Furter’ın şatafatlı şatosunda yaşadıkları çılgın deneyime odaklanan Jim Sharman imzalı film, kuir sinemanın en aşkın örnekleri arasında anılıyor. 

Ünlü yönetmen Dario Argento ve partneri Daria Nicolodi’nin birlikte kaleme aldıkları Suspiria, fona dansı ve cadı öykülerini alan koyu kırmızı bir Avrupa kâbusu. Amerikalı dans öğrencisi Suzy’nin Almanya’daki ünlü bir dans okuluna yatılı öğrenci olarak geldikten sonra deneyimlediği korkunç olaylar zincirine odaklanan film, Goblin imzalı müzikleri ve Luciana Tovoli’nin olağanüstü görüntü çalışmasıyla korku klasikleri arasında özel bir yere sahip. Nicolodi’nin yaşamından otobiyografik izler taşıdığı iddiasıyla da anılan Suspiria, ikonik tanıtım cümlesinin hakkını “sonuna kadar” veriyor: “Bu filmin son 12 dakikasından daha korkutucu bir şey varsa, o da filmin ilk 80 dakikası”.

Bu program kapsamındaki film gösterimleri indirimli müze giriş biletiyle izlenebilir. Biletler, Biletix’ten veya Pera Müzesi resepsiyonundan temin edilebilir. Yasal düzenlemeler uyarınca aksi belirtilmediği sürece tüm gösterimler 18+ uygulamasına tabidir.

Gösterim Programı:
The Rocky Horror Picture Show 
24 Ekim Salı, 19.00
28 Ekim Cumartesi, 19.00
Yönetmen: Jim Sharman / Oyuncular: Tim Curry, Susan Sarandon, Barry Bostwick, Richard O’Brien / ABD, 1975, 100’, DCP, renkli / İngilizce; Türkçe altyazılı

Suspiria
26 Ekim Perşembe, 19.00
31 Ekim Salı, 19.00
Yönetmen: Dario Argento / Oyuncular: Jessica Harper, Stefania Casini, Udo Kier, Flavio Bucci / İtalya, 1977, 98’, DCP, renkli / İngilizce; Türkçe altyazılı

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Karşınızda Suicide Squad Ekibi! 2 – Suicide Squad Movie Cast Update

Karşınızda Suicide Squad Ekibi!

David Ayer yönetmenliğinde çekilen ve kötü karakterleri bir araya getiren
Türk Korku Filmi: Çağrılan (Found Footage) 3 – cats 1

Türk Korku Filmi: Çağrılan (Found Footage)

Found Footage Türk Korku Filmi: Çağrılan ilginç bir yapım... Film