Yeni Binyılın Tür Sineması: 17 Yıl 17 Film (2000-2016) 1 – typorama 2

Yeni Binyılın Tür Sineması: 17 Yıl 17 Film (2000-2016)

26 Aralık 2016

Yeni Binyılın Tür Sineması: 17 Yıl 17 Film (2000-2016) 2 – 33503867cb4718799f8d977582ccac0a

2011 → THE TREE OF LIFE (Terence Malick)

Terence Malick, kendi adıyla anılan kendine has bir sinema inşa edebilmiş nadir yönetmenlerden biri. Sineması metafizik öğeler içeren ve düşünceyi resmetmeye çalışan bir nitelik gösteriyor. Onun “baba-oğul”, “kadın-erkek” ve hatta “bir ülke ve evlatları” gibi bağlamlar çerçevesinde oturttuğu dikotomik anlatısının şimdilik tepe noktası “The Tree of Life” (Hayat Ağacı). Malick bu filminde bireyin kaybettiği insanlar üzerinden (baba, oğul ve kardeş vs.) dinmek bilmeyen ıstırabını ve sonsuz arayışını resmediyor.

Görüntü çalışması, sanat yönetimi ile sahne ve sanat tasarımı tarif edilebilir gibi değil. Bu çalışmaların doğallığı ve yetkinliği sayesinde kendinizi o ortama aitmiş gibi hissediyorsunuz. Şahsi deneyimleriniz de bununla birleşince/birleşirse adeta bir mucize gerçekleşiyor. En son buna benzer bir hissi bana bir Tarkovsky’nin “Ayna”sı yaşatmıştı. Emmanuel Lubezki çağımızın en iyi görüntü yönetmenlerinden biri, belki de en iyisi, onu birçok başka filmle hatırlıyor olacaksınız ama ben onu Malick filmleriyle hatırlayacağım çünkü ilk defa bu filminde bir felsefeyi, bir fikri resmediyor. Bunu Malick’ten öğrendiğine ise şüphe yok.

Bu filmi Öteki Sinema yazarı ERTAN TUNÇ seçti.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

İz Bırakan Game of Thrones Sahneleri! 3 – baelor 06 1920

İz Bırakan Game of Thrones Sahneleri!

Game of Thrones’u başarılı kılan şey, herkesi şaşırtacak olaylara imza
Gözden Kaçan Korku Dizileri 4 – Sadako

Gözden Kaçan Korku Dizileri

Biliyorsunuz yeni trend korku dizileri. Artık her kanalın kendine ait