Ben Wheatley Sightseers ile Geri Dönüyor

Ben Wheatley Sightseers ile Geri Dönüyor 1 – sightseers posterGeçtiğimiz senenin en sevdiğim filmlerinden biri olan Kill List’in yönetmeni Ben Wheatley Sightseers isimli, kara komedi sularında gezinen, keyifli bir işe imza atmış gibi görünüyor.

“Chris, Tina’ya kendi dünyasını kendi bildiği şekilde göstermek ister. Genç sevgililer bir karavana atlayarak İngiliz Adalarını gezmeye başlar. Tina korunaklı bir hayat yaşamıştır ve Crich Tramvay Müzesi, Ribblehead Viyadükü, Keswick Kalem Müzesi gibi Chris’in ona mutlaka göstermek istediği yerler vardır. Fakat hayallerinin yıkılması uzun sürmez. Çevreyi kirletenler, gürültücü gençler ve Tina’nın her şeye karışan annesi Chris’in hayalini gerçekleştirmesine engel olmaya başlar. Bu engellemeler Chris’i hiç istemediği yerlere götürür.”

Senaryosunu Alice Lowe ve Steve Oram’ın yazdığı Sightseers’ın başrollerinde gene Lowe ve Oram var. Oyuncu kadrosunda bu ikilinin dışında Sara Stewart, Tony Way, Lucy Russell, Jonathan Aris, Richard Lumsden ve Monica Dolan gibi isimler yer alıyor.

Sightseers, Natural Born Killers (1994), God Bless America (2011) ve Bonnie and Clyde (1967) tadında bir hikâyenin anlatıldığı eğlenceli bir filme benziyor. Kill List kadar etkileyici olmayacağı aşikâr, ancak gene de ‘izlenecekler listesi’ne eklemekte fayda var. Malum, Ben Wheatley, Kill List ile kolay kolay tükenmeyecek bir kredinin sahibi oldu.

2012 Cannes Film Festivali, 2012 Toronto Uluslararası Film Festivali gibi prestijli festivallerde boy gösteren Sightseers, İngiltere’de 30 Kasım’da gösterime giriyor.

Ben Wheatley Sightseers ile Geri Dönüyor 2 – Sightseers 1

Ben Wheatley Sightseers ile Geri Dönüyor 3 – Sightseers 2

Ben Wheatley Sightseers ile Geri Dönüyor 4 – Sightseers 3

Yazar hakkında: Murat Kızılca

blank
1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir