Pera Film’den Tomer Heymann Retrospektifi: Seçilmiş Aileler

7 Kasım 2019

Pera Müzesi Film Programları, Seçilmiş Aileler: Tomer Heymann seçkisini sinemaseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor. Retrospektif niteliğindeki program, gerçekliğin peşine düşerken insanı odağına almayı elden bırakmayan usta belgesel yapımcısı ve yönetmen Tomer Heymann’ın aile kavramını sorgulayan altı filmine odaklanıyor.

Pera Film’in sinemaseverlere sunduğu Seçilmiş Aileler: Tomer Heymann programı, İsrail’in önde gelen belgesel film yapımcısı ve yönetmenlerinden Heymann’ın retrospektif niteliğindeki altı farklı çalışmasına odaklanıyor. Gösterimi 13-19 Kasım tarihleri arasında Pera Müzesi’nde ücretsiz olarak gerçekleştirilecek seçki, içinde doğup büyüdüğümüz aile kavramını, seçtiğimiz aileleri ve bir aradalıktan doğan duyguları dürüst ve hassas bir yaklaşımla ele alan belgesellerden oluşuyor.

Pera Film'den Tomer Heymann Retrospektifi: Seçilmiş Aileler 1 – Mr Gaga 2015

Programda, bir oyunculuk koçunu ve eğittiği “suçlu” çocukları odağına alarak toplumsal cinsiyeti ve birbirini anlayabilmenin gücünü ortaya koymaya çalışan belgesel Bu Beni Biraz Korkutuyor; değişen küresel göç modelleri ile genişleyen aile kavramını İsrail’de yasadışı olarak yaşayan Filipinli trans seks işçilerinin bakış açısıyla işleyen Kağıt Bebekler; Heymann’ın Andreas Merk’le tanışması üzerinden ilerleyen, kökler ve aşk hakkında samimi bir portre çizen Sevgilimi Ben Vurdum; aile, kayıp ve evsizliğin zihin haritalarını birleştiren dokunaklı film Taçsız Kraliçe; çekimleri sekiz yıl süren, prova çekimleriyle şimdiye kadar hiç yayınlamamış geniş bir arşiv seçkisi ve nefes kesen dans sekanslarını harmanlayan Mr. Gaga ve son olarak, iki farklı dünyada yolunu bulmaya çalışırken aynı zamanda gerçek benliğini korumaya çabalayan Saar Maoz’un yolculuğunu aktaran Şimdi Kim Sevecek Beni? filmi yer alıyor.

Yönetmenle Konuşma Etkinliği

Program kapsamında 24 Kasım Pazar günü saat 15.00’te gerçekleşecek Taçsız Kraliçe (The Queen Has No Crown) adlı film gösteriminin ardından izleyiciler, sinema yazarı Nil Kural’ın yönetmen Tomer Heymann ile yapacağı söyleşiye de katılma olanağı bulacaklar.

Pera Film'den Tomer Heymann Retrospektifi: Seçilmiş Aileler 2 – Whos Gonna Love Me Now 2016

Program kapsamındaki film gösterimleri ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır. Yasal düzenlemeler uyarınca aksi belirtilmediği sürece tüm film gösterimlerimiz 18+ uygulamasına tabidir. Ücretsiz düzenlenen ve rezervasyon alınmayan konuşma etkinliğinin dili İngilizcedir, Türkçe simültane çeviri olacaktır.

Tomer Heymann Hakkında

1970 yılında Kfar Yedidia, İsrail’de doğan Tomer Heymann, geçtiğimiz on yıl içerisinde pek çok belgesel film ve dizi yönetti. İlk filmi Bu Beni Biraz Korkutuyor dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanında gösterilen filmleri, saygın festivallerde ödüller kazandı ve Heymann’ı İsrail’in önde gelen belgesel film yönetmenlerinden biri haline getirdi. Ülkesindeki sinema okullarında ders veren Tomer Heymann, aynı zamanda halen devam eden film projelerini yürütüyor.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

Gösterim Programı

13 Kasım Çarşamba
 • 19.00 Mr. Gaga (100’)
14 Kasım Perşembe
 • 19.00 Şimdi Kim Sevecek Beni? (86′) Who’s Gonna Love Me Now?
20 Kasım Çarşamba
21 Kasım Perşembe
 • 19.00 Bu Beni Biraz Korkutuyor (57′) It Kinda Scares Me
22 Kasım Cuma
 • 19.00 Sevgilimi Ben Vurdum (56′) I Shot My Love
 • 21.00 Şimdi Kim Sevecek Beni? (86′) Who’s Gonna Love Me Now?
23 Kasım Cumartesi
 • 15.00 Kağıt Bebekler (80′) Paper Dolls
24 Kasım Pazar
 • 15.00 Taçsız Kraliçe (85′) The Queen Has No Crown
 • 16.45 Konuşma: Nil Kural (moderatör) – Tomer Heymann
27 Kasım Çarşamba
 • 19.00 Bu Beni Biraz Korkutuyor (57′) It Kinda Scares Me
28 Kasım Perşembe
 • 19.00 Kağıt Bebekler (80′) Paper Dolls
29 Kasım Cuma
 • 19.00 Sevgilimi Ben Vurdum (56′) I Shot My Love
 • 21.00 Taçsız Kraliçe (85′) The Queen Has No Crown

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Bir Zamanlar Hollywood'da Poster ve Fragman 3 – Once Upon a Time in Hollywood 2019

Bir Zamanlar Hollywood’da Poster ve Fragman

Quentin Tarantino, Bir Zamanlar Hollywood’da adlı dokuzuncu filmiyle her şeyin
Fareler Oyunda Direniş Özel Sayısı Yayınlandı 4 – mice

Fareler Oyunda Direniş Özel Sayısı Yayınlandı

Çiçeği burnunda online oyun kültürü dergisi Fareler Oyunda ikinci sayısıyla