Tarzan Zor Durumda 1 – Tarzan Zor Durumda başlık

Tarzan Zor Durumda

9 Ekim 2015

Önemli Not: Okuyacağınız bu haber, taze bir haber olmamakla beraber sitemiz yazarlarından birine de ait değildir. Pazar dergisinin 20 Nisan 1969’da yayınlanan 20. sayısından Fatih Danacı’nın emeğiyle internet ortamına aktarılmış ve Öteki Sinema’da yayınlanmıştır. Fatih’in bu çabalarının devamı da gelecek…

“Tarzan, Tarzan olalıberi hiç böyle güç durumda kalmamıştı… Üstelik de, üç senedir kurtulamadı gitti içinde bulunduğu zor durumdan… Eski gücü, kuvveti var ama neye yarar? Mali güçlük denen şey öyle, kuvvet tanımıyor karşısında. Belini büküveriyor adamın. Bizim “Tarzan” da onun için zor durum­da ya!..

Efendim, bundan üç sene önce “Korkusuz Tarzan” adlı bir filmin çekimine başlamıştı. Millî Film stüdyosu sahibi Sabahattin Tulgar. Bu filimde de, oynadığı irili ufaklı rollerde isim yapmış ve vü­cudu dolayısiyle de “Tarzan Çetin” adını almış olan Çetin Başaran oynuyordu başrolü. Güler Sü­rer isimli bir kızcağız da “Ceyn”iydi Tarzan’ın… Ama ne varki, taa o zaman başlanan bu filim, mali güçlükler dolayısiyle bir türlü tamamlanamamıştı. Filmin çekimi­ne başlandığı o sıralarda İstanbul’a gelen bir sirk’in maymun ve fillerinden yararlanılmıştı ama, bu onlara biraz pahalıya malolmuştu. Sekiz bin lira Fil’ler, dört bin de maymunlar için verilmiş ve elde­ki para suyunu çekivermişti. İşte bu da, Tarzan’ı zor durumda bırak­mıştı.”

Pazar, Sayı 20, 20 Nisan 1969

Tarzan Zor Durumda

blank

Fatih Danacı

Uçak mühendisliği alanında eğitim alıp mezun olduktan sonra sinema ve edebiyat merakı aktif bir uğraşa dönüştü. 2006 yılından itibaren çeşitli dergi, e-dergi, internet siteleri gibi platformlarda öyküleri, sinema yazıları yayımlandı. Sinema tarihi ve araştırma-inceleme türünde kitaplar yazdı, bunlardan başka Dolunay Öyküleri adlı öykü kitabı yayımlandı, çok sayıda kolektif kitap çalışmasında yer aldı. Oğlu olduktan sonra çocuklar için üretmeye başladı ve çocuk kitapları ve kutu oyunları hazırladı, çizgi film projelerine destek verdi.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Bir Yerli Cin Korkusu Daha: Kulyas Lanetin Bedeli 2 – IMG 1418

Bir Yerli Cin Korkusu Daha: Kulyas Lanetin Bedeli

¨Çeken Adam¨ olarak da bilinen genç sinemacı Yunus Şevik, Kulyas
Mia Hansen-Løve İstanbul Modern Sinema’da 3 – All Is Forgiven 2007

Mia Hansen-Løve İstanbul Modern Sinema’da

Avrupa sinemasının yükselen auteur’lerinden Mia Hansen-Løve, 21–30 Eylül tarihleri arasında