Ortak Geleceğimize Dair Gerçek Hikayeler: ReelLife Film Gösterimleri 1 – Landfall 2020

Ortak Geleceğimize Dair Gerçek Hikayeler: ReelLife Film Gösterimleri

15 Kasım 2023

Pera Müzesi Film ve Video Programları, UNDP Istanbul Regional Hub ve Columbia Global Centers Istanbul iş birliğiyle ReelLife film programını sinemaseverlerle buluşturuyor. 16 Kasım-12 Aralık arasında Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz gerçekleşecek program kapsamında film gösterimlerine yönetmenlerin ve misafir konuşmacıların katılacağı söyleşiler eşlik edecek.

Pera Müzesi Oditoryumu’nda gösterime sunulan ReelLife Film Gösterimleri, hem gündelik yaşamda hem de seyirci koltuğunda bilgiye boğulmuş bireyler olarak bildiklerimizin halen çok kısıtlı olduğunu gözler önüne seren yapımları bir araya getiriyor. Dünyanın farklı yerlerinden çeşitli sosyal meselelere odaklanan hikâyeleri takip eden program, gösterimlerin ardından gerçekleşecek söyleşilerde izleyiciye daha derin bir anlayış kazandırmayı hedefliyor.

Durmaksızın çalışma kültürüne içeriden bakış

ReelLife seçkisinin ilk filmi 16 Kasım’da sinemaseverlerle buluşacak. Through the Night (2020) adlı belgesel, 24 saat açık bir kreşte yolları kesişen karakterler üzerinden, çalışma kültürünün yükünü taşıyanlara mercek tutuyor. Gösterimin ardından yönetmen Loira Limbal, UNDP cinsiyet eşitliği uzmanı Ilaria Mariotti ve cinsiyet eşitliği ve bütçeleme uzmanı Özgün Akduran Erol’un katılımıyla bir söyleşi gerçekleşecek.

Porto Riko’nun güncel portresi

Kolektif travma ve direnişin portresini sunan Landfall (2020), borç kriziyle boğuşurken güçlü bir kasırgayla yıkıma uğrayan Porto Riko’yu merceğine alıyor. Biri çevresel, diğeri ekonomik bu iki fırtınanın akrabalığını inceleyen film, yerel sakinlerin ve dışarıdan gelen “yardımcıların” ütopik iyileşme arayışlarını bir araya getiriyor. 30 Kasım’daki film gösteriminin ardından yönetmen Cecilia Aldarondo, UNDP İstanbul bölgesel merkezi iklim değişikliği ve afet direnci ekibi takım lideri Stanislav Kim ile sosyal bilimci ve kent araştırmacısı Murat Güney’in söyleşisi izlenebilir.

İklim krizinin tarafları

Programın son filmi Delikado (2022), iklim krizinin gölgesinde, ekonomik kalkınma ile çevre arasındaki mücadeleye ev sahipliği yapan tropik bir adayı merkezine alıyor. Filipinler’in en yeni turizm merkezlerinden Palawan’da geçen belgesel, ülkenin “son ekolojik sınırı”nı yok etmek isteyen politikacılara ve iş insanlarına karşı mücadele eden üç çevre aktivistinin hikâyesini aktarıyor. Gösterime yönetmen Karl Malakunas, UNDP yönetim ve barış inşası lideri Robert Bernardo ve Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi, ekonomi ve sürdürülebilirlik uzmanı Begüm Özkaynak’ın katılacağı söyleşi eşlik ediyor.

Ortak Geleceğimize Dair Gerçek Hikayeler: ReelLife Film Gösterimleri 2 – Delikado 2022 ReelLife Film Gosterimleri

Pera Film, UNDP Istanbul Regional Hub ve Columbia Global Centers Istanbul iş birliğiyle hazırlanan ReelLife film programı 16 Kasım, 30 Kasım ve 12 Aralık tarihlerinde Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz izlenebilir.

Bu program kapsamındaki gösterim ve etkinlikler ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır. Tüm filmler Türkçe ve İngilizce altyazılı olarak gösterilecek, gösterim sonrası söyleşiler ise İngilizce olacaktır. Yasal düzenlemeler uyarınca aksi belirtilmediği sürece tüm film gösterimleri 18+ uygulamasına tabidir.

ReelLife Gösterim Programı

 • 16 Kasım Perşembe, 19.00
  Through the Night
  Yönetmen: Loira Limbal | ABD, 2020, 76′, DCP, renkli | İngilizce; Türkçe altyazılı
 • 30 Kasım Perşembe, 19.00
  Landfall
  Yönetmen: Cecilia Aldarondo | ABD, 2020, 94’, DCP, renkli | İngilizce, İspanyolca; Türkçe, İngilizce altyazılı
 • 12 Aralık Salı, 19.00
  Delikado
  Yönetmen: Karl Malakunas | ABD, Filipinler, Birleşik Krallık, Avustralya, Hong Kong, 2022, 94′, DCP, renkli | İngilizce, Filipince; Türkçe, İngilizce altyazılı
blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

A24 Saint Maud Adlı Korku Filminin Gösterimini Erteledi! 3 – saint maud 2

A24 Saint Maud Adlı Korku Filminin Gösterimini Erteledi!

A24, Rose Glass'ın beklenen korku filmi Saint Maud'u planlanan vizyon
Black Mirror Yeni Sezonuyla 5 Haziran'da Dönüyor 4 – Black Mirror 5 Sezon 03

Black Mirror Yeni Sezonuyla 5 Haziran’da Dönüyor

Black Mirror beşinci sezonu, Charlie Brooker ve Annabel Jones önderliğinde