Cumhuriyetin 100. Yılında Sinemamızın Yüzü Özel Ödülü 1 – Turkan Soray sinemamizin yuzu ozel odulu 1

Cumhuriyetin 100. Yılında Sinemamızın Yüzü Özel Ödülü

11 Eylül 2023

Adana Altın Koza Film Festivali’nde bu yıl, Cumhuriyetimizin 100. yılına özel “Sinemamızın Yüzü” ödülü, sinemamızın iki efsane ismi Türkan Şoray ve Kadir İnanır’a takdim edilecek.

30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, Cumhuriyetimizin 100. yılında Sinemamızın Yüzü ödülüyle çok özel bir Cumhuriyetin 100. Yılında Sinemamızın Yüzü Özel Ödülü 2 – Turkan Soray sinemamizin yuzu ozel odulu 2ödül vermeye hazırlanıyor.

Sinemanın Yüzü özel ödülü, 100 yıllık Cumhuriyet tarihimizde ulusal ve uluslararası birçok ödülün sahibi, Türk sinemasının 60 yılında var olan sinemanın sultanı Türkan Şoray’a ve 55 yıllık sinema kariyeriyle unutulmazlar arasına giren Kadir İnanır’a Altın Koza’nın büyük ödül gecesinde takdim edilecek.

Adana Büyükşehir Başkanı Zeydan Karalar başkanlığında düzenlenen Adana Altın Koza Film Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Menderes Samancılar, Festival Yönetim Kurulu üyeleri Nebil Özgentürk, İsmail Timuçin, Gökhan Mutlay, Hüseyin Orhan ve Mahmut Göğebakan, Türk sinemasına katkılarından dolayı iki usta isme, Cumhuriyet’in 100. yılına özel ödül verme kararı aldı.

Sadece sinemada değil, kalplerde de yer alan, Türk halkının sevgisini kazanan sanatçılara ödülleri, 23 Eylül’de gerçekleştirilecek festivalin kapanış gecesindeki Büyük Ödül Töreni’nde takdim edilecek.

Cumhuriyetimizin 100. yılında Cumhuriyetimize ve Türk sinemasına saygı duruşunda bulunacak festivalde çok özel bir ödül alacak olan, 220 filmde başrol oynayarak Guinness Rekorlar Kitabı’na adını yazdıran Türkan Şoray, 1973 yılında rol aldığı Mahpus filmiyle 5. Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü almıştı.

Türk sinemasının unutulmaz aktörlerinden Kadir İnanır, ilk kez 1973 yılında Utanç filmiyle 5. Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almış, 2011 yılında 18. Uluslararası Adana Film Festivali’nde Yaşam Boyu Onur Ödülü’nün sahibi olmuştu.

Cumhuriyetin 100. Yılında Sinemamızın Yüzü Özel Ödülü 3 – Kadir Inanir sinemamizin yuzu ozel odulu

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

2. Gemlik Film Festivali Jüri Üyeleri Belli Oldu 4 – Hale Soygazi

2. Gemlik Film Festivali Jüri Üyeleri Belli Oldu

Gemlik Belediyesi tarafından 20-23 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek 2. Gemlik
Oditoryum Seçkisi Müziği Sinema Salonlarına Taşıyor 5 – This is National Wake 2022

Oditoryum Seçkisi Müziği Sinema Salonlarına Taşıyor

Sinemaseverleri 10. kez ağırlayacak olan Engelsiz Filmler Festivali’nin Oditoryum seçkisi,