6. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması Başladı 1 – 6 DenizBank Ilk Senaryo Ilk Film Yarismasi

6. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması Başladı

18 Ekim 2022

DenizBank ve Türkiye Sinema Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) işbirliğiyle gerçekleştirilen 6. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması heyecanı başlıyor. Yarışmaya bu yıl itibarıyla Dizi – Mini Dizi Senaryo Yarışması kategorisi de eklendi.

Sinemanın temelini oluşturan senaryonun geliştirilmesi amacıyla bu yıl 6.’sı düzenlenen ve her yıl yüzlerce başvurunun yapıldığı DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması’nda yarışmacılara maddi ve manevi katkı sağlamanın yanı sıra tecrübeli yönetmen ve senaristler tarafından senaryo yazmak isteyenlere atölye programlarıyla ücretsiz eğitim olanağı sunuluyor. Eğitim ve etkinlikleriyle önemli bir çalışma ortaya koyan 6. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması kapsamında bu yıl Dizi – Mini Dizi Senaryo Yarışması, İlk Senaryo Yarışması ve Yapım Destek Platformu düzenlenecek.

Dizi – Mini Dizi Senaryo Yarışması İlk Kez Düzenlenecek

Bu yıl ilk kez düzenlenecek Dizi – Mini Dizi Senaryo Yarışması, dijital platformlarda ve televizyon kanallarında gösterilmek üzere üretilmiş nitelikli dizi ve mini dizi senaryolarına, proje geliştirme aşamasında gerekli olan maddi desteğin sunulmasını ve bu senaryoların daha geniş kitlelere ulaşmasını amaçlıyor.

Dizi – Mini Dizi Senaryo Yarışması’na bölüm süresi en az 20 dakika olan, henüz çekimlerine başlanmamış veya çekimlerinin yalnızca yarısı tamamlanmış dizi ve mini dizi projeleri katılabilecek. Ön seçici kurul ve jüri olmak üzere iki aşamalı olarak yapılacak değerlendirmenin ardından birinci olan projeye 30 bin TL para ödülü verilecek.

İlk Senaryo Yarışması 6. Kez Sinema Tutkunlarıyla!

Sinemanın ana öğesi olan “senaryo geliştirme” konusunda ilk uzun metraj senaryolarını yazan senaristleri destekleyen ve 6. yılında bir gelenek olma yolunda ilerleyen İlk Senaryo Yarışması, yapım öncesi Türk sinemasının yazınsal sorunlarına katkıda bulunmayı hedefliyor.

Senaristlerin ilk uzun metraj senaryoları olmasının öncelikli koşul olduğu İlk Senaryo Yarışması’na, uzun metraj kurmaca ve animasyon filmler başvuru yapabilecek. Ön seçici kurulun, öyküler üzerinden yapacağı ilk değerlendirmenin ardından jüri tarafından birinci proje belirlenecek. Birincilik elde eden projeye 20 bin TL para ödülü verilirken; bu proje 7. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması’nda Yapım Destek Platformu kategorisine de doğrudan katılım hakkı elde edecek. Ayrıca ilk 10’a kalan senaryolar, 3 bölümlük çevrimiçi Senaryo Geliştirme Atölyesi’ne de katılım sağlayabilecek.

Yapım Destek Platformu 2. Yılında!

Bu yıl ikinci kez düzenlenen Yapım Destek Platformu ise proje geliştirme konusunda belirli bir aşamaya ulaşmış nitelikli yapımlara ihtiyaç duydukları maddi katkıyı sunmayı ve DenizBank ile TÜRSAK Vakfı’nın verdiği güçle daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlamayı amaçlıyor.

Yapım Destek Platformu’na süresi en az 60 dakika olan, henüz çekimlerine başlanmamış veya çekimlerinin yalnızca yarısı tamamlanmış uzun metraj kurmaca ve animasyon projeler katılabilecek. Platformun jürisi tarafından birinci seçilen projeye 50 bin TL ödül verilecek.

6. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması başvuruları için son tarih 23 Aralık 2022 olarak belirlenirken; yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgi ve güncel duyurular, ilksenaryo.com adresi ve TÜRSAK Vakfı’nın sosyal medya hesaplarından takip edilebilir.

6. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması Başladı 2 – 6 DenizBank Ilk Senaryo Ilk Film Yarismasi

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Peri Ağzı Olmayan Kız 17 Ocak'ta Sinemalarda 3 – Peri Girl With No Mouth banner

Peri Ağzı Olmayan Kız 17 Ocak’ta Sinemalarda

17 Ocak 2020’de gösterime girecek olan Peri / Ağzı Olmayan
Geniş Plan'da Şener Şen Filmleri Yarışıyor! 4 – 34fdd4bb12a86312a072e8b0b7b3075d53e

Geniş Plan’da Şener Şen Filmleri Yarışıyor!

Geniş Plan'daki Şampiyonlar Ligi'nde Şener Şen filmleri var! Oyuncunun yer