Aşk, Mark ve Ölüm 25 Şubat’tan İtibaren MUBI’de 1 – Love Deutschmarks and Death Ask Mark ve Olum 2022 1

Aşk, Mark ve Ölüm 25 Şubat’tan İtibaren MUBI’de

12 Ocak 2023

Türkiye’den Almanya’ya uzanan 60 yıllık müzik mirası: Aşk, Mark ve Ölüm, 25 Şubat’tan itibaren sadece MUBI’de.

72. Berlin Film Festivali’nde izleyici ödülü kazanan ve IndieLisboa Uluslararası Bağımsız Film Festivali’nden ödülle dönen Cem Kaya imzalı Aşk, Mark ve Ölüm, 25 Şubat’tan itibaren MUBI seyircisiyle buluşuyor.

Aşk, Mark ve Ölüm 25 Şubat’tan İtibaren MUBI’de 2 – Cem Kaya

Almanya’da yaşayan Türkiyeli göçmenlerin, çocuklarının ve torunlarının yaşattığı bağımsız müzik kültürünü, daha önce görülmemiş zengin arşiv kayıtlarıyla harmanlayan Aşk, Mark ve Ölüm (Love, Deutschmarks and Death), Almanya’da filizlenip büyüyen göçmen müzik kültürünün tüm renklerini izleyiciyle buluşturuyor. Arabeks ve Motör: Kopya Kültürü ve Popüler Türk Sineması (Remake, Remix, Rip-Off) filmleriyle adından söz ettirmeyi başaran Cem Kaya’nın yönettiği filmin arşiv tarama, lisanslama ve çekimi de kapsayan hazırlık ve yapım süreci 2017 yılına kadar geri gidiyor. Almanya’nın iş gücünün belkemiğini oluşturan Türkiyeli göçmenlerin aidiyet ve kimliğe dair sorgulamalarını da ekrana taşıyan film, 1960’lar Almanya’sına, eğlence kültürüne ve dönemin tarihsel ve toplumsal sorunlarına ışık tutuyor.

25 Şubat’tan itibaren sadece MUBI’de yer alacak ve müzik, tarih ve belgesel tutkunlarını kucaklayacak olan Aşk, Mark ve Ölüm; Köln Bülbülü Yüksel Özkasap, Derdiyoklar, Cavidan Ünal, Muhabbet, Killa Hakan, Kabus Kerim, Erci E., Hatay Engin, Cem Karaca, Aşık Metin Türköz ve bağlama virtüözü İsmet Topçu gibi ünlü isimlerle müziğin kaset ve plaklarla şekillenen altın çağına doğru keyifli ve bir o kadar da duygu yüklü bir yolculuğa çıkartıyor.

“Aşk”, “Mark” ve “Ölüm” olmak üzere 3 farklı başlığa ayrılan film, Aşk bölümünde büyük bir umutla Almanya’ya göç eden işçilerin heyecanını ve memleket hasretini anlatıyor. Mark bölümü artık tedavülden kalkan bu para biriminin sembolik anlamına ve gurbetçilerin Almanya’daki lüks yaşam biçimlerine yer verirken, Ölüm bölümüyse Almanya-Türkiye arasındaki entegrasyonda gelinen son noktayı ve yaşanan trajik anları arşiv kayıtlarından ve ruhun derinlerine işleyen anlatım gücüyle müzikten yararlanarak aktarıyor.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Cem Yılmaz ve Netflix'ten Uzun Soluklu Anlaşma 7 – Ersan Kuneri 8

Cem Yılmaz ve Netflix’ten Uzun Soluklu Anlaşma

Cem Yılmaz, Netflix ortaklığında içerisinde dizi, film ve stand-up projelerinin
Behzat Ç.'den Bayram Hediyesi! İşte İlk Fragman! 8 – behzat c 2

Behzat Ç.’den Bayram Hediyesi! İşte İlk Fragman!

6 yıllık aradan sonra bu kez yeni bölümleriyle BluTV’de seyirci