Beyoğlu Kontu Hayatını Kaybetti 1 – Beyoğlu Kontu Giovanni Scognamillo

Beyoğlu Kontu Hayatını Kaybetti

8 Ekim 2016

Yazar, sinema tarihçisi, araştırmacı, eleştirmen, çevirmen ve eğitmen Giovanni Scognamillo, 87 yaşında hayatını kaybetti.

Giovanni Scognamillo, İstanbullu Rum bir anne ile yine İstanbul doğumlu İtalyan babanın tek çocuğu olarak 25 Nisan 1929’da İstanbul’da doğdu. Elhamra Sineması’nın müdürü olan babası Leone Scognamillo sayesinde sinemayla tanıştı. İtalyan Lisesi’ni bitirdikten sonra 1948 yılında yabancı basın kuruluşlarında sinema yazıları yazarak profesyonelliğe adım attı. 1948-1961 yılları arasında yabancı dergi ve gazetelerde birçok yazısı çıktı. Daha sonra 1961’de Akşam Gazetesi’nde sinema eleştirileri yazmaya başladı. Akşam’la başladığı Türk basınındaki sinema yazarlığını Yön, Sinema 65, Ulusal Sinema, Yedinci Sanat, Yeni Sinema, Ses, Hayat, Bravo, Video-Sinema, Beyaz Perde, TV’de Yedi Gün gibi gazete ve dergilerde sürdürdü.

Bir süre Erler Film ve Ulusal Televizyon’da danışmanlık ve çevirmenlik görevlerini de üstlenen Scognamillo ilk iki kitabını 1965’te Agah Özgüç’le birlikte yazdı. 1973’te yazdığı “Türk Sinemasında 6 Yönetmen” kitabıyla birlikte bugüne kadar kırkın üzerinde kitap yazdı ve onlarca kitabı da Türkçeye çevirdi.

60 yıldır sinema, fantastik edebiyatı, bilim kurgu, korku edebiyatı ve okkültizm üzerine kitaplar ve yazılar yazan Giovanni Scognamillo, 1997-1999 yılları arasında sadece dört sayısı çıkan Nostromo bilimkurgu dergisinin de editörlüğünü yaptı.

Giovanni Scognamillo’nun cenazesi 10 Ekim 2016 Pazartesi günü saat 13:00‘da Feriköy mezarlığındaki kiliseden kaldırılacaktır.

beyoglu-kontu-giovanni-scognamilloveda

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Türkler Her Yerde Dizi ve Film İzliyor! 2 – netflix living room

Türkler Her Yerde Dizi ve Film İzliyor!

Netflix’in yeni araştırmasına göre, dizi ve film izleme alışkanlığı dört
Pera Film’den Dünya AIDS Günü Programı: Buradayım! III 3 – Still Beginning

Pera Film’den Dünya AIDS Günü Programı: Buradayım! III

Pera Film, Dünya AIDS Günü çerçevesinde düzenlediği film programında konuya,