Beating Hearts (2010) 1 – beating hearts poster1

Beating Hearts (2010)

16 Nisan 2013

Beating Hearts (2010) 2 – beating hearts poster2Beating Hearts, Matthew Garrett tarafından yazılıp yönetilmiş olan ABD yapımı bir kısa film.

Beating Hearts (BH), canavarlar tarafından işlenmiş korkunç olayların akibetinin kaydını tutar. Aile bağları, gerçek sevgi ve cinayet üzerine yürek parçalayıcı bir deneme.

Kısanın başrollerinde Peter Coriarty (dede), Gianna Bruzzese (anne) ve Georgeanne Bruzzese (kız) var. Özellikle küçük kız rolündeki Georgeanne Bruzzese etkileyici bir performans sergiliyor.

Yaklaşık 12 dakikalık süresine rağmen BH, yoruma açık birçok sahne barındırıyor. Alt metin okumalarındaki farklı yorumlamaların izleyenlerin kafasında soru işaretleri oluşturacağı şüphe götürmez.

Garrett, basit ama zengin anlatım diliyle daha çok Andrzej Zulawski ya da Roman Polanski filmlerine öykünüyor gibi. Tabii ki kısa film bütçesinin el verdiği ölçüde.

BH, 2011 Boston Underground Film Festivali’nde “Director’s Choice Award” (En İyi Kısa) ödülünü aldı. Bir de 2011 Philadelphia Geek Award En İyi Yerli Kısa Film ödülünün de sahibi olmayı başardı. Ayrıca Fantasia, Chicago International, Dead By Dawn, NYC Horror, Celluloid Screams, Daggers, Rio Fan, Philadelphia Cinefest gibi birçok festivalin resmi seçkisinde yer aldı.

Bu arada Matthew Garrett’ın David Hauslein ile bir araya gelip BH’ın uzun metraj versiyonunun senaryosunu yazmaya başladıklarını da belirtelim. Bakalım uzun metraj hayalleri gerçekleşecek mi?

Beating Hearts (2010) 3 – beating hearts poster1

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

5 Comments

  1. Haklısınız, yönetmen Garrett kısasını internetten kaldırmış. Ara ara kontrol ederim, tekrar yüklendiğinde sayfamıza eklerim. İlginize teşekkürler.

  2. Beating Hearts hala festivalleri gezmeye devam ediyor. Bu ay içinde de Rumschpringe Uluslararası Kısa Film Festivali’nde gösterilecekmiş. Sanırım kısanın tekrar internette yayınlanması için festival turunu bitirmesini beklememiz gerekecek.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Kısalara Devam 4 – Kısalara Devam

Kısalara Devam

Kısalara devam. Bu sefer radarımıza giren korku kısaları ise sırasıyla
Bir Problem İçin İki Çözüm (Abbas Kiarostami, 1975) 5 – Two Solutions for One Problem 1

Bir Problem İçin İki Çözüm (Abbas Kiarostami, 1975)

Kısa film dendiğinde, uzun metrajın kısaltılmış bir kopyasını anlamak gerekmediğini