Top 10: Sinemanın En Ünlü Oyuncak Bebekleri 1 – Jigsaw

Top 10: Sinemanın En Ünlü Oyuncak Bebekleri

28 Ocak 2012

Semra Doll’dan yine bomba gibi bir Top 10 listesi: Sinemanın En Ünlü Oyuncak Bebekleri.

10. Dolls 1987: Kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde yaşayan yaşlı bir çiftin çocukları gibi olan bebeklerimiz; arabası bozulup da burada konaklamak zorunda olan insanlara musallat olurlar. Onların öfkesini çekmemek için yapmanız gereken tek bir şey vardır: Çocuk olmak. Yoksa aralarında anlaşıp sizi doğrar, lime lime ederler. Daha da kötüsü sizi kendilerinden birine dönüştürebilirler. Bazı biyolojik ihtiyaçlarınızı ilelebet karşılayamayacağınızı bir düşünsenize. En iyisi siz arabanızın benzininin dolu olduğundan emin olun.

Top 10: Sinemanın En Ünlü Oyuncak Bebekleri 2 – Dolls 1987 2

9. Coraline: Meraklı, insan özentisi Coraline ailesinin ilgisizliğinden kaçıp başka bir boyuta geçince oyuncak ailesiyle de tanışmış olur. Ünlü bir oyuncak bebeğe dönüşmenin ilk kuralı gözlerini çıkarıp yerine düğme dikmektir. Coraline renkli ve yüzeysel bir dünyada oyuncak olarak yaşamayı seçmez. Başta ne kadar insansa o kadar insan kalır. Bu yüzden de listede gerilere düşer.

8. Puppetmaster: Etrafta gezinen bir sürü insan görünümlü minik kuklalar, üstelik de katiller. Onlar sinemanın en ünlü oyuncak bebekleri listesindeler çünkü içlerindeki şeytani güç ve takım çalışması sayesinde en Çin işkencesi yollarla insanların canına okuyorlar. Hele o siyah şapkalı, kuklaların şirin babası kuklayı kim unutabilir ki?

7. Fats: Çılgın Corky Withers bir vantrologdur ve kuklası Fats’in kendi canlandırması dışında yaşadığına inanmaktadır. Fats; fırıl fırıl dönen gözleri, çapkın ve kindar gülümsemesi, kendi başına çevirdiği dolaplarla hepimizin korktuğu vantrolog fobisini fişekler. İşin içinde Anthony Hopkins gibi bankacıyı bile oynasa karizmatik görünen bir adam olunca, Fats de ünlü bir oyuncak bebeğe dönüşür.

Top 10: Sinemanın En Ünlü Oyuncak Bebekleri 3 – Fats Anthony Hopkins Magic 1978

6. May: Histerik May, oyuncak bebeklerle içli dışlıdır fakat en büyük kozunu sona saklar. Son sahnede karşımıza çıkan bebeklerin jokeri mahiyetindeki insan kırması bebek son derece hastalıklıdır. May’in çeşitli insan vücudu parçalarından meydana getirdiği ve kendi gözünü çıkartıp taktığı bebeği bütün yalnızlıklarına deva olur. Sonunda aradığı eşi bulmuştur. Sinema da en garip oyuncak bebeklerinden birine kavuşmuştur.

5. Dolls 2002: Takashi Kitano’nun bebekleri aslında oyuncak bebek gibi değil de daha çok insan gibidirler ama Japon bebekleriyle simgelenmişlerdir. Hüzünlü aşk hikayelerinin kahramanlarıdırlar. Bebekler deyince, Japon halk müziklerinde kimonolarıyla dans eden o mahzun bebekler gelir akla. Ağır bir filmdir, bebeklerimiz de bu sefer biraz depresiftir.

4. Jigsaw: Ona tam olarak oyuncak bebek demek biraz zordur. Çünkü daha çok bir maske, bir kukla gibidir. Uzun çenesi, sinir bozucu kahkahası ve bisikletiyle gördüğünüz anda, bisikletini üstünüze sürdüğü anda kaçmanız gerekendir. Kesin sizin için küçük ve can acıtıcı bir oyunu vardır. Dişinize, ayağınızın tekine malolabilir.

3. Bride of Chucky: Bunlar ailecek korkunçlar. Aslında Chucky’nin gelini Chucky’den daha az korkunç ama neticede bir kadın. Yani kişisel silahları var. Sizi entrikaları, acımasızlığı ve umarsızlığıyla öldürebilir. Ya da daha kötüsü Chucky’e öldürtebilir.

Top 10: Sinemanın En Ünlü Oyuncak Bebekleri 4 – Bride of Chucky

2. Chucky: Sinemanın en efsanevi oyuncak bebeğidir. Oyuncak bebek gibi sevimli bir şeyden korkma sebebimizdir. “Living Dead Dolls”ün de atasıdır. Komik mi yoksa psikopat mı olduğuna karar veremediğiniz ifadesi, çilleri, bıçağı ve kaş çatışıyla çocukluk kabuslarımızı süsler. Hele pilsiz çalıştığını ilk öğrendiğimizde hepimize muazzam bir şok yaşatmıştır. Her yerden çıkabilir. Koltukların altlarını iyi kontrol etmek gerekir.

1. Toy Story: Sinemanın en sevimli oyuncaklarıdır bunlar. Bir kabına sığmayan Woody, bir kafadan kontak Buzz Lightyear, bir sakar Mr. Potato Head olsun hepsi eğlenceli hepsi olaylıdır. “Toy Story” komple ünlü oyuncaklar filmidir. Bu yüzden birinci sıradadır. Sahne başına düşen ünlü oyuncak çokluğundan kazanır.

blank

Semra Uygun

Fantastik sinema ve korku sineması için yeni ve acayip şeyler yaptı. “Korkteyl” programını yazdı ve sundu. “Midnite Movies” grubunu kurdu, korkuyu ötekilerle paylaştı. Semra deli gibi film izliyor, Tür, yıl, oyuncu, yönetmen ayırmaksızın izliyor; abur cuburlarını, dostlarını yanından eksik etmeksizin izliyor. Ama Semra hala doğru filmi bulamadı.

1 Comment

  1. Sanırım Annanelle bu listenin en azından 4. veya 5. sırasında olmayı hak ediyor

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

İzleyince Kendini Yollara Vurma İsteği Uyandıran 20 Film 5 – bike1

İzleyince Kendini Yollara Vurma İsteği Uyandıran 20 Film

Öyle filmler vardır ki, izlerken içimizde bir şeyleri kıpırdatır, kafamızda
2015 Yılının En İyi 15 Korku Filmi 6 – Berkshire County 02

2015 Yılının En İyi 15 Korku Filmi

Bir yılın daha sonuna geldik. Bu sene de iyisiyle kötüsüyle