Tanrılar, Titanlar, Canavarlar ve Yaratıklar

23 Mart 2012

“TİTANLARIN ÖFKESİ”

TANRILAR, TİTANLAR, CANAVARLAR ve YARATIKLAR

Tanrılar, Titanlar, Canavarlar ve Yaratıklar 1 – wrath of the titans ver5

YARI TANRILAR

PERSEUS
Zeus’un yarı tanrı oğlu Perseus, ölümcül Kraken’i ortadan kaldırmasıyla ün salmış çetin bir savaşçıdır. On yıl boyunca balıkçılık yaparak oğluyla birlikte sakin bir hayat süren Perseus, tanrı babası Zeus’un Hades ve Ares tarafından esir alınmasıyla kendini yeni bir maceranın içinde bulur. Hades ve Ares’in amacı Zeus’un babası canavar Titan Kronos’u serbest bırakmaktır. Perseus yanına Andromeda’yı ve Poseidon’un oğlu Agenor’u alarak Zeus’u kurtarmak ve insanlığın Kronos ile iblisler ordusuna karşı savaşını yönetmek üzere yola koyulur.

AGENOR
Poseidon’un yarı tanrı olan oğlu Agenor kurnaz bir hırsız ve isyankar bir genç adamdır. Perseus ile Kraliçe Andromeda’nın kendisini hapisten çıkarmasından sonra, onlarla birlikte Zeus’u serbest bırakmak ve insanlığı kurtarmak için Yeraltı’na doğru yola çıkar.

TANRILAR

ZEUS
Güçlü Zeus tanrıların ve insanların babasıdır. Yarı tanrı oğlu Perseus’ta tanık olduğu insanoğlunun sevme kapasitesi onun insanoğlunun geleceğine inanmasın sağlar ve Perseus’u Savaş Tanrısı diğer oğlu Ares’e tercih etmesine neden olur. Ama tanrıların gücü azalmaktadır. Ayrıca, Ares, amcası Hades ile birlikte dehşet verici Titan Kronos’u serbest bırakmak üzere komplo kurmuştur. Uzun zaman önce, tanrı kardeşler Zeus, Hades ve Poseidon babalarına karşı ayaklanmış ve onu Yeraltı’nın derinliklerindeki Tartarus’a hapsetmişlerdir. Ancak bu canavar Titan serbest kalırsa, insanlığın geleceğini tek bir darbeyle yerle bir edebilir.

HADES
Yeraltı’nın tanrısı Hades herhangi türde bir gücü elinde tutmak için tek yolun, ki onun için bu ölümsüzlük anlamına gelmektedir, Yeraltı’nda Tartarus’ta hapis tuttuğu babası Kronos’un ebedi yıkıcı gücünü serbest bırakmak olduğuna inanır. Yıllardır gücünün gitgide azalmasından mutsuz olan Hades, Savaş Tanrısı Ares’le, Zeus’u yakalayıp onun gücünü canavar Titan Kronos’a geçirmek üzere gizlice ittifak yapar.

POSEIDON
Denizler tanrısı Poseidon, Zeus’un esir alındığını ve insanlığın geleceği için Perseus’un bizzat mücadele etmesi gerektiğini söylemek üzere onu bulduğunda zayıf düşmüştür. Kendi tanrı silahı olan Üçlü Çatalı Perseus’a vererek bunu yarı tanrı oğlu Agenor’a ulaştırmasını ve Zeus’u serbest bırakıp insanlığı kurtarma görevine onu da dahil etmesini ister.

ARES
Zeus ve Hera’nın oğlu Savaş Tanrısı Ares babasına ve insanlığa karşı duyduğu intikam güdüsüyle amcası Yeraltı tanrısı Hades’le dedesi yaşlı Titan Kronos’u serbest bırakmak üzere anlaşma yapar. Ares, Hades’le birlikte, Zeus’u yakalayıp esir alarak tanrıları devirmek ve insanlığı kaosa boğmak üzere komplo kurar. Ama önce yarı tanrı kardeşi Perseus’u alt etmek zorundadır.

KRONOS
Yeryüzü’nün yaratıcısı, kaosun kurucusu Kronos uzun süre önce oğulları Zeus, Hades ve Poseidon tarafından sonsuza dek hapsedilmiştir. Şimdi ise, Hades ile Savaş Tanrısı Ares’i kendisini serbest bırakmaları ve yarattığı dünyayı yok etmeleri için kandırır.

İNSANLAR

KRALİÇE ANDROMEDA
Argos’un savaşçı kraliçesi Andromeda Yeraltı’nın karanlık canavarlarından gelen saldırılara karşı kendi ordusunun başındadır. Andromeda en karanlık saatlerde bile insanoğlundan ümidini kesmez ve her şeye rağmen kendisinin ve ordusunun en güçlü Titanları bile alt edebileceğine inanır. Silah olarak güçlü bir yay ve ok kullanan Kraliçe Andromeda, Zeus’u serbest bırakmak ve Kronos’u yenmek için Perseus’un Yeraltı’na yaptığı yolculukta ona katılan ilk kişidir.

HEPHAİSTOS, nam-ı diğer Düşmüş Tanrı
Bir zamanlar Zeus, Poseidon ve Hades’in güçlü silahlarını dövmüş, Tartarus hapishanesinin mimarı olan Hephaestus güçleri elinden alınmış olan bir tanrıdır ve şimdi akıntılarla birlikte hareket eden gizli ada Kail’de sürgün hayatı yaşamaktadır. Tek yoldaşı bir Tepegöz ailesi olan Hephaistos’un, Perseus, Andromeda ve Agenor tarafından ziyaret edildiğinde Kronos’a karşı savaşta yer alıp almayacağına karar vermesi gerekir.

HELİUS
Perseus’un oğlu Helius babasının basit bir balıkçı olduğuna inanarak büyümüştür. Helius güçlü tanrıları idol edinir ve onların Titanlara karşı başkaldırışının hikayesini anlatan parşömenleri inceler. Perseus gerçek kimliğini açığa vurduğunda, Helius kendisine bakacak olan öğretmeni Clea’yle birlikte saklanır ama babasının galip geleceğine olan inancını asla yitirmez.

CLEA
Helius’un öğretmeni ve bir şifacı olan Clea, Perseus babası Zeus’u kurtarmaya gittiğinde küçük Helius’un bakıcılığını üstlenir.

KORRİNA
Kraliçe Andromeda’nın odalığı Korrina, cesurca Perseus’un Zeus’u kurtarma serüvenine katılır.

GENERAL MANTİUS
Kraliçe Andromeda’nın insan ordusunun generallerinden olan General Mantius başlangıçta Perseus’un yaklaşmakta olan saldırıya karşı plandan emin değildir. Kraliçesine güvenir ama kraliçesi başarısız olursa, adamlarına yardımlarına gelmesi için Ares’e yalvarmalarını emredecektir.

ELİT GARDİYANLAR
Kraliçe Andromeda’nın dev insan ordusunda yer alan elit gardiyanlardan sadece dördü Perseus’un Zeus’u kurtarmak üzere Yeraltı dünyasına yapacağı yolculuğa katılacak cesareti gösterir.

Tanrılar, Titanlar, Canavarlar ve Yaratıklar 2 – wrath of the titans ver2 xlg

YARATIKLAR

CHİMERA
Yeraltı dünyasından gönderilen bir iblis olan Chimera, Perseus’un yaşadığı küçük balıkçı köyüne saldırır. Bu dehşet saçan yaratığın siyah, deriyi andıran yarasa kanatları vardır ve üç başından da ateş üflemektedir. Bu üç baştan biri aslana, biri şeytani bir keçiye benzer, üçüncüsü ise kuyruğundadır ve bir yılan şeklindedir.

TEPEGÖZLER
Dokuz metre boyundaki Tepegözler, Hephaistos’un evi olan Kail Adası’nı koruyan tek gözlü canavarlardır.

MAKHAİ
Savaş iblisi olan ‘Makhai’ler Kronos’un Yeraltı’ndan çıkarıp insanlığın üzerine saldığı orduda yer almaktadırlar. Bu iri, çift göğüslü, çok kollu yaratıkların el yerine pençeleri ya da kemik kılıçları vardır. ‘Makhai’ler dev Titan Kronos’un fırlattığı ateş toplarından çıkarlar.

MİNOTOR
Labirent’in duvarları arasında dolanan, 2 metre boyunda, dehşet verici, vahşi bir yarı adam yarı boğa olan canavar Minotor, Tartarus’un bekçisidir. Minotor kandırma gücünü Yeraltı dünyasına geçmeye çalışan Perseus, Kraliçe Andromeda ve Agenor’un korkularından beslenmek için kullanır.

PEGASUS
Perseus’un güçlü yoldaşı Pegasus güzel olduğu kadar savaşta yırtıcı da olan, tanrısal, kanatlı bir attır.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Quentin Tarantino'dan: Bir Zamanlar... Hollywood’da 3 – Once Upon a Time in Hollywood 8

Quentin Tarantino’dan: Bir Zamanlar… Hollywood’da

Quentin Tarantino, dokuzuncu filmi Once Upon a Time in Hollywood
Ölümcül Labirent: Şampiyonlar Turnuvası 4 – Escape Room Tournament of Champions Olumcul Labirent Sampiyonlar Turnuvasi 3

Ölümcül Labirent: Şampiyonlar Turnuvası

Ölümcül Labirent: Şampiyonlar Turnuvası dünyanın dört bir yanındaki sinemaseverleri korkuya