Yeni Binyılın Tür Sineması: 17 Yıl 17 Film

Yeni Binyılın Tür Sineması: 17 Yıl 17 Film 1 – battle royale 2

2000 → BATTLE ROYALE (Kinji Fukasaku)

Battle Royale’i sinemada izlemedim, korsan DVD-VCD furyasına denk gelen bir zamanda benim antin kuntin Asya filmleri izlediğimi bilen biri tarafından elime tutuşturuldu ve ben haftalarca yüzüne bile bakmadım filmin. Sonra, iyice canımın sıkıldığı bir gün taktım oynatıcıya ve ilk dakikalarından itibaren kendimden geçerek (bendeki bir de sansürsüz versiyonuymuş) seyrettim!

Konu itibariyle Das Experiment ve The Lord of the Flies’a yakın duran Battle Royal Japon şiddet sinemasının şahane bir eseri. Filmin senaryosu Amerikan slasherlarının asla o kadar açık dillendiremeyeceği kadar muhafazakar bir bakış açısıyla yazılmış. Gelenekçi Japon toplumunun modern yaşamı fazlaca benimsemiş gençleri cezalandırmak isteğiyle dolup taştığı belli ama yine de bunun için böyle kült bir film çekmiş olması inanılmaz!

Battle Royale aslen bir manga uyarlaması… Mangadan anime yapılan filmlere tavız ama iş live action çekmeye gelince ortaya hep tatsız tuzsuz bir eser çıkıyor fakat bu kez öyle olmamış. Battle Royale dinamik kurgusu ve kendinden sonraki filmler için şablon çıkaran senaryosuyla (Açlık Oyunları’nda bile izlerini bulabilirsiniz) müthiş bir film ve 2000 yılının en şaşırtıcı tür sineması örneği.

Bu filmi Öteki Sinema yazarı MURAT TOLGA ŞEN seçti.

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir