Where the Crawdads Sing Fragman 1 – Where the Crawdads Sing 2022 1

Where the Crawdads Sing Fragman

8 Ağustos 2022

9 Eylül’de vizyona girecek olan Where The Crawdads Sing / Kya’nın Şarkı Söylediği Yer isimli filme ait fragman ve poster yayınlandı!

Çoksatan romandan uyarlanmış büyüleyici bir gizem…

Where The Crawdads Sing / Kya’nın Şarkı Söylediği Yer, Kuzey Carolina’nın tehlikeli bataklıklarında tek başına büyüyen, ailesi tarafından terk edilmiş bir kızın, Kya’nın hikâyesini anlatıyor. Yıllarca, “Bataklıkta Yaşayan Kız” hakkındaki söylentiler Barkley Cove sakinlerinin en sevdiği konu oldu, bu söylentiler zeki ve duygusal Kya’nın kasabadan uzak durmasına neden oldu. Kasabadan iki genç adam ile yakınlaşan Kya kendisini dış dünyaya açar, Kya için kasabanın sıradan dünyasına dair her şey yeni ve şaşırtıcıdır. Ancak gençlerden biri ölü bulunduğunda, kasaba sakinleri tarafından Kya baş şüpheli olarak gösterilir. Dava ilerledikçe, gerçekte ne olduğu giderek belirsizleşir. Davanın seyri bataklığın sakladığı birçok sırrı ortaya sermek üzeredir.

Where the Crawdads Sing Fragman 2 – Where the Crawdads Sing 2022 6

3000 Pictures, Harper Collins Publishers ile birlikte bir Hello Sunshine yapımı olan Where The Crawdads Sing / Kya’nın Şarkı Söylediği Yer filmini sunar. Filmin başrollerini Daisy Edgar-Jones, Taylor John Smith, Harris Dickinson, Michael Hyatt, Sterling Macer Jr. ve David Strathairn paylaştı. Filmin yönetmenliğini Olivia Newman, yapımcılığını ise Reese Witherspoon ve Lauren Neustadter üstlendi. Lucy Alibar senaryoyu Delia Owens’ın romanından uyarladı. Filmin başyapımcıları ise Rhonda Fehr ve Betsy Danbury. Filmin görüntü yönetimi Polly Morgan’a, kurgusu Alan Edward Bell’e ait. Sanat yönetmeni Sue Chan olan filmin kostüm tasarımcısı ise Mirren Gordon-Crozier. Filmin müzikleri ise Mychael Danna’ya ait.

Where The Crawdads Sing / Kya’nın Şarkı Söylediği Yer’in hikâyesinin sinemaya olan yolculuğu, aynı zamanda Hello Sunshine yapım şirketinin de sahibi olan akademi ödüllü ünlü oyuncu Reese Witherspoon’un yazar Delia Owens’ın eserini okumasıyla başladı. “Romanı bir günde okudum. Elimden bırakamadım” diyor Witherspoon. “Kya’ya ana karakter olarak âşık oldum. Kırsal bir bölgede büyüyen ama toplum tarafından dışlanmış bu küçük kız, kendini kurtarmak ve hayatta kalmak için bir yol bulmaya çalışıyordu. Küçük kızın hayatına giren iki erkek ile yaşadığı deneyimler hem çok dokunaklı hem de çok ürkütücüydü. Delia Owens’ın kitabı öylesine kendine has ki okuyucu olarak gerçekten böyle bir kırsal bölgede büyümüş gibi hissediyordunuz.”

Where the Crawdads Sing Fragman 3 – Where the Crawdads Sing 2022 4

Filmin yönetmeni Olivia Newman, “Delia bu kitapla klasik, zamansız bir hikâye yarattı” diyor. “Bu bir aşk hikâyesi, bu film mazlumlar hakkında… Aynı zamanda bir cinayet filmi, bu bir ceza davası hakkında… Film kişisel bir dramı bir gizemle birleştiren özgün bir yapıya sahip… Kitabın başarısını ona sadık bir uyarlamayla onurlandırmak istedik. Kitabın taşıdığı fikri ve okuyucuların kitaptan aldığı duyguyu korumak konusunda titiz davranan, çoğunluğu kadınlardan oluşan yönetici, yazar ve yapımcılarla dolu bir ekiple çalıştığım için çok mutluyum.”

Kya’yı oynayan Daisy Edgar-Jones, “Kasaba halkı en başından beri Kya’ya çok kötü davranıyor” diyor. “Kya’nın kendi sözleriyle: Kasabalarının Kya’ya davranış şekli, Kya’dan daha fazla kasabalılarla ilgili. Kasabalıların Kya hakkındaki düşünceleri, Kya’yı bir insandan daha fazla bir mit haline getirir. Suyun altında yaşayan efsanevi “Bataklıktaki Kız” fikrine kendilerini kaptırırlar. Kasabalılar, Kya’nın yardım etmekten kaçındıkları, terk edilmiş bir genç kadın olduğunu anlamıyorlar. Bu yüzden Chase ölü bulunduğunda, önce Kya’dan şüphelendiklerini düşünüyorum.”

Where the Crawdads Sing Fragman 4 – Where the Crawdads Sing 2022 5

Delia Owens, “Hayatımda yaşadığım her şey bu hikâyenin yaratılmasına yol açtı” diyor. “Kitabımın ilham kaynağı ben çocukken başladı. Ağaçlar arasında büyüdüm, gerçek ormanda. Çok küçükken annem ormana gitmem için beni cesaretlendirirdi. Olabildiğince uzağa gitmemizi isterdi. ‘Kerevitlerin şarkı söylediği yere gidin’ diyen annemdi. Elbette kerevitler gerçekten şarkı söylemezler. Ama bununla kastettiği, doğayı doğanın içinde deneyimlememizi istediğiydi. Vahşi doğada kendi başınıza yeterince uzağa giderseniz ve sizden ve doğadan başka bir şey yoksa, kerevitlerin şarkısını yani bataklığın sesini duyacaksınız.”

“Vahşi şeylerden ilham alırdım. Böcekleri toplardım. Tüyleri toplardım. Bunlar kitabı okuyanlara tanıdık geliyor mu?” Owens konuşmaya devam ediyor. “Eve mermilerle değil, taşlarla dönerdim. Annem de yaptıklarımı teşvik ederdi.”

Hello Sunshine Film ve Televizyon Bölümü Başkanı, yapımcı Lauren Neustadter, “Reese’in bana bu kitaptan ilk bahsettiği zamanı hatırlıyorum” diyor. “Kya’yı sevdik, onun dünyasını sevdik, Kya’nın her şeye rağmen hayatta kalma hikâyesini sevdik. Bir film olarak düşünülünce cazip olan pek çok şey vardı. Hikâyenin geçtiği doğa, fon olarak özellikle muhteşem ve hikâye destansı bir yapıda. Bataklığın kendisi ise inanılmaz derecede sinematografik. Yemyeşil coğrafya ve ayrıca Kya’nın yaşadığı dünya, lagün, kumsal, tüm ortamlar inanılmaz derecede güzel ve romantik. Ve sonra Kya’nın kendisi sıra dışı bir karakter, alışılmadık bir kadın protagonist ve kesinlikle kendi hikâyesinin kahramanı. Bu olağanüstü kadını böylesine güzel bir fonda görmek, doğası gereği sinematografikti ve bu kadını beyazperdeye taşımak mükemmel hissettirdi.”

Where the Crawdads Sing Fragman 5 – Where the Crawdads Sing 2022 poster

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Werewolf: The Beast Among Us Fragman 6 – Werewolf The Beast Among Us

Werewolf: The Beast Among Us Fragman

9 Ekim 2012 tarihinden itibaren dünya çapında dağıtıma girecek olan
Reminiscence / Zihin Gezgini İlk Fragman 7 – Reminiscence Zihin Gezgini 1

Reminiscence / Zihin Gezgini İlk Fragman

Yönetmen Lisa Joy’dan başrollerinde Hugh Jackman, Rebecca Ferguson ve Thandiwe