Alacakaranlık 4. Sayıyı Almayı Unutmayınız! 1 – Alacakaranlık 4 banner

Alacakaranlık 4. Sayıyı Almayı Unutmayınız!

6 Temmuz 2017

Temmuz sayısının kapağı Burak Şentürk’ten!

Yapımcılığını Spotify’ın üstlendiği Green Day belgeseli The Early Years‘ta animasyona dönüşecek illüstrasyon ve posterler tasarlayan Burak Şentürk, korku kültürünün klasik ve modern ikonik karakterleri Frankenstein ve Freddy Kreuger’ın bir kolajını yapıyor ve “Freddykenstein” adını verdiği çalışmasıyla derginin kapağını renklendiriyor.

Dergi kapağına yansımayan vampirler, yazıların içinde gizli…

Alacakaranlık 4. Sayıyı Almayı Unutmayınız! 2 – Alacakaranlık 4 KapakSemra Doll, Jess Franco’nun en önemli keşfi Soledad Miranda’yı, genç yaşta kaybettiğimiz korku kraliçesini yazarken ikilinin İstanbul’da geçen lezbiyen vampirlerinin hikâyesi olan Vampyros Lesbos’a da değinmeden geçmiyor. Mehmet Berk Yaltırık, Yeşilçam filmlerinde vampirlerin nasıl öldürüldüğünü özetlerken Lancaster Üniversitesi’nde “Türk Gotiği” üzerine çalışmalar yapan Tuğçe Bıçakçı-Syed, Alacakaranlık okurlarını “Emperyal Gotik” kavramı ile tanıştırıyor. Fatih Danacı, dünya genelinde kült bir film haline gelen Drakula İstanbul’da filminin, Amerikan yayıncılığında yer almasının hikâyesini anlatıyor. Bir dönemin popüler anlatım dili olan fotoromanları korku çerçevesinde değerlendiren Kaya Özkaracalar ise Türkiye’de yayınlanan korku fotoromanlarının bibliyografyasını çıkarıyor. Bir vampir fotoromanına da değinerek vampir konseptini tamamlıyor.

Bir Sergio Martino giallosunu ele alan Ertan Tunç, serbest bir Edgar Allan Poe uyarlaması olan filmi sahne sahne inceliyor, analizleri sonucunda sürpriz bir korku filmine ulaşıyor. Murat Kirisci, iki bölümden oluşacak “Korku Filmlerinde Yapay Zekâ ve Robotlar” adlı yazısının ilk bölümü ile dergiye konuk oluyor.

Video Kaset kokusunun peşinde olan bir koleksiyoner: Metin Kart

Alacakaranlık bir başka video kaset koleksiyonerine kapısını aralıyor. Korku hazzı peşinde olan Metin Kart, Murat Kızılca ve Anıl Koç’un sorularını cevaplıyor ve koleksiyon ile toplamak arasında olan serüvenini içtenlikle anlatıyor.

Alacakaranlık’ın illüstratörleri kaldığı yerden devam ediyor

Mümkün mertebe özgün görseller ile yazılarını destekleyen ve ilk sayısından itibaren aynı hassasiyeti devam ettiren Alacakaranlık, Temmuz sayısında da eski ve yeni illüstratörlerini sayfalarında buluşturuyor. Sırasıyla Efecan Sezer, Murat Özkan, Doruktan Turan, Yasin Karakaya ve Elifsu Ulaşoğlu çizgileriyle dergide yer alıyor. Arka kapak ise üstat Giovanni Scognamillo’ya ait.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Terkedilmiş'in Teaserı Yayınlandı 3 – unnamed 3

Terkedilmiş’in Teaserı Yayınlandı

“Terkedilmiş” bir sanatoryumda 9 kişinin hayatlarının kesiştiği yasa dışı bir
Altın Fırçalı Adam Gösterimleri Devam Ediyor 4 – Altın Fırçalı Adam banner

Altın Fırçalı Adam Gösterimleri Devam Ediyor

Aslan Şükür belgeseli Altın Fırçalı Adam, 17 Mayıs Perşembe günü