Yeni Binyılın Tür Sineması: 17 Yıl 17 Film

Yeni Binyılın Tür Sineması: 17 Yıl 17 Film 1 – eternalsunshine

2004 → ETERNAL SUNSHINE OF SPOTLESS MIND (Michel Gondry)

Michel Gondry’nin yönetip Charlie Kaufman’ın ile beraber senaryosunu yazdığı,  başrollerde Jim Carrey ve Kate Winslet’ı izlediğimiz Eternal Sunshine Of The Spotless Mind, türler arası bir romantik-bilim kurgu-komedi. Yer yer mutluluktan yer yer hüzünden gözyaşı döktüren film ikilinin uyumsuz yapısına rağmen birbirleri için yaratıldıklarını ve bu aşkı yaşamaları gerektiğini gösteriyor. Kısaca biz ölümlülere yaşadığınız aşklardan pişman olmayın, ne yapmak istiyorsanız yapın diyor. Michel Gondry’nin müthiş sinema dili ve Kaufman’ın deli kurgusu birleşince ortaya tam bir klasik çıkıyor. Film sonundaki diyaloğu ile de hafızalara kazınmıştır. Sil baştan başlamak gerek bazen hayatı… yok bu değildi sanırım şu;

Joel: Sende hoşuma gitmeyen hiçbir şey göremiyorum!

Clementine: Ama göreceksin. Bazı şeyler düşüneceksin. Ben de senden sıkılıp kapana kısılmış hissedeceğim, çünkü ben böyleyim.

Joel: Tamam.

Clementine: Tamam.

Ağlatmayın vicdansızlar!

Bu filmi Öteki Sinema yazarı MASİS ÜŞENMEZ seçti.

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir