2014’ün En İyi Korku Fragmanları 1 – The Canal

2014’ün En İyi Korku Fragmanları

31 Aralık 2014

Eğer yazarlarımızdan biri son dakika golü atmazsa bu senenin muhtemelen son seçkisine hoşgeldiniz! Bildiğiniz üzere fragmanlar bazen merak, bazen heyecan ile beklediğimiz filmler hakkında ilk fikirlerin oluşmasına yardımcı olur. Bazen de tam tersi bir durum söz konusudur. O beklentiyi bizzat fragmanın kendisi yaratır. Ancak her zaman umduğumuzu bulamayız tabii ki. Bazı fragmanlar filmin önüne geçiverir. 2014’te de bu kaide bozulmadı. (Ne zaman bozuldu ki zaten?) İşin o kısmına hiç bulaşmadan ‘2014’ün en iyi korku fragmanları’nı sıralamaya başlayalım. Herkese mutlu seneler!

It Follows

19 yaşındaki Jay, masum bir cinsel tecrübe sonrasında garip hayaller görmeye başlar. Birinin ya da bir şeyin kendisini takip ettiği duygusundan bir türlü kurtulamayan Jay, arkadaşlarıyla beraber nasıl olduğunu anlayamadan bulaştığı gizemi çözmeye çalışır.

The Babadook

Amelia, kocasının ölümünün üzerinden altı yıl geçmesine rağmen hala ne yapacağını bilemez haldedir. 6 yaşındaki yaramaz oğlu Samuel’i kontrol altında tutmakta zorluk çeken çaresiz kadın, kendini zorlamasına karşın bir türlü oğlunu sevemez. Samuel, devamlı rüyasında gördüğü bir canavarın ikisini birden öldüreceğine inanmaktadır. Yaşadıkları evde ‘The Babadook’ isimli rahatsız edici bir kitap bulan Samuel, rüyasında gördüğü canavarın Babadook olduğuna kanaat getirir. Bir süre sonra iyice zıvanadan çıkan Samuel, gittikçe daha tahmin edilemez ve vahşi bir hale dönüşür. Amelia, oğlunun garip davranışlarından ürker ve ona sakinleştirici ilaç vermeye başlar. Ancak etrafında kötücül bir varlığın işaretlerini görmeye başlayınca, Samuel’in kendisini uyarmaya çalıştığı şeyin gerçek olabileceğine inanır.

Starry Eyes

Hayatının rolüne kavuşabilmek için her şeyi göze alan genç bir oyuncu adayı olan Sarah, kendisine şöhret ve servet kapılarını sonuna kadar açacak olan ölümcül bir anlaşmayı kabul ederek geri dönülmez bir yola girer.

Deliver Us from Evil

New York Polis Teşkilatı’ndan Çavuş Ralph Sarchie, Güney Bronx’un çetin sokaklarında kendi payına düşen karanlığı görmüştür. Ülkenin en zorlu muhitlerinden 46. bölgeye atanan Sarchie, insanlık dışı davranışların son noktalarına tanık olmuş ve bu durum, karısı Jen ve küçük kızları Christina’yla ilişkisini etkileyecek ölçüde ruhunu karartmaya başlamıştır. Sarchie, şehri ve hatta en sevdiği kişiler olan ailesini bile tehdit eden şeytani güçlerle savaşı sırasında tüm inanç sistemini sorgulamak zorunda kalacaktır.

The Canal

Karısı Alice’in kaybolmasına doğaüstü güçlerin sebep olduğuna inanan David, baş zanlı olarak şüpheleri üzerine çekmesinden sonra masumiyetinin peşine düştüğü zorlu bir yolculuğa çıkar.

Siccin

Öznur teyzesinin oğlu Kudret’e çocukluğundan bu yana aşıktır. Öznur’un zorlamasıyla yasak aşk yaşamaya başlarlar. Ancak Kudret ilişkiyi bitirmek ister. Öznur Kudret’i elde etmek için sevgilisinin karısı Nisa’ya büyü ile cin musallat ettirir. İfrit cin karısını ele geçirecek ve 5 yatsı sonunda Nisa ile onun kanından olanlar ölecektir.

Tusk

Tusk ve Teddy net üzerinden yaptıkları radyo programını sunan iki sıkı arkadaştır. Kanadalı yaşlı bir adam olan Howard Howe’un ilginç anılarını dinlemek üzere Kanada’ya giden Tusk, denizayılarına karşı garip bir takıntısı bulunan gizemli Howe’un tuzağına düşer. Tusk’ın kız arkadaşı Allison ve Teddy, Tusk’ı bulabilmek için yola çıkar. Garip olaylar meydana gelir.

As Above, So Below

Paris caddelerinin altındaki yeraltı mezarlarına giren bir grup araştırmacı, ölüler şehrinde gizlenen karanlık sırrı açığa çıkarır.

13 Sins

Borca batmış bir adamın telefonu en çaresiz kaldığı anda çalar ve kendisine gizli kameralar vasıtasıyla takip edileceği bir yarışma programına katılmak isteyip istemediği sorulur. Verilen 13 görevi yerine getirirse, servet değerinde bir ödülün sahibi olacaktır. Davete balıklama atlayan adam, yarışma teklifini kabul eder. Her görevin bir öncekinden daha korkunç olduğunu fark ettiğinde artık iş işten geçmiştir.

The Green Inferno

Bir grup aktivist yağmur ormanlarını kurtarmak için New York’tan Amazonlara gelir. Göz alabildiğince yeşil arazide yalnız olmadıklarını anlamaları uzun sürmez. Hiçbir iyiliğin cezasız kalmadığını anlamaları ise biraz zamanlarını alacaktır.

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

1 Comment

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

2012′nin En Çok Okunan ‘Öteki’ Yazıları! 2 – The Fall 2006

2012′nin En Çok Okunan ‘Öteki’ Yazıları!

2012′nin En Çok Okunan ‘Öteki’ Yazıları! Öteki Sinema yazarlarının, 2012
Top 10: Bond Kızları 3 – Ursula Andress

Top 10: Bond Kızları

James Bond serisindeki filmlerde aksiyon dışında değişmeyen en önemli unsur,