Pera Film’den Dünya AIDS Günü Programı: Buradayım! III 1 – Still Beginning

Pera Film’den Dünya AIDS Günü Programı: Buradayım! III

29 Kasım 2019

Pera Film, Dünya AIDS Günü kapsamında başlattığı Buradayım! adlı film programına bu yıl da devam ediyor. HIV virüsü ve AIDS ile ilgili farkındalık yaratmak amacıyla, çağdaş sanat organizasyonu Visual AIDS ve Video Data Bank (VDB) iş birliğinde hazırlanan Buradayım! III programı, aktivizmde sanatın etkisini vurgulayan Yeni Başlıyor adlı kısa film seçkisi ve 80’lerden günümüze farklı sanatçıların ürettiği videolar ile dikkat çekiyor. Program, 01-14 Aralık tarihleri arasında Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz izlenebilir.

Pera Müzesi Film Programları, Dünya AIDS Günü çerçevesinde düzenlediği Buradayım! adlı film programının üçüncü yılında, konuya, farklı kuşaklara ait yönetmen ve sanatçıların perspektifinden bakıyor. Pera Müzesi Oditoryumu’nda 01-14 Aralık tarihleri arasında gösterime sunulan Buradayım! III adlı film programında, 1988 yılında kurulan ve günümüzde AIDS/HIV konularında farkındalığı artırmaya yönelik çalışmalar yürüten çağdaş sanat organizasyonu Visual AIDS’in, aktivizmde sanatın etkisini vurgulayan kısa film seçkisinin yanı sıra, 1980’li yıllardan günümüze farklı sanatçıların ürettiği video işleri, deneysel ve belgesel kısa filmler yer alıyor.

Pera Film’den Dünya AIDS Günü Programı: Buradayım! III 2 – I Remember A Film About Joe Brainard

AIDS’in kültürel geçmişini ele alan seçki

Çağdaş sanat organizasyonu Visual AIDS’in siparişi üzerine, süregiden AIDS salgınına dair işler üreten yedi sanatçının videolarından oluşan Yeni Başlıyor (Still Beginning) kısa film seçkisi, bu yıl 30.’su düzenlenen Day With(out) Art programı çerçevesinde hazırlandı. New Orleans’ta yürütülen damgalama karşıtı kampanyalardan Chicago’daki kamusal seks kültürüne, farklı konulara değinen bu yedi film, öncü AIDS aktivizmine dikkat çekerken, kuşaklar arası diyaloğa da alan açıyor. Gregg Bordowitz’in “AIDS krizi yeni başlıyor” sözünü esas alan video programı, krizin çözüldüğü veya sona erdiği yönündeki anlatılara direnerek, HIV/AIDS gündeminin hâlâ yakıcılığını koruduğunu vurguluyor ve son otuz yılın halen güncel olan kültürel geçmişini hatırlıyor. Shanti Avirgan, Nguyen Tan Hoang, Carl George, Viva Ruiz, Iman Shervington, Jack Waters/Victor F.M. Torres ve Derrick Woods-Morrow’un videolarından oluşan seçkinin Pera Müzesi’ndeki ilk gösterimi, 1 Aralık Dünya AIDS Günü’nde yapılacak.

Ulusal korku ve histeriye karşı, sanat ve aktivizm

ABD hükümetinin eşcinsel erkekler, lezbiyenler ve enjektörle uyuşturucu kullanan kişilere yönelik AIDS önleme kampanyalarını finanse etmeyi reddettiği Helms Değişikliği’ne verilmiş erotik bir yanıt niteliğindeki Tamamen görüntüden kayboldular adlı yapım, Tom Kalin’in imzasını taşıyor. AIDS hastalarına yönelik ulusal korku ve histeri halini resmeden Kalin; AIDS krizine, tutkuyu ve cinselliği göz ardı etmeyen, sağduyulu ve insani bir yanıt verme gereğinin altını çiziyor. Ellen Spiro’nun Görün(mey)en Kadınlar adlı belgeseli, AIDS hastası üç kadının karşılaştıkları zorluklarla kahramanca yüzleşmesini konu alıyor. İzleyiciler; şiir, sanat, aktivizm ve dans aracılığıyla hastalığa meydan okuyan kadınların, AIDS olmakla nasıl başa çıktıklarına ve göz ardı edilen ihtiyaçlarını nasıl dillendirmeye başladıklarına tanık oluyor.

Hastalıklarla yaşamaya dair kişisel bir belgesel niteliğindeki Kandaki Deniz ise sanatçı Richard Fung’un, talasemi rahatsızlığı olan kız kardeşi Nan ve AIDS hastası partneri Tim ile olan ilişkisinin izini sürüyor. Buradayım! programında ikinci kez yer alan yönetmen Matt Wolf, Joe Brainard’ın I Remember (1970) başlıklı ikonik şiiri ekseninde kurguladığı Hatırlıyorum: Joe Brainard Hakkında Bir Film adlı belgeselde, dostluk, nostalji ve hafızanın tuhaf mucizeleri üzerine özlü bir diyalog sunuyor.

Buradayım III: Dünya AIDS Günü programı, 01-14 Aralık tarihleri arasında Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz olarak sunuluyor.

Bu program kapsamındaki film gösterimleri ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır. Yasal düzenlemeler uyarınca aksi belirtilmediği sürece tüm film gösterimleri 18+ uygulamasına tabidir.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

Buradayım! III Gösterim Programı

1 Aralık Pazar

 • 19.00 Yeni Başlıyor (100’)
  Still Beginning

5 Aralık Perşembe

 • 19.00 Görün(mey)en Kadınlar (25’) + Kandaki Deniz (26’)
  (In) Visible Women + Sea in the Blood

6 Aralık Cuma

 • 21.00 Yeni Başlıyor (100’)
  Still Beginning

7 Aralık Cumartesi

 • 15.00 Hatırlıyorum: Joe Brainard Hakkında Bir Film (24’) + Tamamen görüntüden kayboldular (13’)
  I Remember: A Film About Joe Brainard + They are lost to vision altogether

10 Aralık Salı

 • 19.00 Görün(mey)en Kadınlar (25’) + Kandaki Deniz (26’)
  (In) Visible Women + Sea in the Blood

14 Aralık Cumartesi

 • 15.00 Hatırlıyorum: Joe Brainard Hakkında Bir Film (24’) + Tamamen görüntüden kayboldular (13’)
  I Remember: A Film About Joe Brainard + They are lost to vision altogether

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Shenema Kısa Film Platformu Başvuruları İçin Son 5 Gün 3 – Shenema Kısa Film Platformu 4

Shenema Kısa Film Platformu Başvuruları İçin Son 5 Gün

Shenema İstanbul Kısa Film Platformu başvuruları için son beş gün!
Nuh Tepesi Filmi HBO'da Gösterilecek 4 – Nuh Tepesi

Nuh Tepesi Filmi HBO’da Gösterilecek

Tribeca Film Festivali’nde En İyi Senaryo ve En İyi Erkek