Sabancı Vakfı 8. Kısa Film Yarışması’nın Kazananları Belli Oldu 1 – Sabanci Vakfi 8 Kisa Film Yarismasi odul toreni

Sabancı Vakfı 8. Kısa Film Yarışması’nın Kazananları Belli Oldu

18 Ocak 2024

Sabancı Vakfı’nın Kısa Film Uzun Etki sloganıyla bu yıl sekizincisini düzenlediği Kısa Film Yarışması’nın kazananları belirlendi. Birincilik ödülü Düşlerdeki Hayat filmiyle yönetmen Can Yeşiloğlu’nun oldu. Ödül töreninde konuşma yapan Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, “Yarışmamızda bu yılki temamızı şu anda ve gelecekte tüm gezegenin en önemli problemleri arasında görülen Su Krizi olarak belirledik. Ne mutlu ki sinemacılar bu meseleyi içselleştirmiş ve çarpıcı işlere imza atmışlar” dedi.

Sabancı Vakfı’nın Kısa Film Uzun Etki sloganıyla bu sene sekizincisini düzenlediği Kısa Film Yarışması’nın kazananları belli oldu. Su Krizi temasıyla Sabancı Center’da düzenlenen yarışmanın ödül töreni, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’nın ev sahipliğinde gerçekleşti.

Sabancı Vakfı 8. Kısa Film Yarışması’nın Kazananları Belli Oldu 2 – Sabanci Vakfi 8 Kisa Film Yarismasi birinci Can Yesiloglu

Yarışma kapsamında 12 eser finale kalırken birincilik ödülünün sahibi, Düşlerdeki Hayat filmiyle yönetmen Can Yeşiloğlu oldu. Yeşiloğlu’na ödülünü Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı takdim etti. Yarışmanın ikincisi Sona Doğru filminin yönetmeni Cihan Yıldırım’a ödülünü Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan verirken, üçüncü olan Antroposen filminin yönetmeni Mehmet Gürü Avcu’ya ödülü yarışmanın sanat yönetmeni Zeynep Atakan tarafından sunuldu. Yarışmanın mansiyon ödülü, Vahşi filmiyle Sinan Kaldan’a verilirken Sosyal Etki ödülü de ikincilik ödülünün de sahibi Sona Doğru filmiyle Cihan Yıldırım’ın oldu.

Ödül almaya hak kazananlar, 8. Kısa Film Yarışması’nın jürisi; film eleştirmeni Alin Taşçıyan, tiyatronun ve önemli yapımların başarılı oyuncuları Salih Bademci ve Tilbe Saran, dünya sinemasından yapımcı ve yönetmen Jamillah Van Der Lust Hulst ile yaratıcı yapımcı, senaryo danışmanı Suzanne Pradel’in değerlendirmeleriyle belirlendi. Yarışmanın Sosyal Etki Jürisi’nde ise gazeteci Nilay Örnek, mimar Özgül Öztürk ve sosyal girişimci Yasemin Kırkağaçoğlu yer aldı.

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, “Tam 8 yıl önce Kısa Film Uzun Etki sloganıyla hayata geçirdiğimiz Kısa Film Yarışması ile toplumsal konulara sinema aracılığıyla dikkat çekmeyi ve genç sanatçıların gelişimlerine katkı vermeyi hedefledik. Bu kapsamda 8 yıl boyunca çok önemli güncel problemlere eğildik, toplumda farkındalık yaratmak istedik. Bu yılki temamızı da şu anda ve gelecekte insanlığın en önemli problemleri arasında görülen Su Krizi olarak belirledik. İklim acil durumunun göz ardı edilemeyecek sonuçlarından biri olan su kıtlığını 5 dakikaya sığdıran ve izleyicide şok etkisi yaratan kısa filmler aracılığıyla bir kere daha bu gerçeği gözler önüne serelim istedik. Ne mutlu ki sinemacılar da bu meselenin önemini benimsemiş ve çarpıcı işlere imzalarını atmışlar. Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması kapsamında gelen başvurular ve değerlendirme sürecinde gördüğümüz sinema alanındaki potansiyel, bizleri her geçen yıl daha da memnun ediyor. Genç sinemacılar için basamak niteliği taşıyan yarışmamızın, onlara yeni kapılar açmasını diliyor, yarışmamıza başvuran bütün adayları tebrik ediyorum” dedi.

Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması’nın birincisine 60 bin TL, ikincisine 40 bin TL, üçüncüsüne 25 bin TL ödül verildi. Sosyal Etki Ödülü de bu yıl ilk kez 25 bin TL ile ödüllendirildi.

Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması, ilk yılında Mülteci Kadınlar, ikinci yılında Çocuk İşçiler, üçüncü yılında Ayrımcılık, dördüncü yılında Dijital Yalnızlık, beşinci yılında Değişen İklimler Değişen Hayatlar, altıncı yılında Yeni Dünyada Yeni Meslekler, yedinci yılında Ne Eğitimde Ne İstihdamda Yer Alan Genç Kadınlar ve sekizinci yılında da Su Krizi teması ile düzenlendi.

Ödül töreninde Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’ya, Avrupa Film Akademisi tarafından takdim edilen Sürdürülebilirlik Ödülü için hazırlanan film de izleyicilerle paylaşıldı. Güler Sabancı, Aralık 2023’te Avrupa’da sürdürülebilirliğin kapsamını çevresel sürdürülebilirliğin ötesine taşıyarak, ilham veren ve sorumluluk bilincini teşvik eden kurum ve kuruluşlara takdim edilen Sürdürülebilirlik Ödülü’ne (Prix Film4Climate) layık görülmüştü.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Ekrem Bora Ölümsüzleşti 5 – Sehr i Ask Eskisehir 7

Ekrem Bora Ölümsüzleşti

Bir Yeşilçamlı daha anılarımızda yaşamaya, pelikülde nefes almaya devam edecek.
Godzilla ve Kong: Yeni İmparatorluk Filminden İlk Fragman 6 – Godzilla x Kong The New Empire 2024 1

Godzilla ve Kong: Yeni İmparatorluk Filminden İlk Fragman

2021 yılında izleyiciyle buluşan Godzilla vs. Kong’un devam filmi Godzilla