Müzede Açıkhava Film Gösterimleri 18-23 Ağustos’ta 1 – Next Sohee 2022 2

Müzede Açıkhava Film Gösterimleri 18-23 Ağustos’ta

7 Ağustos 2023

İstanbul Modern Sinema, Türk Tuborg’un katkılarıyla Boşluğa Dikkat adlı uluslararası yeni bir projeye başlıyor. Kadın sinemacılara daha fazla alan açmayı hedefleyen projenin ilk etkinliği beş filmlik bir açıkhava gösterimi olacak.

İstanbul Modern Sinema’nın Boşluğa Dikkat adlı yeni uluslararası projesi, sinema sektöründe faaliyet gösteren kadınlara daha fazla alan açmayı hedefliyor. Ustalık sınıfı, söyleşiler, atölye çalışmaları gibi birçok etkinliğin yer alacağı proje, 18-23 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek beş filmlik açıkhava gösterimleriyle başlıyor. İran’dan Şili’ye, kişisel ve toplumsal tarihlerin kesiştiği kadın yönetmenlerin filmlerinden oluşan program konukların katılımıyla gerçekleşecek.

Müzede Açıkhava Film Gösterimleri 18-23 Ağustos’ta 2 – 1976 2022

Boşluğa Dikkat projesinin kadınların sinema sektöründeki fırsat ve temsil eşitliğinden uzak tablosunu yansıtmak amacıyla hazırlandığını belirten İstanbul Modern Film Küratörü Müge Turan, “Boşluğa Dikkat, sinemadaki kadınların ürettiği işlerden, verdikleri mücadelelerden ve aslında bir diyalog ortamından oluşacak. Biz bu projeyi Türk Tuborg’un katkısıyla uluslararası bir etkinlik serisi olarak planladık. Atölye çalışmaları, sektörün farklı bileşenlerinin katılımıyla söyleşiler ve yabancı konukları ağırlayacağımız ustalık sınıfları olacak” dedi.

Düet (Türkiye), 1976 (Şili, Arjantin), Next Sohee / Sıradaki Kız (Güney Kore), Radiograph of a Family / Bir Ailenin Röntgeni (İran) ve Scrapper / Hırçın (İngiltere) filmlerinin izleyiciyle buluşacağı açıkhava sinema gösterimleri müzenin dış etkinlik alanında saat 21.00’da gerçekleşecek.

İlk konuk İranlı yönetmen Firouzeh Khosrovani

İdil Akkuş ve Ekin İlkbağ’ın yönettiği iki genç sporcunun hikâyesini anlatan Düet ile başlayacak Boşluğa Dikkat film programının ilk konuğu Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali’nde ödül kazanan Bir Ailenin Röntgeni’nin yönetmeni Firouzeh Khosrovani olacak. Türkiye’deki izleyicilerle ilk kez bir araya gelecek olan Khosrovani, İran’daki kadın dayanışmasından haberler de getirecek.

Billur Turan ile atölye

Boşluğa Dikkat’in sonbahardaki konuğu ise bu yılın hakkında en çok konuşulan ödüllü filmlerinden Charlotte Wells’in yönettiği Güneş Sonrası (2022) başta olmak üzere, bağımsız Türkiye sinemasından da Birlikte Öleceğiz (2021), Cemil Şov (2021), Anadolu Leoparı (2021), Tuzdan Kaide (2018) gibi öne çıkan filmlerde çalışmış yapım tasarımcısı Billur Turan olacak. Turan’ın deneyimlerini paylaşacağı bir atölye gerçekleşecek.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

Boşluğa Dikkat Açıkhava Film Programı

DÜET, 2023

18 Ağustos 2023, Cuma Saat: 21.00
Türkiye
Yönetmenler: İdil Akkuş, Ekin İlkbağ

Mısra ve Defne senkronize yüzme sporunda düet partneri olan iki yakın arkadaş. Mayo diktirmenin bile sorun olduğu, gerekli şartları sağlamayan federasyon ve ülkenin gölgesinde kalan ikili, olimpiyat hayallerinin peşinden gittikleri bu yolda yanız bırakılırlar. İki yönetmen, sporcu belgeseli çekmek için yola çıkmış olsalar da dört yıl boyunca bu iki yol arkadaşının hem duygusal dostluğuna hem de kadın olarak su balesi sporundaki zorlu mücadelelerine tanık olurlar.

BİR AİLENİN RÖNTGENİ, 2020

19 Ağustos 2023, Cumartesi Saat: 21.00
İran, Norveç, İsviçre
Yönetmen: Firouzeh Khosrovani

Batı’da okumuş seküler bir baba ve dindar bir annenin kızı olan Khosrovani, Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali’nde ödül kazanan bu filminde aile hikâyesini anlatır. Aynı çatı altında nasıl bir arada yaşadıklarını, ebeveynleri arasındaki mektuplar, aile arşivinden fotoğraflar ve videolar ile gözler önüne serer. Devrim öncesinden bugüne modern İran tarihindeki temel çatışmalar üzerine düşündüren bu belgesel, batı medyasının insanlık dışı gösterdiği siyasi bir duruma dair son derece içten ve insani bir görüş sunuyor.

1976, 2022

20 Ağustos 2023, Pazar Saat: 21.00
Şili, Arjantin
Yönetmen: Manuela Martelli
Oyuncular: Aline Küppenheim, Nicolas Sepulveda, Hugo Medina

Santiago’da varlıklı bir doktorun eşi olan Carmen ailenin sahil kenarındaki tatil evini yeniden dekore etmekle uğraşırken düzenli gittiği kilisenin rahibi kendisinden yaralı bir gence bakmasını ister. Böylece Carmen burjuva hayatındaki gündelik işlerinin arasında gizlice Pinochet karşıtı direnişin dünyasına girmiş olur. Artık kendisi ve ailesi için de tehlike çok yakındır. Pinochet döneminin haletiruhiyesini anlamaya çalışan yönetmenin bu ilk uzun metrajındaki en büyük güç, başroldeki Aline Küppenheim’ın göz dolduran oyunculuğu.

HIRÇIN, 2023

22 Ağustos 2023, Salı Saat: 21.00
İngiltere
Yönetmen: Charlotte Regan
Oyuncular: Lola Campbell, Alin Uzun, Cary Crankson

Charlotte Regan’ın ilk uzun metrajı annesini kaybettikten sonra yalnız kalan 12 yaşındaki hayalperest Georgie’nin bir gün kapısında beliren babasıyla yeniden ilişki kurma hikâyesini anlatıyor. Pastel renkleri ve eğlenceli anlatımıyla tatlı bir şehir masalı olduğu kadar İngiliz sinemasındaki sosyal gerçekçi dramı da koruyor. Başrolü paylaşan Lola Campbell ve yakın zamanda Hüzün Üçgeni’nde izlediğimiz Harris Dickinson’ın enerjisiyle hayata geçen bu alışılmadık baba kız öyküsü bu yıl Sundance’te Jüri Büyük Ödülü’ne layık görüldü.

SIRADAKİ KIZ, 2022

23 Ağustos 2023, Çarşamba Saat: 21.00
Güney Kore
Yönetmen: July Jung
Oyuncular: Kim Si-Eun, Bae Doona, Hee-jin Choi

Cannes’da Eleştirmenler Haftası kapsamında prömiyerini yapan film gerçek bir olaya dayanıyor. Film, lise öğrencisi Sohee’nin çağrı merkezindeki sömürücü stajının ardından yaşadığı trajedi üzerinden kapitalizmin ölümcül bedelini sorgularken, ikinci yarısında kadın dedektif Oh Yoo-jin’in soruşturmasıyla gerilimli bir polisiyeye dönüşüyor. Bu kasvetli politik dramın odağında Güney Kore’deki gençliğin umutsuzluğu, sistemin bozukluğu ve bunun sorumlusu kim sorusu kadar Sohee’nin insanlığı da var. Ve sıradaki Sohee’yi bu sistemden kurtarmak yine bir kadına düşüyor.

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Jessica Lange American Horror Story’i Bırakıyor! 7 – Jessica Lange American Horror Story Coven

Jessica Lange American Horror Story’i Bırakıyor!

4 sezondur korku dizisi American Horror Story'de rol alan efsane
Hızlı ve Öfkeli’ye 3 Devam Filmi Daha Geliyor 8 – Fast and the Furious Series May Get 3 More Movies After Furious 7

Hızlı ve Öfkeli’ye 3 Devam Filmi Daha Geliyor

Hızlı ve Öfkeli serisinin 7. filmi sonrasında seriye nokta mı