Adalarda Film Keyfi SİNEMADA İle Başlıyor 1 – Sinemada 2022 header

Adalarda Film Keyfi SİNEMADA İle Başlıyor

16 Haziran 2022

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Dairesi Başkanlığı, ilkini geçen yıl gerçekleştirdiği SİNEMADA etkinliğiyle son yılların ses getiren filmlerini sinemaseverlerle buluşturmaya bu yaz da devam ediyor!

Büyükada Atatürk Meydanı, Heybeliada Pazar Meydanı ve Burgazada Cennet Bahçesi’nde 18-26 Haziran tarihleri arasında FilmKoop iş birliği ile düzenlenen SİNEMADA etkinliğinde film gösterimleri ile birlikte yönetmen ve oyuncularla söyleşiler, ustalık sınıfları ve atölyeler yer alıyor.

Adalarda Film Keyfi SİNEMADA İle Başlıyor 2 – Sinemada 2022 afis

SİNEMADA, 18 Haziran Cumartesi günü saat 17:00’de oyuncu Deniz Türkali ve sinema eleştirmeni Alin Taşçıyan’ın katılımıyla Geçmişten Günümüze Sinemada Kadın konulu bir söyleşiyle, Büyükada Çelik Gülersoy Kültür Merkezi’nde başlıyor.

SİNEMADA kapsamında, geçtiğimiz yıl ilgi gören atölyeler bu yıl da devam ediyor. Çocuklar Film Çeviriyor, Genç Sinema Atölye, Meraklısına Açık Atölye ve Yunanistan’ın ünlü yönetmeni Theo Angelopoulos’un birçok filminin senaryosunu yazan, Heybeliada doğumlu Petros Markaris ile Senaryo Ustalık Sınıfı atölyelerinin detayları şöyle:

Çocuklar Film Çeviriyor

SİNEMADA bu yıl da çocukları unutmadı. Birer günlük modüller halinde üç gün sürecek stop motion atölye çalışmalarına 8-12 yaş grubu çocuklar katılabilecek. Büyükada’da 22-23-24 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek atölyeyle, çocuklar merakla izledikleri filmlerin kamera arkasını deneyimleme fırsatı yakalayacak. FilmKoop’tan Gürşat Özdamar yönetiminde gerçekleştirilecek ve 15 çocuğun katılabileceği atölyeye kayıtlar, Büyükada Adalar İBB Ek Hizmet Binası’ndan 16-20 Haziran 2022 tarihlerinde alınacak.

Genç Sinema Atölye

Gençlere yönelik film atölyesinde, gençler adada kısa film çekecek ve kurgulayacak. 17-18-19 Haziran tarihlerinde Büyükada Çelik Gülersoy Kültür Merkezi’nde düzenlenecek atölyede, 18-25 yaş aralığında 20 gençten oluşan grup, iki gün boyunca yönetmen Hüseyin Karabey’in koordinatörlüğünde, oyuncu Gizem Erman Soysaldı ve kurgucu Sercan Subaşı’dan sinemanın temel ilkelerine dair dersler alacak.

Meraklısına Açık Atölye

SİNEMADA kapsamında ayrıca, sinemanın mutfağına meraklılar için 3 ayrı başlıkta açık atölye düzenlenecek. “Yaratıcı Yapımcılık Nedir?”, “Film Tasarımında Yapımcının Rolü, Pitch Nasıl Yapılır?” ve “Dramatik Fikirden Senaryoya” başlıkları altında gerçekleştirilecek atölye çalışmalarının yürütücüleri yapımcı Dilde Mahalli, yönetmen ve senarist Sefa Öztürk ve senaryo danışmanı Gülengül Altıntaş. Büyükada’da Adalar Belediyesi Çelik Gülersoy Kültür Merkezi’nde 25-26 Haziran 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek atölye çalışmalarına, İBB Kültür Sanat sosyal medya hesaplarından duyurulacak link üzerinden başvuran ilk 300 kişi katılabilecek.

Petros Markaris ile Senaryo Ustalık Sınıfı

Yunanistan’ın ünlü yönetmeni Theo Angelopoulos’un birçok filminin senaryosunu yazan, Heybeliada doğumlu Petros Markaris, senaryo ustalık sınıfı atölyesinde katılımcılarla buluşacak. 22 Haziran Çarşamba günü saat 21.00’de çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek senaryo ustalık sınıfı atölye çalışmasına, İBB Kültür Sanat sosyal medya hesaplarından duyurulacak başvuru linki üzerinden kayıt yaptıran ilk 300 kişi katılabilecek.

Petros Markaris’in senaryosunu yazdığı Unutma Beni İstanbul filmi de, SİNEMADA kapsamında, 26 Haziran Pazar günü saat 20:15’de Heybeliada Değirmenburnu’nda izleyici ile buluşacak. Gösterim sonrasında ise Petros Markaris ile Hüseyin Karabey söyleşisi gerçekleştirilecek.

Etkinlik kapsamında, aralarında 2022 yılı İstanbul Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü alan Tayfun Pirselimoğlu’nun filmi Kerr, İranlı yönetmen Asghar Farhadi’nin 2021 Cannes Jüri Özel ödüllünü kazanan filmi Kahraman (A Hero), oyuncu Anthony Hopkins’e En İyi Oyuncu Oscarı’nı kazandıran Baba (The Father), Stefan Zweig uyarlaması Satranç (Schachnovelle), Pedro Almodovar’ın son filmi Paralel Anneler (Madres paralelas) ve Hayao Miyazaki’nin ünlü anime filmi Komşum Tottoro (Tonari no Totoro) gibi hem yetişkinler hem de çocuklar için 20 filmden oluşan bir seçki sinemaseverlerle buluşacak.

Bağımsız Türk sinemasından Çatlak, Okul Tıraşı, Yaramaz Çocuklar, İki Şafak Arasında, Bilmemek, Sen Ben Lenin ve Hakikat: Şeyh Bedrettin de sinema günlerinde yer alan filmler arasında.

İstanbul Şehir Hatları sinema günlerini kapsayan 9 gün boyunca Adalar’a özel sefer düzenleyecek. Sinemaseverler, 18-26 Haziran tarihleri arasında saat 23:00’de Büyükada-Heybeliada-Burgazada-Kınalıada-Bostancı şeklinde sefer yapacak olan vapuru kullanabilecek.

Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek etkinlik programının ayrıntıları İBB Kültür Sanat ve FilmKoop sosyal medya hesaplarından takip edilebilir.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

SİNEMADA PROGRAM

Büyükada Atatürk Meydanı
 • 18 Haziran Cumartesi
  Çatlak, saat: 20.00
  Söyleşi: Yönetmen Fikret Reyhan
 • 19 Haziran Pazar
  Turna Misali, saat: 20.00
  Söyleşi: Yönetmen İffet Eren Danışman Boz ve Eyüp Boz
 • 20 Haziran Pazartesi
  Dermansız saat: 20.00
  Film sunumu ve söyleşi: Mustafa Ünlü
 • 21 Haziran Salı
  Paralel Anneler, saat: 20.00
  Film Sunumu: Şenay Aydemir
 • 22 Haziran Çarşamba
  Satranç, saat: 20.00
  Film Sunumu: Şenay Aydemir
 • 23 Haziran Perşembe
  Baba, saat: 20.00
  Film Sunumu: Şenay Aydemir
 • 24 Haziran Cuma
  Rimolar ve Zimolar: Kasabada Barış, saat: 20.00
  Film Sunumu: Şenay Aydemir
 • 25 Haziran Cumartesi
  Kerr, saat: 20.00
  Söyleşi: Yönetmen Tayfun Pirselimoğlu
 • 26 Haziran Pazar
  Kumbara, saat: 20.00
  Söyleşi: Yönetmen Ferit Karol, oyuncular Gülçin Kültür ve Murat Kılıç
Heybeliada Pazar Meydanı
 • 18 Haziran Cumartesi
  Kahraman, saat: 20.00
  Film Sunumu: Şenay Aydemir
 • 19 Haziran Pazar
  Yaramaz Çocuklar, saat: 20.00
  Söyleşi: Yönetmen Ahmet Necdet Çupur
 • 20 Haziran Pazartesi
  Sardunya, saat: 20.00
  Söyleşi: Film ekibi
 • 21 Haziran Salı
  Okul Tıraşı, saat: 20.00
  Söyleşi: Yönetmen Ferit Karahan
 • 22 Haziran Çarşamba
  Komşum Tottoro, saat: 20.00
 • 23 Haziran Perşembe
  İki Şafak Arasında, saat: 20.00
  Söyleşi: Film ekibi
 • 24 Haziran Cuma
  Bilmemek, saat: 20.00
  Söyleşi: Yönetmen Leyla Yılmaz ve oyuncu Emir Özden
 • 25 Haziran Cumartesi
  Bergman Adası, saat: 20.00
  Film Sunumu: Şenay Aydemir
 • 26 Haziran Pazar
  Unutma Beni İstanbul, saat: 20.00
  Söyleşi: Senarist Petros Markaris
Burgazada Cennet Bahçesi
 • 21 Haziran Salı
  Sen Ben Lenin, saat: 20.00
  Söyleşi: Yönetmen Tufan Taştan
 • 22 Haziran Çarşamba
  Hakikat: Şeyh Bedrettin, saat: 20.00
  Söyleşi: Yönetmen Hakan Alak

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

1 Comment

 1. Bu tarz etkinlikler hep olmalı yoksa kerr ya da okul tıraşı gibi filmler seyirci ile buluşması zor umarım bu tarz benzer etkinlikler artarak devam eder.

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Araf 2'den Haber Var! 3 – Biray Dalkıran

Araf 2’den Haber Var!

Araf 2'den haber var! Biray Dalkıran’ın yöneteceği filmin gösterim tarihi
Bir Zamanlar Hollywood'da Poster ve Fragman 4 – Once Upon a Time in Hollywood 2019

Bir Zamanlar Hollywood’da Poster ve Fragman

Quentin Tarantino, Bir Zamanlar Hollywood’da adlı dokuzuncu filmiyle her şeyin