2 Süper Kısa Film Birden! 1 – unnamed 1

2 Süper Kısa Film Birden!

1 Şubat 2017

2 süper kısa film birden seçkimizin ilki fantastik bir film olan The Black hole’u (2008), birlikte çok iyi iki tane kısa filme imza atan Olly Williams ve Philip Sansom ikilisi yazıp yönetmiş (1).

Film, yorgun bir ofis çalışanının fotokopi makinesinden çıkan bir kâğıtta kara delik keşfetmesi üzerinden, insanın açgözlülüğünü konu alıyor. Tek bir planın bile fazla durmadığı, tek mekânlı, tek oyunculu, diyalogsuz, sade bir dille, iki dakikada çok güçlü ve vurucu bir film çıkartmış ortaya İngiliz yönetmenler. Filmin internette 21 milyon izlenmeye ulaşmış olmasına şaşmamalı…

“Sinektir mide bulandırır, sinektir hayatını karartır”

The Fly (2013) ise Olly Williams’ın tek başına yazıp yönettiği bir kara komedi. Bir banka soygunu sırasında, soyguncuların kaçış arabasında bekleyen şoförün bir sinekle imtihanını, çıldırışını izliyoruz.

The Fly da tıpkı The Black Hole gibi diyalog kullanılmayan, tek mekânlı ve tek oyunculu bir film. Aslında film bir bakıma sessiz sinema dönemindeki komedi filmlerini andırsa da  tercih ettiği kamera hareketleriyle, kadrajları ve kurgusuyla oldukça modern bir yapıya sahip. Yönetmen Avrupa’nın önemli festivallerine de katılıp ödüllerle dönmüş olan bu filmi için bir röportajında “seyircinin gözlerini ayıramayacağı bir film yapmak istedim” diyor (2). Bunu başardığı çok açık…

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

[/box]

2 Süper Kısa Film Birden! 2 – Kısa Filmler Festivaller

blank

Sidar Serdar Karakaş

Çok küçükken kiralık VHS’lerden dayısıyla birlikte zombi filmleri izledi. Zombilerden çok korktu. Büyüyünce o filmleri George A. Romero’nun yaptığını öğrendi. Üstada hayran oldu. Sinema öğrencisiyken Andrzej Zulawksi filmlerini keşfetti. Zulawksi filmleri ona her zaman güç verdi. En zor anlarında kurtarıcı filmi Possession (1981) oldu. 2006 yılında Öteki Sinema’yı düzenli okumaya başladı. Korku filmlerini ve B Filmleri burada sevdi.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Uşak Kısa Film Yönetmenleri Forumu 3 – Kısa Film Yönetmenleri Forumu 1

Uşak Kısa Film Yönetmenleri Forumu

4. Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali kapsamında yapılan 2.
Riley Stearns Kısaları 4 – Faults

Riley Stearns Kısaları

Riley Stearns filmografisinde 3 kısa film bulunuyor. Bunlar sırasıyla Magnificat