Yeni Binyılın Tür Sineması: 17 Yıl 17 Film (2000-2016) 1 – typorama 2

Yeni Binyılın Tür Sineması: 17 Yıl 17 Film (2000-2016)

26 Aralık 2016

Yeni Binyılın Tür Sineması: 17 Yıl 17 Film (2000-2016) 2 – 968full 28 days later screenshot

2002 → 28 DAYS LATER (Danny Boyle)

Zombi teması yıllar sonra devrimci genç İngiliz yönetmen Danny Boyle’ın ellerinde yeniden hayat buldu ve formülü gerçek anlamda değiştiren ilk film geldi: ‘28 Days after‘… Artık zombiler ağır aksak hareket eden aptal beyinsizler değildi ve onlardan kaçmak istiyorsanız gerçekten güçlü bir çift bacağa ihtiyacınız vardı!  Bu sayede ‘zombi’ yeniden özellikle genç bağımsız yönetmenler tarafından filme çekilen popüler bir korku ikonu haline geldi. Ama adı netleştirilmiyor, daha ziyade bir kuduz vakası olarak işleniyordu.  Hatta türün babası George A Romero bile başarısız dahi olsa türe geri dönüş yaparak ‘land of the Dead’ ve ‘Diary of the Dead’ filmlerini çekti.

28 Gün Sonra’dan sonra asıl sarsıcı etki İspanyol sinemasından geldi. İlk [REC filminin son derece basit bir konusu vardı ama yönetmen Jaume Balagueró’nun asıl derdi anlatımının, aktüel kamera desteği ile seyirci tarafından gerçek bir deneyim olarak algılanabilmesiydi ve bunu gerçekten başarmıştı. zombi filmlerinde genellikle kahramanlar bir binanın (ev, süper market ya da polis karakolu olabilir) içinde hapsolmuştur ve Zombiler istilacı konumundadır. Balagueró bu sıkışmışlık duygusunu bir adım daha ileriye götürüyor ve zombilerle insanları aynı binanın içinde hapsetmeyi başarıyordu.

Ancak peşinden gelen filmler ne kadar sarsıcı olursa olsun 28 Days Later, türe getirdiği reformist yaklaşımın ötesinde çok iyi bir film olmasıyla çekildiği günden bu yana geçen 14 yılda değerinden hiçbir şey kaybetmiyor. Dijital sinemanın ilkel döneminde çekilmiş olmasından ötürü şimdi izleyenlere bir miktar çiğ gelebilir ancak zombilerin hızlanması da yine dijital kameraların taşınabilirliği ile sağlanan bir şey. İzlemeyen kalmışsa bu yazıyı okuduktan hemen sonra izlemeye başlasın derim. “Her belanın kaynağı insandır” diyen 28 Gün Sonra, izole ortam gerilimlerine meraklılar için büyük bir ödül.

Bu filmi Öteki Sinema yazarı MURAT TOLGA ŞEN seçti.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

En İyi 100 Korku Filmi 3 – Freddy Vs Jason horror movies 77464 1024 768

En İyi 100 Korku Filmi

Korku filmleri adına yapılmış en güzel sitelerden biri olan Best-Horror-Movies.com’dan
Çok Yaşasın Bağımsızlar: Mumblegore Külliyatı 4 – Mumblegore The Innkeepers 2011

Çok Yaşasın Bağımsızlar: Mumblegore Külliyatı

Mumblegore, “mumblecore” ile “gore” kelimelerinin bileşiminden oluşuyor. Bugüne kadar çekilmiş