Sinema Meslek Örgütleri Antalya Film Festivali'ni Protesto Ediyor! 1 – 39U7TFnqK0y6adn7sbT1eQ

Sinema Meslek Örgütleri Antalya Film Festivali’ni Protesto Ediyor!

29 Eylül 2017

Sinema Meslek Örgütlerinden Ortak Açıklama

54 yıllık Antalya Altın Portakal Film Festivali geleneğini kaldırarak büyük tartışma ve tepkilere yol açan  Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Menderes Türel hatadan dönmek yerine yaptığı yanıltıcı açıklamalar sinema sektörünce büyük tepkiyle karşılanmıştır.

Sinema Meslek Örgütleri Antalya Film Festivali'ni Protesto Ediyor! 2 – 39U7TFnqK0y6adn7sbT1eQ

26 Eylül 2017’de Antalya Belediye Başkanı Sayın Menderes Türel yaptığı açıklamada, sinema meslek örgütlerinin Altın Portakal Ulusal Film Yarışması’nın kaldırılmasından duydukları endişeyi dile getiren ve iş birliği çağrısı içeren mektuba yanıt verdiğini ve mektubun bir meslek birliği tarafından sektöre iletilmediğini iddia etmektedir.

Böyle asılsız bir iddia sinema meslek örgütleri tarafından şaşkınlıkla karşılanmıştır. Çünkü bu basit algı operasyonu oyununu bir büyük şehir belediye başkanına yakıştırılamamıştır.

Kayıtlı tutanaklarla yazışmalar ve tarihleri aynen şöyledir.

1-Sinema sektörünün tüm örgütleri 28 Temmuz da toplanarak Altın Portakal Ulusal bölümünün kaldırılma kararını görüşmüş ve bu konuda tepkilerini basına iletme kararı almıştır. Hazırlanan bildiri basına verilmeden önce Sn Menderes Türel’e son bir çağrı yapmak amacıyla kendisine bu mektup ve faksla aynı gün iletilmiştir.

2-Çağrıya 31 Temmuz’a kadar yanıt beklediğimiz ve yanıt gelmediğinde bu bildirinin basınla paylaşılacağı dip notuda eklenmiştir.

3-Sn Menderes’ten bir yanıt gelmeyince belirtildiği gibi 31 Temmuz günü aynı çağrı mektubu basınla paylaşılmıştır.

4-Basın bildirisinin yayınlanmasından 8 gün sonra yani 7 Ağustos günü Sn Menderes’ten bir mektup iletişimdeki  meslek birliğimize ulaşmıştır. Ve bu mektup aynı gün ve saat bütün sinema örgütlerine iletilmiş ve 8 Ağustos’ta bunun üzerine toplantı yapılmıştır.

Sayın Türel’in yanıt mektubu okunarak, tartışmaya açılmış, farklı görüşler değerlendirilmiştir. Mektupta, sektörün beklentisi olan Ulusal Yarışmaların sürdürülmesine, işbirliği tekliflerine yanıt verilmediği görülmüştür. Toplantı sonunda mektubun içeriğinin Ulusal Film Yarışmalarını sürdürmek yerine, 54 yıllık geleneği olan Altın Portakalı ortadan kaldırma ısrarında olduğu anlaşılmıştır.

Sn Menderes’in “Bir meslek birliği yazdığım mektubu sektöre iletmedi” diye çarpıtılarak algı operasyonu yaratmaya çalıştığı gerçek, yukarıda belirttiğimiz gibidir.

Sinema meslek örgütleri, Ulusal Film Yarışmalarının devam etmesi koşulu ile her türlü işbirliğine açıktır. Ulusal Yarışmaları kaldırma kararında ısrar edildiği taktirde  Antalya Film Festivali’nin hiç bir etkinliğine, yarışmasına, film forum bölümlerine, film gösterimlerine  katılmayacaklarını açıklamışlardır.

BİROY

Oyuncular Meslek Birliği

BSB

Belgesel Sinemacılar Meslek Birliği 

ÇASOD

Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği 

FİLM YÖN

Film Yönetmenleri Derneği 

FİYAB

Film Yapımcıları Meslek Birliği 

KISA FİLMCİLER DERNEĞİ

FİLM YAPIMCILARI DERNEĞİ 

GÖRÜNTÜ YÖNETMENLERİ DERNEĞİ 

OYUNCULAR SENDİKASI 

SENDER

Senaryo Yazarları Derneği

SETEM

Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği

SENARİSTBİR

Senaryo Yazarları Meslek Birliği

SEYAP

Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği

SİNEBİR

Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği 

SİNE-SEN

Sinema Emekçileri Sendikası

SİNEMA VE TELEVİZYON ÇALIŞANLARI SENDİKASI 

SODER

Sinema Oyuncuları Derneği

TÜRSAV

Türkiye Sinema Vakfı

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

BluTV’nin Yeni Özel Yapımı Börü 2039 Geliyor 3 – BluTV BORU 2039

BluTV’nin Yeni Özel Yapımı Börü 2039 Geliyor

BluTV’nin yeni özel yapımı Börü 2039, seyircisine karanlık ve nefes
80'lerin Kült Filmi Maniac Cop HBO Dizisi Oluyor! 4 –

80’lerin Kült Filmi Maniac Cop HBO Dizisi Oluyor!

Nicolas Winding Refn'nin geliştireceği Maniac Cop dizisi için HBO ve