Ürdün ve Endonezya’dan Belgeseller Kundura Sinema’da 1 – Waterproof 2019 02

Ürdün ve Endonezya’dan Belgeseller Kundura Sinema’da

28 Mayıs 2022

Kundura Sinema’da bu hafta sonu, Ürdün ve Endonezya’dan iki film, belgesel meraklılarını bekliyor.

Ürdün’deki ilk kadın tesisatçıların dünyasına mizahi bir bakış sunan Waterproof / Su Sızmaz, 28 Mayıs Cumartesi günü gösterilecek. Alman sanatçı ve yönetmen Daniela König’in yönettiği film, evde bir erkek yokken kadınların erkek tesisatçı çağırmalarının yasak olduğu Ürdün’de Khawla, Aisha ve Rehab adlı üç kadın tesisatçıyı odağına alıyor. Hafiz Rancajale’nin 2013 yapımı belgeseli Behind the Flickering Light: The Archive / Titreyen Işığın Ardında: Arşiv (2013) ise 29 Mayıs Pazar günü izlenebilecek. Güneydoğu Asya’da ilk ve en büyük film arşivi olan Sinematek Endonezya’nın kurucusu Misbach Yusa Biran’ın kişisel yaşamının izini süren film, çağdaş Endonezya sinemasının durumuna ve koşullarına ayna tutuyor.

Sınırlı sayıda seyirciye açık olacak ve ücretsiz gösterilecek filmler için rezervasyonlar beykozkundura.com adresinden yapılabilir.

Mimari yapısıyla Türkiye’nin en özgün sinema salonlarından biri olan Kundura Sinema’da bu hafta sonu, Kadın Gücü adlı belgesel seçkisi ve 8 ülke sinemasının ortaklığında hazırlanan Müşterek Sinema projesinin gösterimleri devam ediyor. Saat 17:00’de başlayacak ve sınırlı sayıda seyirciye açık olan gösterimler, beykozkundura.com adresinden rezervasyon yapılarak ücretsiz izlenebilecek.

Ürdün’ün ilk kadın tesisatçıları

Ürdün ve Endonezya’dan Belgeseller Kundura Sinema’da 2 – Waterproof 2019 01

S. Buse Yıldırım’ın küratörlüğünde hazırlanan Kadın Gücü adlı belgesel seçki kapsamında 28 Mayıs Cumartesi günü, dünyanın en kurak ülkelerinden Ürdün’deki ilk kadın tesisatçıların dünyasına mizahi bir bakış sunan Waterproof / Su Sızmaz (2019) gösterilecek.

Alman sanatçı ve yönetmen Daniela König’in yönettiği film, evde bir erkek yokken kadınların erkek tesisatçı çağırmalarının yasak olduğu Ürdün’de Khawla, Aisha ve Rehab adlı üç kadın tesisatçıyı odağına alıyor. Bu kadınlar evlere giriyor, sızıntıları onarıyor ve su depolarını temizliyorlar. Daha da önemlisi kadınlara, her damlası değerli suyu nasıl sorumlu ve tasarruflu kullanacaklarını öğretiyorlar. Bu kadar önemli bir misyon üstlenen ve başarıları ülkenin sınırlarını aşan bu kadınlar, bir süre sonra ahlak polisi için bir tehdide dönüşüyor ve derneklerinin başındaki Khawla yolsuzlukla suçlanıyor. Bundan sonrası, kadınların dostluklarının da sınandığı başka bir mücadeleye dönüşüyor.

Endonezya sinemasının belleği

Ürdün ve Endonezya’dan Belgeseller Kundura Sinema’da 3 – Behind the Flickering Light The Archive 2013

29 Mayıs Pazar günü ise Endonezyalı yönetmen Hafiz Rancajale’nin Behind the Flickering Light: The Archive / Titreyen Işığın Ardında: Arşiv (2013) adlı belgeseli Kundura Sinema’da olacak. Güneydoğu Asya’da ilk ve en büyük film arşivi olan Sinematek Endonezya’nın kurucusu Misbach Yusa Biran’ın kişisel yaşamının izini süren film, unutulmak üzere olan tarihine bakarak, çağdaş Endonezya sinemasının durumuna ve koşullarına ayna tutuyor.

Film, Berlin merkezli kültür proje alanı bi’bak’ın önderliğinde Mayıs ayında başlatılan ve Türkiye’den Kundura Sinema’nın yanı sıra Almanya’dan Sinema Transtopia, Tayland’dan Documentary Club, Romanya’dan Cinema ARTA, Endonezya’dan Forum Lenteng, Birleşik Arap Emirlikleri’nden Cinema Akil, Şili’den CCC, Angola’dan da Cine Geração sinemalarının ortaklığında geliştirilen Müşterek Sinema (Cinema of Commoning) projesi kapsamında seyirciyle buluşuyor.

Etkinlik günleri biletinizi ibraz ederek gösterimden 2 saat önce Beykoz Kundura’ya giriş yapabilir; dilerseniz yeme-içme alanlarında zaman geçirebilir, dilerseniz de Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya sergisini ücretsiz gezebilirsiniz. Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’i kapsayan zengin bir geçmişe sahip Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’nın üretim tarihine başka bir perspektiften bakmaya davet eden sergi; fabrikadan kalan makineler, belgeler, eski çalışanlar ve ailelerinin bağışladığı nesneleri ve 2015’ten beri sürdürülen sözlü tarih görüşmelerini bir araya getirerek, büyüleyici yapıların hafızasını canlı tutuyor.

Beykoz Kundura’ya Yeniköy’den 20 dakikada bir kalkan motorlar ve şehir hatları vapur/feribotları ile denizden ulaşım sağlayabilirsiniz. Deniz taksiyi tercih edecek izleyiciler Beykoz Kundura’nın özel iskelesine varabilir, karadan özel aracıyla gelecek izleyiciler de otopark hizmetinden ücretsiz yararlanabilirler.

 • 28 Mayıs 2022, Cumartesi
  17:00 | WATERPROOF / SU SIZMAZ | Kundura Sinema
 • 29 Mayıs 2022, Pazar
  BEHIND THE FLICKERING LIGHT: THE ARCHIVE / TİTREYEN IŞIĞIN ARDINDA: ARŞİV
 • 4 Haziran 2022, Cumartesi
  17:00 | LUCHADORAS / KADIN GÜREŞÇİLER | Kundura Sinema
 • 11 Haziran 2022, Cumartesi
  17:00 | ONCE UPON A TIME IN VENEZUELA / BİR ZAMANLAR VENEZUELA’DA | Kundura Sinema
 • 12 Haziran 2022, Pazar
  ONE HUNDRED CHILDREN WAITING FOR A TRAIN / TRENİ BEKLEYEN 100 ÇOCUK
  CINEMA, MON AMOUR / SİNEMA, SEVGİLİM
 • 19 Haziran 2022, Pazar
  BEYOND MY STEPS / ADIMLARIMIN ÖTESİNDE
  ALAM LAYSA LANA / A WORLD NOT OURS / DÜNYA BİZİM DEĞİL
blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

James Wan’dan Malignant / Habis 3 Eylül'de Vizyonda 4 – Malignant Habis 1

James Wan’dan Malignant / Habis 3 Eylül’de Vizyonda

Yönetmen James Wan’dan yeni bir korku dalgası geliyor. Malignant /
“Gölgeler İçinde” Filminin Fragmanı Yayınlandı 5 – Golgeler Icinde

“Gölgeler İçinde” Filminin Fragmanı Yayınlandı

Türkiye prömiyerini Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Yarışma bölümünde