34. Ankara Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu 1 – 34 Ankara Film Festivali odul toreni

34. Ankara Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

11 Kasım 2023

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen, AB Türkiye Delegasyonu, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi tarafından desteklenen 34. Ankara Film Festivali’nde ödüller Büyülü Fener Sinemaları’nda düzenlenen kapanış töreninde sahiplerini buldu.

Sunuculuğunu Ünsal Ünlü’nün yaptığı gecede Ulusal Uzun, Belgesel ve Kısa Film yarışmalarının kazananları ve VEKAM Ödülü sahiplerini buldu.

Ulusal Uzun Film Yarışması’nda En İyi Film ödülü Tunahan Kurt’un Karganın Uykusu filmine verilirken, En İyi Yönetmen ödülü Kör Noktada filmiyle Ayşe Polat’a, Mahmut Tali Öngören En İyi İlk Film ödülü ise Umut Subaşı’nın yönettiği Sanki Her Şey Biraz Felaket filmine verildi.

Fırat Özeler’in yönettiği Kavur En İyi Belgesel, Vehbi Bozdağ’ın yönettiği Kurbağalar da En İyi Kısa Film seçildi. VEKAM Ödülü ise Laf Aramızda Engürü Kahve filmiyle Özlem Mengilibörü ve Can Mengilibörü’ye verildi.

En İyi Film Karganın Uykusu

Yedi filmin yarıştığı Ulusal Uzun Film Yarışması’nın, yönetmen Derviş Zaim’in başkanlığını yaptığı jürisinde oyuncu Murat Kılıç, oyuncu Selin Yeninci ve yazar Mine Söğüt yer aldı. Jüri Tunahan Kurt’un Karganın Uykusu filmini en iyi film seçerken; En İyi Yönetmen ödülü Kör Noktada filmiyle Ayşe Polat’ın oldu.

34. Ankara Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu 2 – 34 Ankara Film Festivali en iyi film

Jüri Özel Ödülü Fikret Reyhan’ın Cam Perde filmine, En İyi Kadın Oyuncu ödülü Aniden filmiyle Defne Kayalar’a, En İyi Erkek Oyuncu ödülü de Kör Noktada filmiyle Ahmet Varlı’ya verildi. En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü Kör Noktada filmindeki performansıyla Nihan Okutucu’ya, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü de Aniden filmindeki performansıyla Öner Erkan’a sunuldu.

Ayrıca jüri, “Oyunculuk performanslarındaki bütünlük nedeni ile Sanki Her Şey Biraz Felaket filminin dört oyuncusunun performanslarını dikkate değer görmüştür” dedi.

Sinema yazarları Ali Ercivan, Fatih Özgüven ve Yeşim Tabak’tan oluşan jüri, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) ödülünü Tunahan Kurt’un Karganın Uykusu filmine verdi. Jüri “Salondan çıktığımız andaki heyecanımıza sadık kalarak, arayan ve deneyen sineması sebebiyle SİYAD ödülünü Karganın Uykusu’na veriyoruz” dedi.

En İyi Belgesel Kavur

Yönetmen Sevinç Baloğlu, yönetmen Aslı Akdağ ve yönetmen Mustafa Ünlü’den oluşan jüri, Fırat Özeler’in Kavur belgeselini En İyi Belgesel seçti. Jüri; “Aidiyet hissi nedir? Ne zaman kendimizi bir coğrafyaya, bir mekâna, daha da önemlisi bir aileye ait hissederiz? Aidiyet arayışı bir sinemacının hikayelerinde, kamerasında düne, bugüne ve yarına ne söyler? Türkiye sinemasının en özgün ve kıymetli yönetmenlerinden Ömer Kavur’u ona yakışan özgünlükle bir anlatı kurarak şiirsel bir sinematografi ile perdeye aktaran Fırat Özeler’in Kavur filmine En İyi Belgesel Film ödülünü verdik” dedi.

En İyi Kısa Film Kurbağalar

Oyuncu Mehmet Ali Nuroğlu, oyuncu İlker Savaşkurt ve yönetmen, senarist Hakan Ünal’dan oluşan jüri, Vehbi Bozdağ’ın Kurbağalar filmini En İyi Kısa Film seçti. Jüri; “Evrensel sinema öğelerinin derin bir şekilde hissedildiği, karakterin kadınlık bastırılmışlığının naif ve düzeyli bir oyunculukla yansıtıldığı, minimal, izleyiciyi ilk andan itibaren karakterin dünyasına ve hikayeye hapseden ve sonuna kadar bırakmayan bir film olduğu için Vehbi Bozdağ’ın yönettiği Kurbağalar filmine veriyoruz” dedi.

VEKAM Özel Ödülü Laf Aramızda Engürü Kahve

Belgesel yönetmeni Kerime Senyücel, Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İpek A. Çelik Rappas ve Ankara Film Festivali Belgesel ve Kısa Filmler Koordinatörü Armağan Biet’ın yer aldığı VEKAM jürisi, VEKAM Özel Ödülü’nü Özlem Mengilibörü ve Can Mengilibörü’nün Laf Aramızda Engürü Kahve filmine verdi. Jüri; “Belgesel, 1990’larda Ankara’nın Kızılay bölgesindeki popüler mekanlardan Engürü kahvesinin tarihine ışık tutmaktadır. Eserde sanatçılar, yazarlar, öğrenciler ve direnişçiler gibi farklı ve zengin bir kitleyi buluşturan bir kamusal alan ve hatta sanatsal yaratım mekanı işlevi görmüş olan bu kahvenin sözlü tarihi mekanın müdavimlerinin anlatımıyla betimlenmektedir. Laf Aramızda Engürü Kahve, kent merkezinin değişimi ve daralan kamusal alanlar gibi güncel problemleri bir kahvehane ekseninde tartışarak Ankara’nın ve Türkiye’nin politik ve kültürel yakın tarihine beklenmedik bir bakış açısıyla yaklaşmış ve jüri üyelerinin dikkatini çekip beğenisini kazanmıştır” dedi.

34. Ankara Film Festivali Ödülleri

 • En İyi Film: Karganın Uykusu (Tunahan Kurt)
 • Jüri Özel Ödülü: Cam Perde (Fikret Reyhan)
 • Mahmut Tali Öngören En İyi İlk Film Ödülü: Sanki Her Şey Biraz Felaket (Umut Subaşı)
 • En İyi Yönetmen: Ayşe Polat (Kör Noktada)
 • En İyi Kadın Oyuncu: Defne Kayalar (Aniden)
 • En İyi Erkek Oyuncu: Ahmet Varlı (Kör Noktada)
 • En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Nihan Okutucu (Kör Noktada)
 • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Öner Erkan (Aniden)
 • Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü: Ayşe Polat (Kör Noktada)
 • En İyi Görüntü Yönetmeni: Patrick Orth (Kör Noktada)
 • En İyi Sanat Yönetmeni: Osman Özcan, Görkem Canbolat (Kör Noktada)
 • En İyi Özgün Müzik: Saki Çimen (Annesinin Kuzusu)
 • En İyi Kurgu: Serhad Mutlu, Jörg Volkmar (Kör Noktada)
 • SİYAD En İyi Film Ödülü: Karganın Uykusu (Tunahan Kurt)
 • En İyi Belgesel Film: Kavur (Fırat Özeler)
 • En İyi Kısa Film: Kurbağalar (Vehbi Bozdağ)
 • VEKAM Özel Ödülü: Laf Aramızda Engürü Kahve (Özlem Mengilibörü ve Can Mengilibörü)
blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

34. Ankara Film Festivali’nin Onur Ödülleri Açıklandı 3 – Nur Surer

34. Ankara Film Festivali’nin Onur Ödülleri Açıklandı

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından 2-10 Kasım tarihleri arasında
43. İstanbul Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu 4 – En iyi kadin oyuncu Tulin Ozen istanbul film festivali

43. İstanbul Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

İKSV tarafından düzenlenen 43. İstanbul Film Festivali’nin ödül töreni Atlas