Terminator Gişeye Saldırıyor!

Terminator: Genisys filminin salladığı bol çeşitli vizyon haftasında hangi filmler var? Gösterime giren filmleri Murat Tolga Şen tanıtıyor.
Terminatör: Genisys

Alan Taylor’un yönettiği ve Arnold Schwarzenegger, Jason Clarke, Emilia Clarke ile Jai Courtney’in oynadığı Terminatör: Genisys (Terminator: Genisys), 26 Haziran 2015’de UIP Filmcilik dağıtımıyla UIP Filmcilik tarafından vizyona çıkarılıyor.

İnsan direnişinin lideri John Connor, Çavuş Kyle Reese’i Sarah Connor’ı koruması ve geleceği güvence altına alması için 1984’e geri gönderdiğinde olayların beklenmedik bir şekilde yön değiştirir ve zaman çizgisi kırılır. Şimdi kendisini geçmişin yeni ve yabancı bir versiyonunda bulan Çavuş Reese, Gardiyan’ın da dahil olduğu müttefiklerle, “geleceği yeniden başlatmak” göreviyle karşı karşıya kalır.

Escobar: Kayıp Cennet

Andrea Di Stefano’nun yönettiği ve Benicio Del Toro, Josh Hutcherson, Claudia Traisac ile Brady Corbet’in oynadığı Escobar: Kayıp Cennet (Escobar: Paradise Lost), 26 Haziran 2015’de Bir Film dağıtımıyla Fabula Films tarafından vizyona çıkarılıyor.

Pablo Escobar’ın zirve yıllarında geçen filmde Nick, sörf yapmak için gittiği Kolombiya’da rüyalarının kadını Maria’yla tanışır. Pablo Escobar, Maria’nın amcasıdır. Nick zamanla bu devasa ailenin bir parçası olur. İlk bakışta her şey yolunda gözükse de, Nick kız arkadaşıyla geçirdiği her gün işin bilinmeyen yönleri olduğunu fark eder ve kendini dünyanın en büyük uyuşturucu mafyasının içinde bulur.

McFarland

Niki Caro’nun yönettiği ve Kevin Costner, Ramiro Radriguez, Carlos Pratts ile Johnny Ortiz’in oynadığı McFarland (McFarland, USA), 26 Haziran 2015’de UIP Filmcilik dağıtımıyla UIP Filmcilik tarafından vizyona çıkarılıyor.

Deneyimli bir koç olan Jim White, hayatında bir süredir bazı problemlerle mücadele etmektedir. Yaşadığı birtakım talihsiz olaylardan dolayı California’nın en fakir bölgelerinden olan McFarland’a yerleşir. Jim White burada, lise öğrencilerinin spora olan yatkınlıklarını keşfeder ve onların saklı kalmış potansiyelini ortaya çıkartmak ister. Gençleri bir yarışmaya hazırlayan White, onlara hayatlarının fırsatını sunar.

Taksi Tahran

Jafar Panahi’nin kendi senaryosundan yönettiği ve başrolünü oynadığı Taksi Tahran (Taxi Teheran), 26 Haziran 2015’de Warner Bros. dağıtımıyla Mor Film tarafından vizyona çıkarılıyor.

Kamera monte ettiği bir taksi ile Tahran’ı gezen ve müşteriler arasında geçen diyalogları kaydeden, rejim karşıtı ve muhalif yönetmen Jafar Panahi, İran film otoritelerine karşı kişisel ve sanatsal direnişini Taksi Tahran ile sürdürüyor. Jafar Panahi, filmin hem yapımcısı, hem konusu, hem de kurgusal karakteri olarak kendi sinemasını keşfetmeye devam ediyor. Taksi Tahran, 65. Uluslararası Berlin Film Festivali’nden Altın Ayı ve FIPRESCI ödüllerini kazandı.

Karanlık Yerler

Gilles Paquet Brenner’in yönettiği ve Charlize Theron, Sterling Jerins, Nicholas Hoult ile Christina Hendricks’in oynadığı Karanlık Yerler (Dark Places), 26 Haziran 2015’de Mars Dağıtım dağıtımıyla vizyona çıkarılıyor.

Tanweer Libby Day hayatında tekrar açmak istemediği bir sayfayla yüzleşmek üzeredir. Haneye tecavüzle sonlanan bir olayda annesinin ve kız kardeşlerinin ölümüne tanıklık edip yedi yaşındayken verdiği ifadeyle erkek kardeşi Ben’in hüküm giymesine neden olan Libby Day, olaydan 25 yıl sonra çözülemediğini düşündükleri suçlarla ilgilenen bir grup meraklı insanla tanışır ve farkında olmadan olayların içine tekrar adım atar.

OnurMatthew Warchus’un yönettiği ve Bill Nighy, Imelda Stunton, Dominic West ile Paddy Cosidine’nin oynadığı Onur (Pride), 26 Haziran 2015’de M3 Film dağıtımıyla Bir Film tarafından vizyona çıkarılıyor.

Sene 1984. İngiltere, Margaret Thatcher’ın muhafazakâr politikalarının etkisi altındadır. Bu politik atmosfer içinde ezilen başlıca gruplardan biri eşcinsellerdir. Ancak en az onlar kadar baskı altında olan bir grup daha vardır, maden işçileri. İlk bakışta hiçbir ortak noktası yokmuş gibi gözüken bu iki grup birbirine yardımcı olabilecek midir? Onur (Pride) lezbiyen ve gey aktivistlerin güçlerini maden işçileri ile birleştirerek ön yargıları aşmalarını anlatan bir film.

Alkarısı Cin-net

Muzaffer Gülçek’in yönettiği ve Sanem İşler Şen, Tuncay Tarhan, Mehmet Tokatlı ile Aynur Mutlucan’ın oynadığı Alkarısı Cin-net, 26 Haziran 2015’de Chantier Films dağıtımıyla Roll Caption tarafından vizyona çıkarılıyor.

Alkarısı, Türk, Anadolu ve Altay halk inancında lohusa dönemindeki kadınlara ve atlara musallat olduğuna inanılan yaratıktır. Efsanenin temeli Şamanizm’e kadar uzanır. İnanışa göre lohusaların ve yeni doğmuş çocukların ciğerleriyle beslenir. Alkarısından korunmak için çeşitli çarelerin olduğuna inanılır. Lohusa kadını yalnız bırakmamak, ışıkları sürekli yakmak, başucuna Kuran koymak, yüzünü kırmızı örtüyle örtmek gibi.

Kurbağa Prens

Chuck Powers’ın yönettiği ve Ziya Kürküt, Burcu Güneştutar, Oya Prosciler ile Müjde Çapraz’ın seslendirdiği animasyon film Kurbağa Prens (Ribbit), 26 Haziran 2015’de Mars Dağıtım dağıtımıyla Medyavizyon Film tarafından vizyona çıkarılıyor.

Ribbit, diğer kurbağalardan farklı olarak suya girmekten ve zıplamaktan nefret etmektedir. Kendisini ait hissetmediği bu kurbağalar dünyasında aklı sorularla doludur ve kimlik bunalımı yaşamaktadır. Bir yarasa tarafından hipnotize edilen Ribbit, kendisinin insan bir prens olduğuna inanır ve gerçek kimliğini bulmak, prenses tarafından öpülüp insana dönüşmek için arkadaşı uçan sincap ile büyük bir maceraya atılır.

Araftaki Ev

Alejandro Hidalgo’nun yönettiği ve Rosmel Bustamante, Adriana Calzadilla, Simona Chirinos ile Gonzalo Cubero’nun oynadığı Araftaki Ev (La Casa Del Fin de Los Tiempos), 26 Haziran 2015’de Özen Film dağıtımıyla Vişne Production tarafından vizyona çıkarılıyor.

Dulce, çocuklarıyla birlikte beş yıl önce taşındığı evde garip olaylar yaşamaya başlar ve hiç beklemediği sonuçlarla yüzleşmek zorunda kalır. Aradan otuz yıl geçtikten sonra iyice yaşlanan Dulce, yıllar önce yaşadığı gizemi çözmek için yeniden o eve dönecektir. Film eleştirmeni Anton Bitel’e göre, “Paradokslarla dolu olay örgüsü film bittikten sonrada zihninizi meşgul edecek.”

Kıvırcık: Ay Macerası

Francis Nielsen’in yönettiği ve Emilee Wallace, Kristina Hughes, Peter Hudson, Sarmarie Klein, Tony Pauletto, Brian Vermeire, Ryan Dowler ile Kim Michelle Broderick’in seslendirdiği animasyon film Kıvırcık: Ay Macerası (Blackie & Kanuto: Una Aventura Lunatica – Black to the Moon), 26 Haziran 2015’de MC Film dağıtımıyla Horizon International tarafından vizyona çıkarılıyor.

Bir çiftlikte yaşayan hayvan dostlarımız arasında Blacky adında siyah kıvırcık bir koyun vardır ve en büyük takıntısı aya gitmektir. Blacky arkadaşlarıyla birlikte benzersiz bir yolculuk için hazırlıklara başlar. Bu yolculukta onları heyecanlı maceralar beklemektedir.

CiNERADAR köşesi sinema-TV eleştirmenimiz Murat Tolga Şen tarafından hazırlanmaktadır. Filmlere ait künye bilgileri üstad Sadi Çilingir‘e ait Sadibey.com sitesinden, izniyle alınmaktadır.

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir