Anadolu Turnesi 22 Mart’ta Sinemalarda 1 – Anadolu Turnesi 02

Anadolu Turnesi 22 Mart’ta Sinemalarda

20 Mart 2019

Deniz Tortum ve Can Eskinazi’nin birlikte yönettiği Anadolu Turnesi, 22 Mart’ta sinemalarda! Saykedelik rock grubu Venus Music Peace Band’in, çıktıkları Anadolu turnesinde yaşadıkları maceraları anlatan film, 22-28 Mart tarihleri arasında Başka Sinema salonlarında seyirciyle buluşuyor.

Deniz Tortum ve Can Eskinazi’nin birlikte yönettikleri yol ve müzik belgeseli Anadolu Turnesi, 22 Mart’ta sinemalarda! Bir hafta boyunca Başka Sinema salonlarında seyirciyle buluşacak olan film, 2014 yazında, ülkede esen umutlu siyasi rüzgârdan ve Anadolu Rock’tan gazlarını alıp, ekipmanlarını 80 model bir Vosvos’a yükleyip yola çıkan saykedelik rock grubu Venus Music Peace Band’in Anadolu turnelerinde yaşadıkları maceraları konu alıyor.

Anadolu Turnesi 22 Mart’ta Sinemalarda 2 – Anadolu Turnesi 01

İlk gösterimini geçtiğimiz yıl !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde yapan ve geçtiğimiz hafta (13 Mart) Başka Çarşamba kapsamında özel bir gösterimle seyirciyle buluşan Anadolu Turnesi, aynı gece Anahit Sahne’de Islandman, Ağaçkakakan, Gülin, Volkan İncüvez, Barlas Tan Özemek gibi müzisyenleri aynı sahnede buluşturmuştu. Gecede Venus Music Peace Band de dört yıl aradan sonra ilk kez bir araya gelmişti.

Anadolu Turnesi, 22-28 Mart 2019 tarihleri arasında Başka Sinema salonlarında gösterimde olacak.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

ANADOLU TURNESİ

2018 | Türkiye | DCP, Siyah-Beyaz, 114’ | Türkçe | Belgesel

Vizyon Tarihi: 22-28 Mart 2019
Yönetmenler: Deniz Tortum, Can Eskinazi
Oyuncular: Venus Music Peace Band (Cem Celal Bilge, Uğur Deynekli, Mert Coşar, Mustafa C. Aydın)
Yapımcılar: Aslı Erdem, Cem Celal Bilge, Deniz Tortum
Dağıtım: Başka Sinema
Çekim Ekibi: Deniz Tortum, Fırat Sezgin, Derin Emre
Ödüller: Yeni Film Fonu Atlas Post-Prodüksiyon Desteği
Dünya Galası: 17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, 2018

[/box]

Türkiye’nin farklı yerlerinden gelip Beyoğlu’nda bohem bir müzik stüdyosunda ortak hayat kurmuş dört genç, saykedelik rock grupları Venus Music Peace Band ile Anadolu turnesine çıkmayı kafaya koyarlar. 2014 yazında, ülkede esen umutlu siyasi rüzgârdan ve Anadolu Rock’tan gazlarını alıp, ekipmanlarını 80 Model bir Vosvos’a yüklerler ve yola çıkarlar. Niyetleri iyidir ama müzikleri her zaman kolay değildir. Durdukları her şehirde spontane, halka açık konserler verirken, tüm bakışları üzerlerine toplarlar. Meraklı teyzeler, şaşkın güvenlik görevlileri, dert yanmaya hevesli taksiciler, radyodaki ana haber bültenleri, seçim sloganları, moteller, televizyondaki tartışma programları, YouTube videoları, dağlar, ovalar ve yollar arasında şehirden şehire savrulan bu dört gencin istikameti gün geçtikçe belirsizleşmektedir.

Anadolu Turnesi 22 Mart’ta Sinemalarda 3 – Anadolu Turnesi poster

Deniz Tortum

Yönetmen ve yeni medya sanatçısı Deniz Tortum, 1989’da İstanbul’da dünyaya geldi. Filmleri ve işleri Venedik Film Festival, SxSW, Sharjah Bienali, Sheffield, !f İstanbul, True/False ve Dokufest dahil olmak üzere pek çok festivalde gösterildi. MIT Open Documentary Lab’de araştırma görevlisi olarak sanal gerçeklik üzerine çalıştı. !f İstanbul ve Camden film festivallerinin yeni medya bölümlerinin küratörlüğünü yaptı. Çalışmaları arasında, ilk uzun metraj filmi Zayiat (2013); Çağrı Hakan Zaman ve Nil Tuzcu ile birlikte hazırladıkları 6-7 Eylül olaylarını anlatan sanal gerçeklik projesi Eylül 1955 (2016); Carmine Grimaldi ile birlikte yönettikleri belgesel Keşke Barış Gelse (2017); Emre Yeksan’ın Yuva filminin dünyasından ilhamla çekilen VR filmi Selyatağı (2018) ve Can Eskinazi ile birlikte yönettikleri Anadolu Turnesi (2018) yer almaktadır. Cerrahpaşa Hastanesi’nde geçen yeni filmi üzerinde çalışmaktadır.

Can Eskinazi

Yönetmen ve kurgucu Can Eskinazi, 1986 yılında İzmir’de dünyaya geldi. Amerika’daki Bard College’de Film ve Elektronik Sanatlar bölümünde okudu. Bir Fatih Özgüven uyarlaması olan ilk kısası Arkamdaki Hayal / The Phantom Behind (2008), New York NewFilmmakers ve !f İstanbul festivallerinde gösterildi. Raskol’u Beklerken (2013), Yaz Gecesi Gökyüzü (2014), İsimsiz (2015), Ah Geceler! (2015) kısaları ve deneysel videoları Austin, Buffalo ve İstanbul’da birçok festival programında yer aldı. Sinema yazıları Film Comment ve Altyazı dergilerinde yayımlandı. Deniz Tortum ile birlikte yönettikleri Anadolu Turnesi, Eskinazi’nin ilk uzun metraj filmidir.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Optimized by Optimole
blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

The Shallows Yeni Fragman 4 – The Shallows 01

The Shallows Yeni Fragman

Yönetmenliğini Jaume Collet-Serra’nın üstlendiği The Shallows adlı film, ülkemizde 5
The Black Phone / Siyah Telefon Yeni Fragman 5 – The Black Phone Siyah Telefon 12

The Black Phone / Siyah Telefon Yeni Fragman

24 Haziran’da vizyona girecek olan The Black Phone / Siyah