Yeni Binyılın Tür Sineması: 17 Yıl 17 Film

Yeni Binyılın Tür Sineması: 17 Yıl 17 Film 1 – uploads f0b0ffe7 bdbc 4838 938d f270de0b4e2a sweeney todd the demon barber of fleet street 4fdb7ba3576e8 jpg 7148

2007 → SWEENEY TODD: THE DEMON BARBER OF FLEET STREET (Tim Burton)

“Kapkaranlık bir delik var dünyanın dibinde, ağzına kadar kötü insanlarla dolu…”

Sweeney Todd 1700’lerde Londra’da yaşamış olduğuna inanılan bir seri katilin hikayesi aslında. 1979’da Stephan Sondheim tarafından müzikal olarak sahneye konmuş ve Tim Burton’a beyaz perde uyarlaması için ilham olmuştur. Hikayesi, usturası kadar keskin ve acı vericidir; berber Benjamin Barker’ın.

Johnny Depp’in hayat verdiği katil berberimiz aslında mutlu bir aile babasıdır ta ki Londra’nın en güçlü ve saygın adamlarından biri olan yargıç Turpin güzeller güzeli karısına göz koyup da onu türlü suçlamalarla evinden ve yaşadığı şehirden sürene kadar… Aradan geçen yıllar Barker’ı intikam ateşi etrafını saran acımısız bir katil olarak geri döndürür Londra’ya ve böylece kolunun eksik parçası olan usturasını geri alıp ona ve karısına yapılanın intikamı için mesleğini tekrar icra etmeye başlar.

“Sonunda, kolumun eksik parçası tamamlandı!”

Bu filmi Öteki Sinema yazarı MELAHAT YILMAZ seçti.

Yeni Binyılın Tür Sineması: 17 Yıl 17 Film 2 – there will be blood opening

BONUS → THERE WILL BE BLOOD (Paul Thomas Anderson)

Filmin uyarlandığı Upton Sinclair romanını okuma fırsatı buldum, açıkçası iyi bir roman değil ama film başyapıt bunu da senaryosuna ve yönetimine borçlu. Bu müthiş film sinema okullarında okutulması gereken bir yönetmenlik şaheseri. Filmin açılışında Daniel Plainview adlı bir adamı bir gümüş madeninde çalışırken izliyoruz. Bir kaza oluyor ve Plainview’in ayağı kırılıyor. Zar zor kurtulan Plainview hayatı boyunca sanki sırf bu olay nedeniyle onu az kalsın öldürecek olan madenden/topraktan/yeraltından (adı bile o yüzden “Plainview”) ve onu oraya girmek zorunda bırakan insanlardan adeta intikam alıyor. Robert Elswit’in muhteşem görüntü çalışması, Jack Fisk’in olağanüstü yapım tasarımı, Jonny Greenwood’un hipnotik müzikleri başta olmak üzere bu filmi kusursuz hale getiren tüm öğeleri bir araya getiren Paul Thomas Anderson’ın yönetmenlik çalışması gerçekten hayranlık uyandırıcı.

Bu filmi Öteki Sinema yazarı ERTAN TUNÇ seçti.

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir